Praca w Europie - jak się przygotować do wyjazdu?

Niezależnie od tego, czy praca w innym kraju będzie stała, czy sezonowa, przed wyjazdem konieczne jest wcześniejsze przygotowanie oraz dopełnienie szeregu formalności, aby uniknąć rozczarowań, a nawet kłopotów. Przede wszystkim należy zweryfikować wiarygodność firmy, w której będzie się zatrudnionym.

Pamiętaj o wszystkich dokumentach

Praca za granicą to często sposób na zarobienie większej sumy pieniędzy, w związku z czym warto najpierw zebrać informacje dotyczące warunków życia i rynku pracy w danym kraju.

Dokument, który musisz mieć ze sobą to dowód osobisty i/lub paszport. Jeżeli potrzebne ci będzie prawo jazdy, upewnij się, że jest ono honorowane na terenie kraju, do którego wyjeżdżasz. Tak samo w przypadku różnego rodzaju certyfikatów, zaświadczeń i wszystkich innych dokumentów potwierdzających posiadane umiejętności lub kwalifikacje. Czasem konieczne jest nostryfikowanie dyplomu lub skorzystanie z pomocy tłumacza przysięgłego. Pamiętaj, że w przypadku krajów, których rynki nie są otwarte dla pracowników z Polski konieczne jest uzyskanie pozwolenia na pracę. Ponadto w niektórych krajach zatrudnienie jest niemożliwe, gdy nie posiada się konta bankowego, z tego względu warto to zrobić wcześniej.

Zanim podejmiesz pracę za granicą dowiedz się, jakie są warunki dotyczące ubezpieczeń społecznych, np. na jakich zasadach pobiera się świadczenia w przypadku choroby. Przed wyjazdem warto też wyrobić Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego, dzięki której można korzystać z podstawowych świadczeń opieki medycznej za granicą. Karta ta jest wydawana nieodpłatnie wszystkim osobom, które są płatnikami ZUS. Wydawana jest od ręki w wojewódzkich oddziałach NFZ. Można ją również zamówić na stronie internetowej i otrzymać pocztą.

Ponadto musisz się dowiedzieć, jakie dokumenty będą potrzebne Ci na miejscu. Często wymagana jest kopia aktu urodzenia/małżeństwa lub rozwodu. Przed wyjazdem zapisz sobie też adresy i numery telefonów placówek dyplomatycznych.

Zabezpieczenie finansowe

Wyjazd do pracy za granicę wymaga inwestycji określonej sumy, ponadto ważne jest też aby nie jechać bez środków do życia. Na początek zanim zaczniesz zarabiać są ci potrzebne pieniądze, koniecznie też zabezpiecz się na wypadek niepowodzenia – miej pieniądze na bilet powrotny.

Przed wyjazdem za granicę poinformuj rodzinę lub inne bliskie osoby o swoich planach. Zostaw im adres swojego pobytu oraz numer telefonu, podaj również nazwę przyszłego pracodawcy – jeżeli masz już zagwarantowane zatrudnienie. Dobrym pomysłem jest również ustalenie częstotliwości kontaktów – dokładny dzień i godzina. Zabierz ze sobą koniecznie telefon komórkowy bez simlocka, a na miejscu kupisz do niego kartę.

Czytaj więcej: 5 powodów dla których warto mieszkać i pracować w Bydgoszczy

 

Artykuł zewnętrzny

Autor

Redakcja

4up.pl

Komentarze (0)
Zostaw komentarz