Dyski M.2 – co może wpływać na ich spowolnienie?

Wydawałoby się, że skoro kupujemy dyski M.2 z najlepszą technologią, jaką jest NVMe, to zawsze powinny być niezawodne i działać z taką samą prędkością niezależnie od wszystkiego, prawda? Niekoniecznie. Istnieje bowiem kilka czynników, które mogą mieć bezpośredni lub pośredni wpływ na działanie dysku i jego prędkość. O czym mowa?

Kompatybilność, czyli odpowiedni dysk SSD M.2 do laptopa

Dlaczego prędkość dysku może nie być tak wysoka, jak w specyfikacji? Przede wszystkim z powodu niedopasowania go do Twojego sprzętu. Większość nowoczesnych laptopów wyposażonych jest w gniazdo M.2 na nośnik SSD. Jednak złącze PCIe może mieć różne generacje, np. 3.0 czy 4.0. Wyobraźmy sobie, że kupujemy najlepszy SSD dysk M.2 czwartej generacji. Okazuje się jednak, że płyta główna obsługuje wyłącznie standard PCIe 3.0. W takim wypadku maksymalna prędkość będzie taka, jak dla standardu 3.0, czyli ok. 3500 MB/s szybkości odczytu sekwencyjnego.

Dyski M.2 a zapełnienie pamięci

Dyski M.2 mają określoną pojemność, której nie powinno się wykorzystywać w całości. Mimo konkretnej prędkości, wynikającej ze specyfikacji, wraz z zapełnieniem nośnika do maksimum, wydajność dysku spada. Oczywiście to, w jaki sposób zapełnienie przestrzeni dyskowej wpływa na prędkość, zależy od kilku czynników, m.in. od kontrolera czy kości pamięci. Zaleca się jednak, by korzystając z nośników SSD zostawić na nich minimum 30% wolnej przestrzeni. Dzięki temu dyski mogą działać bez zarzutu.

Dyski M.2 a wąskie gardło

Wąskie gardło to określenie najsłabszego ogniwa w laptopie, które wpływa na działanie całego systemu. W tym przypadku wydajność dysku może być dużo niższa, jeśli np. mamy w laptopie stary procesor, który nie jest w stanie „udźwignąć” szybkiego nośnika. Wówczas jedynym wyjściem jest zmiana procesora na mocniejszy albo kupno trochę gorszego dysku. Podobne problemy może też stwarzać zapełniona pamięć RAM.

Aktualizacja oprogramowania

Jest to kwestia, na którą niektórzy w ogóle nie zwracają uwagi, a szkoda, bo dzięki aktualizacjom oprogramowania dysku SSD M.2 do laptopa możemy skutecznie poprawić jego wydajność. Przykładowo Samsung 990 PRO korzysta z dedykowanego programu Samsung Magician. Umożliwia on nie tylko instalację aktualnych wersji oprogramowania, ale też sprawdzanie stanu dysku, optymalizację wydajności czy zabezpieczenie nośnika.

Podsumowanie

Jak widać, możliwych przyczyn spowolnienia SSD jest wiele. Zanim więc zrzucimy winę na dysk, warto poszukać „wąskich gardeł” w naszym laptopie i sprawdzić, w jakim stopniu przestrzeń na nośniku jest zapełniona. Być może najprostszym rozwiązaniem będzie po prostu zwolnienie nieco pamięci poprzez przeniesienie nieużywanych programów i plików na dysk przenośny.

Tekst przygotowano w ramach płatnej współpracy z Samsung Electronics Polska.

Artykuł partnera

Autor

Redakcja

4up.pl

Komentarze (0)
Zostaw komentarz