Laserowe usuwanie zaćmy – jak to zrobić?

Zaćma to nieprzyjemna przypadłość polegająca na częściowym bądź pełnym zmętnieniu soczewki oka. Do głównych symptomów zakłócenia należy sukcesywne pogarszanie się ostrości wzroku, przedstawiane zwykle poprzez chorych jako poczucie zaparowania widzenia. Tradycyjne leczenie zaćmy polega na jej operacyjnym usunięciu, tymczasem od niedawna można ją usuwać też przy pomocy lasera. Specjaliści wykonujący laserowe zabiegi zaćmy określają je jako prawdziwą rewolucję w branży okulistyki. Zaćma, nazywana także kataraktą, to dolegliwość polegająca na zmętnieniu (pełnym czy częściowym) soczewki oka. Rozwój zaburzenia oddziałuje na przejrzystość soczewki, poprzez co dotknięty zaćmą człowiek traci ostrość widzenia.

Drastyczne oraz interwencyjne leczenie zaćmy w przeszłości

Sukcesywne, bezbolesne osłabianie się widzenia, jakiego nie można ograniczyć za pomocą okularów, wywołane mętnieniem soczewek oczu – tak w skrócie można nazwać przebieg rozwoju zaćmy. To zaburzenie znane jest medycynie prawie od starożytności. Pierwsze próby leczenia zaćmy polegały na wbiciu nożyka z boku głowy oraz oderwaniu więzadeł soczewki. W skutek owego wielkiego zabiegu opadała ona na dół gałki ocznej oraz nie zajmowała już dostępu światła do oka. Wraz z postępem nauki zmieniały się techniki leczenia zaćmy. Do jednej z popularniejszych, chociaż nadal niezwykle inwazyjnych, należy technika dr Tadeusza Krawicza, jaką wykorzystywano także w XX wieku. Polegała ona na usuwaniu soczewki wraz z otaczającą ją torbą na zewnątrz oka za pomocą przykładania niezwykle oziębionego urządzenia.

Na czym polega laserowe usuwanie zaćmy?

Laserowe usuwanie zaćmy jest bezbolesnym, niedługim zabiegiem, jaki nie wiążę się z żadnymi pooperacyjnymi powikłaniami. Nim lekarz podejdzie do usuwania katarakty, lekarz wykonywa wpierw badania oznaczające poziom zaawansowania zmętnienia soczewki. Na ich bazie jest dobrana najdoskonalsza technika leczenia przy zastosowaniu lasera. Laserową operację zaćmy przeprowadza się przy wykorzystaniu znieczulenia kroplowego, dzięki czemu chory nie musi się obawiać, iż zabieg będzie dla niego bolesny. Następnie, przy pomocy lasera femtosekundowego, jest zrobione niewielkie nacięcie w rogówce. Dzięki tymże nacięciom wprowadzane są urządzenia do usuwania zmętniałej soczewki. Urządzenia tworzą fale ultradźwiękowe, jakie rozbijają chorą tkankę. Ich zadaniem jest też odsysanie rozkruszonej soczewki. Po usunięciu zmętniałej soczewki w jej miejsce wprowadza się nowy, sztuczny substytut.

Kolejnego dnia po operacji chory poddawany jest testowemu badaniu okulistycznemu. Na bazie jego rezultatów specjalista określa, czy zabieg się powiódł oraz pacjent może powrócić do domu. Następne badanie pacjent winien zrobić najpóźniej do 2-3 tygodni po zabiegu, natomiast rok później kontrolę stanu dna oka.

 

Artykuł partnera

Autor

Redakcja

4up.pl

Komentarze (0)
Zostaw komentarz