Chłodzenie absorpcyjne i wyparne

Obecnie chłodne przestrzenie są bardzo pożądaną sprawą. Dotyczy to zarówno budynków mieszkalnych, jak i przemysłowych, bo polepsza wydajność albo po prostu jakość życia. Pozytywne działanie specjalnych urządzeń, które zostały stworzone w tym celu, jest znane już od wielu lat i wciąż cieszą się niesłabnącą popularnością. Ponadto wciąż powstają nowe pomysły, a urządzenia są udoskonalane.

Chłodziarki

Chłodziarka ma za zadanie obniżyć temperaturę danego środowiska. Niezbędną energię dostarcza się tu za pomocą ciepła. Tym, co chłodzi, mogą być różne elementy: powietrze, woda albo chłodziwo. Interesująca jest chłodziarka absorpcyjna. Jest to pierwszy rodzaj chłodziarki elektrycznej. To nowsze rozwiązanie niż chłodziarki sprężarkowe, ponieważ daje lepsze efekty.

Zjawisko absorpcji

Absorpcja jest to po prostu pochłanianie. Specjalne urządzenia, które korzystają z absorpcji jako sposobu na wychładzanie, są używane najczęściej w przemyśle oraz tam, gdzie dostęp do energii elektrycznej jest niezadowalający. Urządzenia wykorzystujące absorpcję odzyskują ciepło z procesów technologicznych, a następnie zamieniają je w lód. Wykorzystują one metodę absorpcji, a bardziej szczegółowo można to określić jako pochłanianie substancji gazowej do pełnej objętości substancji ciekłej. Chłodzenie absorpcyjne działa na cieple odpadowym. Pozytywem jest fakt, że przy okazji koszty, jakie trzeba ponieść nie są zbyt wysokie. 

Takie instalacje raczej się nie psują, takie ryzyko jest wyeliminowane przez fakt, że urządzenia są skonstruowane w możliwie najprostszy sposób (są pozbawione ruchomych części, nie generują problemów z korozją, pracują bardzo cicho). Dzięki temu można je wykorzystywać latami. Pomagają oszczędzać zasoby energii, a proekologiczne czynniki sprawiają, że wchodzi w to też ochrona środowiska naturalnego. Z tych względów jest wyżej cenione niż chłodzenie sprężarkowe.

chłodziarki

Zainteresowanie urządzeniami absorpcyjnymi

Ostatnio zwiększyło się zainteresowanie urządzeniami absorpcyjnymi, a to wynik wciąż nie do końca poznanej wydajności ich pracy. Zastanawia szczególnie fakt, jak urządzenia tego rodzaju wykorzystują energię odpadową albo chociażby energię słoneczną. Prowadzone są badania z tego zakresu, dlatego możliwości takich maszyn do tej pory nie są znane w 100%.

Schemat działania urządzeń

Podstawowe elementy, które występują w budowie urządzenia absorpcyjnego, to parownik, skraplacz, element rozprężny. Metodą, która jest charakterystyczna dla tego typu urządzenia, jest transport czynnika z parownika do skraplacza, nazywający się sprężarką termiczną. W parowniku czynnik odparowuje i pobiera ciepło z otoczenia. Następnie z parownika przemieszcza się do absorbera i zostaje pochłonięty przez ciecz jonową. Takim sposobem powstaje tzw. roztwór bogaty (zawiera dużo dwutlenku węgla).

Chłodzenie wyparne

Chłodzenie wyparne to sposób na używanie chłodzenia, które nie wymaga korzystania z dużych nakładów energii i nie wymaga korzystania z wysokich temperatur. Jest to alternatywa dla urządzeń sprężarkowych, których na rynku jest co prawda najwięcej, ale nie są one najefektywniejsze. To chociażby dlatego, że potrzebują dużego zapasu energii. Największą zaletą tego sposobu jest brak negatywnego oddziaływania na środowisko naturalne. Dzieje się tak dlatego, że metoda posługuje się naturalnym sposobem wykorzystywanym na przykład przez nasz organizm. Pot wyparowuje z organizmu przez skórę, a powietrze (dostające się do urządzenia przez jakiś konkretny środek), pomaga wodzie wyparować, następnie samo się ochładza przy pomocy wentylatora i pompy. To stare powietrze natychmiast zostaje odtransportowane na zewnątrz, a zastępuje je całkowicie świeże powietrze. Warto zaopatrzyć się w wydajne wkłady. Taki rodzaj chłodzenia jest przeznaczony przede wszystkim dla tych pomieszczeń, gdzie panują wysokie temperatury, a to niesie za sobą mniejszą wydajność pracowników. Przy używaniu tej metody koniecznie trzeba mieć na uwadze, że w przypadku, gdy wilgotność powietrza będzie większa niż zwykle, moc chłodnicza tego urządzenia będzie mniejsza.

Autor

Redakcja

4up.pl

Komentarze (0)
Zostaw komentarz