Kiedy zmieniać opony na zimowe?

Niezależnie od sezonu - czy to letni, czy zimowy, nie ma najlepszego czasu na zmianę opon. Nieoficjalnie mówi się, że kierowcy powinni pomyśleć nad zmianą opon na zimowe, w momencie kiedy średnia temperatura powietrza w ciągu doby spada poniżej 7 stopni Celsjusza.

Opony zimowe są oponami miękkimi. Dzięki temu zachowują dużą elastyczność nawet w bardzo niskich temperaturach. O ile w zimie jest to cecha pożądana, tak w cieplejsze dni właściwość ta może sprawiać ogromne problemy. Rozgrzane zimówki mają tendencję do ślizgania się, zarówno przy ruszaniu, hamowaniu, jak i na boki na zakrętach. Ma to negatywny wpływ na szybkość reakcji samochodu na gaz, hamulec i ruchy kierownicą, co w bezpośredni sposób przekłada się na bezpieczeństwo na drodze.

Warto zainwestować w dwa komplety opon - letnie i zimowe. Te pierwsze zrobione są ze specjalnej kauczukowej mieszanki, nadającej oponie sprężystości, co pozwala na poprawne przystosowanie się do jazdy w sezonie letnim. Zimowe opony natomiast wykonane są z mieszanki krzemionkowej, która ma na celu uelastycznić bieżnik. W niskich temperaturach i typowo zimowych warunkach takich jak gołoledź, opady śniegu, czy oblodzenie jezdni, opony te znacznie lepiej trzymają się nawierzchni.

Opony powinny być wymieniane co kilka sezonów. Maksymalna granica bezpiecznego użytkowania wynosi 10 lat. Opony zimowe powinny być w jak najlepszym stanie. W celu uzyskania bezpieczeństwa jazdy, minimalna wysokość bieżnika powinna wynosić co najmniej 4mm. Urzędowe minimum wynosi 1,6mm jednak dla własnego bezpieczeństwa, nie powinno się już używać takich opon.

Wymiana opon letnich na zimowe nie jest obowiązkowa, jednak gdy temperatury spadną poniżej siedmiu stopni, w celu zachowania komfortu jazdy warto to zrobić. Ogumienie przystosowane do niskich temperatur i śniegu zapewni dużo większą przyczepność w niekorzystnych warunkach pogodowych. Odpowiedni skład mieszanki sprawi, że nie będziemy musieli obawiać się, że opona stwardnieje w niskiej temperaturze.

Polska jest jednym z ostatnich krajów w Europie, gdzie nie istnieje jeszcze przepis prawny, nakazujący zmianę opon. Ciągle obowiązuje przepis, który pozwala na jazdę w dowolnych oponach, o ile ich bieżnik jest wyższy niż 1,6mm. Niebawem jednak może się to zmienić, gdyż w Sejmie rozpatrywany jest projekt ustawy wprowadzającej nakaz jazdy w oponach zimowych w okresie od 1 listopada do 31 marca. Niewywiązanie się z tego obowiązku groziłoby mandatem w wysokości 500zł.

Autor

Redakcja

4up.pl

Komentarze (0)
Zostaw komentarz