Jak uszczelnić rury z centralnego ogrzewania?

​Mając centralne ogrzewanie można cieszyć się wygodą i komfortem. Jednak jak możecie się domyślić centralne ogrzewanie może się psuć, jednak najczęściej dochodzi do rozszczelnienia rur. Na szczęście z wieloma pracami można poradzić sobie samodzielnie i dziś podpowiemy Wam, jak to zrobić szybko i efektywnie.

Jak zakleić rurę?

Awarie centralnego ogrzewania mogą zdarzać się często. Może dochodzić do nich na skutek niewłaściwej eksploatacji, czy też zwyczajnie tego, że rury, które były użyte nie cechowała wysoka jakość. Oczywiście najłatwiej jest wezwać profesjonalistów, którzy naprawią awarię. Ale z drugiej strony, jeżeli rura cieknie, to tak naprawdę liczy się czas, w końcu nikt nie chce, by dodatkowo jeszcze wzrosły mu rachunki za wodę. A gdy dojdzie do awarii w sezonie zimowym, to można być naprawdę niezadowolonym, gdyż dopiero po naprawie rur możecie włączyć ponownie ogrzewanie. Czas więc dowiedzieć się, jak najłatwiej zakleić dziurę spowodowaną nieszczelnością. Jeżeli dojdzie do totalnego skorodowania rur, to jedynym słusznym rozwiązaniem jest wymiana. Jeżeli przyczyną przecieków jest nieprawidłowe podłączenie, czy uszkodzenie, to można uszczelnić instalację szybko i łatwo. Jednak w żadnym wypadku nie stosujcie tutaj silikonów, gdyż tylko pozornie użycie silikonów wydaje się sensowne. Musicie wiedzieć, że zaraz po odkręceniu wody silikon zostanie wypchnięty przez ciśnienie. Zdecydowanie lepiej sprawdzi się klej anaerobowy, który wystarczy nałożyć w wybrane miejsce, a następnie uformować go i poczekać aż się zwiąże. Oczywiście pamiętajcie, aby wcześniej dokładnie oczyścić powierzchnię oraz ją odtłuścić. Alternatywą dla klejów anaerobowych jest dwuskładnikowy zestaw hydrauliczny. Dwuskładnikowa masa hydrauliczna jest mocna. Wystarczy tylko obie masy połączyć ze sobą, nałożyć na uszkodzoną powierzchnię, a następnie poczekać aż wyschnie. Nie zapomnijcie jeszcze jej zmatowić.

A co z uszczelnianiem rur, które pracują pod ciśnieniem?

Awaria centralnego ogrzewania może dotyczyć również rur, które pracują pod wysokim ciśnieniem. Ich naprawa będzie trudniejsza jeżeli nie będziecie mogli zakręcić wody. Uszczelnienie rury pod ciśnieniem jest na szczęście możliwe i istnieje kilka możliwości jak to zrobić. Tutaj również doskonale sprawdzą się kleje anaerobowe, które są mocne i trwałe. Można też zastosować wkręt z uszczelką. W tym przypadku na początek musicie powiększyć dziurę, a następnie wkręcić w nią element samogwintujący. Możecie także zakleić rurę z zewnątrz. Jeżeli rury pokryte są cynkiem, to niestety czeka Was dodatkowa praca, gdyż musicie bardzo dobrze ją zmatowić. Niestety w takiej sytuacji również uszczelniacze zupełnie się nie sprawdzą, gdyż zwyczajnie nie będą trzymać się powierzchni.

Co w takiej sytuacji zrobić?

Jeżeli Wasza rura jest pokryta warstwą cynku, to aby ją naprawić musicie zastosować łaty. Najlepiej wybrać mocne preparaty dedykowane właśnie do takich rur. Należy je nałożyć na łatę i przykleić łatę do powierzchni ocynkowanej. Alternatywą dla takiego rozwiązania jest zastosowanie żywic epoksydowych bądź kotew chemicznych. Jeżeli jeszcze bardziej chcecie wzmocnić efekt, to zastosujcie opaskę. Należy ją owinąć wokół uszkodzonego miejsca i dzięki temu jeszcze bardziej wzmocni się uszczelnienie. Ale pamiętajcie, że taką opaskę możecie nałożyć dopiero gdy żywica epoksydowa dobrze się zwiąże i nabierze maksymalnej trwałości. Jeżeli zrobicie to zbyt wcześnie, to uszkodzicie powierzchnię z żywicy i nadal rura CO będzie przeciekać.

Naprawiać samodzielnie czy skorzystać z pomocy fachowców?

Uszczelnianie rur z CO wielu osobom może wydawać się trudne, czy wręcz skomplikowane, ale wcale takie nie jest. Jeżeli zastosujecie nasze rady, to świetny efekt możecie osiągnąć naprawdę szybko. Oczywiście musicie liczyć się z tym, że jeżeli rura jest całkowicie skorodowana, to w sumie jedynym słusznym rozwiązaniem jest jej wymiana. Jeżeli doszło do uszkodzenia rury, która jest zabudowana, to czeka Was kucie w ścianie i rzeczywiście taka praca będzie trudna. Właśnie w takim przypadku warto skorzystać z usług profesjonalistów.

Artykuł partnera

Autor

Redakcja

4up.pl

Komentarze (0)
Zostaw komentarz