Stoper i krokomierz – jak je wykorzystywać?

Monitorowanie codziennej aktywności fizycznej stanie się o wiele łatwiejsze, jeśli zdecydujemy się na zakup odpowiednich urządzeń. Do tej grupy z pewnością zalicza się stoper oraz krokomierz. W jaki sposób możemy z nich skorzystać?

Wbrew pozorom, obsługują one wiele funkcji, które okażą się przydatne zarówno podczas treningu biegowego, rowerowego, pływackiego, jak i wykonywania rozmaitych ćwiczeń siłowych. Oczywiście konieczne jest wybranie właściwego modelu, takiego, który spełni wszystkie nasze potrzeby i wymagania.

Jak wykorzystać stoper?

Wydawać by się mogło, że urządzenie to posłużyć nam może wyłącznie do odmierzania czasu – kolejnego okrążenia, sesji ćwiczeniowej czy pokonanego dystansu. Nowoczesne urządzenia dostępne na rynku pozwalają jednak wykorzystać go na wiele innych sposobów.

Co jednak najważniejsze, zakupić możemy modele mierzące czas z ogromną dokładnością, nawet do tysięcznej sekundy. Jest to bardzo ważne zwłaszcza dla zawodowców.

Jeżeli zależy nam na dostosowaniu sposobu wykonywania konkretnych ćwiczeń bądź innych czynności, powinniśmy celować w stoper z tempomatem. Umożliwia on określenie powtórzeń, które będą sygnalizowane dźwiękiem – to od nas zależy częstotliwość generowanego sygnału. Dzięki temu nasz trening będzie przebiegał w odpowiednim tempie.

W takich dyscyplinach jak fitness, podnoszenie ciężarów czy boks bardzo często realizowany jest tak zwany trening interwałowy. Polega on na ciągłych zmianach intensywności ćwiczeń, które są dokonywany w określonych odstępach czasu. Po kilkunastu–kilkudziesięciu sekundach wymagających ćwiczeń przychodzi dłuższy czas zwolnienia i rozluźnienia. Wszystkie te zmiany sygnalizowane są właśnie przez stoper interwałowy.

Biorąc pod uwagę wszystkie podstawowe i dodatkowe funkcje stoperów dostępnych na rynku, śmiało można stwierdzić, że okażą się one przydatne podczas wielu aktywności. Dzięki nim sprawdzimy, jak szybko pokonaliśmy dany dystans i jak prezentowały się międzyczasy, określimy kolejne interwały realizowanych ćwiczeń, odmierzymy czas meczu, ustalimy tempo wykonywanych czynności i wiele, wiele innych.

Wszystko to sprawia, że warto zakupić stoper dostosowany do naszych potrzeb. Pod uwagę warto wziąć nie tylko funkcje, ale również jakość wykonania obudowy, wielkość stopera (zakupić możemy urządzenia biurkowe, na rękę etc.) oraz ewentualne podświetlenie.

Jak wykorzystać krokomierz

Przechodzimy do kolejnego urządzenia, które pomoże nam w lepszym zarządzaniu i dostosowywaniu codziennych aktywności. Jego podstawowa funkcjonalność polega oczywiście na odmierzaniu liczby wykonanych przez nas kroków.

Z tego też względu, wykorzystać można go na kilka sposobów. Przede wszystkim okaże się on przydatny na co dzień, gdy staramy się zgubić zbędne kilogramy. Różnego rodzaju plany treningowe nastawione na redukcję poziomu tkanki tłuszczowej są nastawione na częste spacery lub trucht. Jest to doskonała metoda dla osób, które nie lubią lub nie mogą zbytnio się przemęczać. W ramach takiego planu musimy wykonać odpowiednią liczbę kroków dziennie (np. 5000). Trudno liczyć je w głowie, dlatego krokomierz okaże się bardzo przydatny.

To oczywiście nie koniec, ponieważ krokomierz może zostać wykorzystany także w ramach standardowego treningu – zarówno biegowego, rowerowego, pływackiego, jak i siłowego. Wszystko ze względu na fakt, iż nowoczesne krokomierze elektroniczne obsługuję więcej funkcji niż tylko pomiar kroków.

Pozwalają one chociażby mierzyć pokonany dystans, dzięki czemu będziemy mogli sprawdzić, ile przebiegliśmy, przejechaliśmy lub przepłynęliśmy. Co więcej, krokomierz może poinformować nas także o tym, z jaką prędkością się poruszamy.

Niezwykle przydatną funkcją, zwłaszcza dla zawodowców, jest pomiar pulsu. Urządzenie zbiera i przedstawia bardzo dokładne dane, na podstawie których jesteśmy w stanie odpowiednio dostosować nasz wysiłek fizyczny. W ten sam sposób wykorzystamy informacje na temat nasycenia krwi tętniczej tlenem czy też średniego i maksymalnego tętna. Jak widać, zróżnicowanie zbieranych danych może być bardzo szerokie.

Kilka słów należy poświecić również najbardziej nowoczesnym i zaawansowanym krokomierzom dostępnym na rynku. Są to urządzenia, z których możemy korzystać za pomocą aplikacji zainstalowanej na urządzeniu mobilnym. Przedstawia ona wszystkie zebrane informacje w postaci rozbudowanych wykresów i statystyk. Dzięki temu jesteśmy w stanie w sposób wygodny porównywać obecne osiągi z tymi przeszłymi. Analiza danych pozwoli nam lepiej dostosować trening i codzienną aktywność, tak abyśmy byli w stanie osiągnąć zamierzony cel.

Stopery krokomierze to obecnie bardzo rozbudowane urządzenia, które poza swoimi podstawowymi funkcjonalnościami pozwalają skorzystać z wielu dodatkowych funkcji, związanymi przede wszystkim z monitorowaniem i dostosowywaniem naszej aktywności – zarówno tej codziennej, jak i realizowanej w oparciu o przyjęty plan treningowy.

 

Materiał zewnętrzny

Autor

Redakcja

4up.pl

Komentarze (0)
Zostaw komentarz