Jak przygotować się do jogi?

Masz zamiar praktykować jogę, ale nie wiesz od czego zacząć? Początki są na ogół trudne, bo nie mamy pojęcia jakie ćwiczenia wykonywać. Joga podobnie jak inne ćwiczenia gimnastyczne wymagają systematyczności. Trzeba być zdyscyplinowanym i zmobilizować się do regularnych ćwiczeń.

Jak zacząć ćwiczyć jogę i co warto o niej wiedzieć? Joga w rzeczywistości jest systemem indyjskiej filozofii, pochodzącym z czasów starożytnych, a jej głównym założeniem jest poznanie przez praktykującego prawdy na temat świata. Na zachodzie najbardziej znana jest jedna gałąź tej filozofii zwana „hathajogą” i to ona właśnie kojarzona jest z ćwiczeniami fizycznymi, które uprawia się dla zdrowia.

Co trzeba wiedzieć o jodze?

Jogę może uprawiać każdy. Nie ważne w jakim się jest wieku i ile się waży. Podobnie jak inne ćwiczenia gimnastyczne, joga sprawi, że będziemy myśleć pozytywnie i poczujemy przypływ dużej energii. Dzięki różnym pozycjom jogi, tak zwanym asanom, lepiej poznamy własne ciało, wzmocnimy je i uzdrowimy. Efekty będą widocznie już po pierwszych treningach. Joga pozwoli rozciągnąć mięśnie, poprawi kondycję stawów, a także pomoże nam się wyciszyć. Może także pomóc w odchudzaniu się pomimo, że ćwiczenia wykonuje się dość powoli. Podczas wykonania jogi człowiek ćwiczy również swój umysł dzięki technice oddychania przeponą i medytacji, ponieważ uspokajamy w taki sposób nasze myśli i uczymy się koncentracji. Istnieją jednak pewne choroby u niektórych osób (np. problemy z kręgosłupem), które wymagają specjalnych asan i przed przystąpieniem do nich należy poradzić się swojego lekarza i nauczyciela. Także kobiety, które są w ciąży nie muszą rezygnować z jogi. Należy po prosty wybrać dla siebie odpowiednie zajęcia.

Systematyczność ćwiczeń

Jogę najlepiej praktykować codziennie, aby robić postępy. Należy zacząć od najprostszych pozycji, które doradzi nam nauczyciel. Kiedy już opanujemy podstawy będziemy mogli wykonywać ćwiczenia sami w domu. Na początek nawet 15 minut ćwiczeń dziennie sprawi, że nasze ciało nabierze elastyczności i z każdym dniem poczujemy, że asany będzie nam coraz łatwiej wykonywać. Wtedy będzie można wówczas przejść  do tych trudniejszych. Z każdym tygodniem i miesiącem warto też wydłużyć czas ćwiczeń, ale trzeba pamiętać o regularności. Lepiej na pewno ćwiczyć codziennie po 30 minut niż 3 godziny raz w tygodniu. Nie należy też robić sobie wyrzutów i zaprzestawać ćwiczeń jeśli któregoś dnia ich nie wykonamy. 

Joga jak widać nie wymaga specjalnych przygotowań i należy się do niej przygotować tak jak do innych rodzajów gimnastyki. Ważna jest tutaj przede wszystkim regularność. Wiele osób, które ćwiczą jogę przez lata mówią, że pomogła im w osiągnięciu zdrowia równowagi i spokoju w życiu.  

Artykuł partnera

Autor

Redakcja

4up.pl

Komentarze (0)
Zostaw komentarz