Leczenie uzależnień - jak wygląda?

Osób mających problem z uzależnieniem jest więcej niż kiedykolwiek wcześniej. Jednocześnie rośnie też świadomość na temat diagnozowania nadmiernego picia i zażywania leków zmieniających świadomość jako choroby. W poniższym artykule omawiamy co robić po diagnozie, jak można wybrać ścieżki leczenia, terapie oraz jak wybrać dobry ośrodek odwykowy.

Na początek - diagnoza

Dzisiejsze społeczeństwo jest pełne ludzi, którzy piją alkohol i używają innych narkotyków. Profesjonalna diagnoza może pomóc określić, czy ktoś ma problem. Profesjonalny terapeuta może zdiagnozować osobę uzależnioną w poradni lub ośrodku leczenia uzależnień. Istnieje wiele dróg do wyzdrowienia. Wszystkie z nich będą wymagały pomocy z zewnątrz.

Dlaczego osoba uzależniona miałaby szukać terapii?

Alkoholik lub narkoman nie może nic poradzić na to, że się upija. Potrzebuje wspierającego środowiska, które zachęci do abstynencji. Początek nie jest łatwy - trzeba zadbać o swoją motywację, poznać swoje mechanizmy i zaakceptować fakt, że jest się chorym. Najtrudniejszym i pierwszym krokiem jest przyznanie się do tego, że jest się uzależnionym.

Odwyk alkoholowy

Następnie należy przejść detoks lub odwyk narkotykowy. Osoba, która przyjęła do swojego organizmu nadmierną ilość narkotyków lub alkoholu jest uważana za zatrutą. Osoba uzależniona od narkotyków lub alkoholu będzie potrzebowała detoksu. Często jest on w krytycznym stadium organizmu i bliski wyczerpania. Detoksykacja powinna odbywać się w bezpiecznych warunkach, pod fachowym nadzorem i przy zastosowaniu odpowiedniego leczenia farmakologicznego. Można to zrobić na oddziałach detoksykacyjnych w szpitalu, w ośrodkach leczenia uzależnień lub w domu pod nadzorem i kontrolą lekarza.

W tych wczesnych dniach odwyk alkoholowy jest kluczowy, aby pomóc kontrolować chęć picia lub używania. "Tysiąc to za mało, ale jedna dawka to za dużo". Jak czytamy w tekstach programów 12-step. Chodzi o to, aby przestać brać pierwszą tabletkę lub wypić pierwszego drinka. Gdy pierwsze zachcianki zostaną opanowane konieczne będzie wsparcie terapeutyczne. To właśnie wtedy umysł pacjenta zaczyna domagać się znieczulenia.

Leczenie alkoholizmu - jak zacząć?

Bez fachowej pomocy terapeuty uzależnień bardzo trudno może być poradzić sobie z emocjami towarzyszącymi trzeźwieniu, takimi jak lęk czy nagromadzone poczucie winy.

Osoby te mogą otrzymać pomoc od wielu osób, co jest dobrym rozwiązaniem.

Rodzaje terapii

  • Ośrodek terapii uzależnień (państwowy lub prywatny)
  • Państwowe poradnie, które oferują terapię grupową - znane również jako oddziały dzienne
  • Prywatne kliniki, które oferują terapię grupową (np. grupa 2-5 razy w tygodniu)
  • Terapia indywidualna (państwowa lub prywatna)
  • Spotkania wspólnot 12 kroków (AA i NA)

Psychoterapia grupowa

Leczenie uzależnień - jak to działa?

Ośrodek leczenia uzależnień to połączenie kilku procesów terapeutycznych. Zazwyczaj ma rytm dobowy i jest jedną z naszych najlepszych form wsparcia.

Poradnie oferują inne metody leczenia uzależnień, które opierają się na psychoterapii indywidualnej i grupowej. Niekiedy w przypadku nasilonych objawów abstynencyjnych można w nich otrzymać również wsparcie farmakologiczne. Psychoterapia grupowa to sposób na dzielenie się doświadczeniami pacjentów w bezpiecznym środowisku.

Terapia indywidualna skupia się na uświadomieniu sobie choroby i mechanizmów uzależnienia.

Wsparciem dla osób uzależnionych mogą być również spotkania Anonimowych Alkoholików (lub AA) lub Anonimowych Narkomanów (lub NA). Są one szczególnie skuteczne po ukończeniu kursu terapii. W tych grupach samopomocowych mogą uczestniczyć nawet osoby z kilkudziesięcioletnią trzeźwością.

Jak wybrać ośrodek leczenia uzależnień?

Ważne jest, aby wybrać odpowiedni ośrodek terapii uzależnień. Długość leczenia, tempo terapii, a nawet wiek osób uzależnionych mogą się różnić między ośrodkami. Istnieją programy, które są nastawione wyłącznie na nastolatków. Programy te obejmują grupę korekcyjną, psychoterapię poznawczo-behawioralną oraz zajęcia szkolne. Sprawdź ranking placówek leczenia uzależnień na https://osrodkiterapeutyczne.pl/ranking,placowki-leczenia.html

Jednak większość ośrodków skierowana jest do osób dorosłych. Rodziny pacjentów są zachęcane do udziału w działaniach, takich jak sport, rozwój, a czasem art-terapii. Długość terapii może być różna w zależności od ośrodka. W zależności od profilu ośrodka, terapia może trwać 12 miesięcy lub 6 miesięcy. W innych przypadkach może trwać nawet 24 miesiące. Niektóre miejsca oferują leczenie krótsze (8 tygodni), ale ośrodki te zapewniają intensywną terapię grupową i indywidualną, która trwa co najmniej 6 godzin dziennie. Uzupełnieniem są również zajęcia sportowe (piłka nożna i basen), a także spotkania NA lub AA. 

W celu podniesienia świadomości i pomocy osobie z problemem często współpracuje się z rodzinami pacjentów. Zdarza się, że terapia jest inicjowana przez rodzinę. Odbywa się to poprzez organizowanie cyklicznych spotkań.

Ważnym aspektem przy wyborze ośrodka są terapeuci. Osoby, które doświadczyły podobnego problemu, a obecnie są trzeźwe, mają większe szanse na zrozumienie osoby uzależnionej.

Samodzielne pokonanie uzależnienia nie jest możliwe. Potrzebne jest wsparcie ze strony terapeuty. Lepiej jest łączyć wiele metod leczenia. Jest to bardziej skuteczne niż jeden rodzaj pomocy.

Autor

Redakcja

4up.pl

Komentarze (0)
Zostaw komentarz