Kotły na drewno – dlaczego warto?

Kotły na drewno to obecnie coraz popularniejsze rozwiązanie stosowane do ogrzewania domów. Nic w tym dziwnego – posiada ono sporo zalet. Mimo, iż obecnie kotły na drewno są nowoczesne, warto pamiętać, że tak naprawdę były używane już od wielu pokoleń. Dlaczego warto wybrać ogrzewanie za pomocą pieca na drewno?

Jak działa kocioł na drewno?

Kocioł zgazowujący jest najbardziej wydajnym kotłem na drewno. Do zgazowania drewna dochodzi wewnątrz górnej komory kotła, następnie gaz drzewny przedostaje się przez warstwę żaru i w efekcie trafia do dyszy palnikowej, gdzie jest mieszany z powietrzem. Mieszanina zapala się już w dyszy, a dopala w ceramicznej komorze umieszczonej w dolnej części kotła, czyli popielniku. Zgazowanie drewna odbywa się w jednej przestrzeni, natomiast cały proces zgazowania zachodzi w pięciu strefach w zależności od temperatury. Składa się on z kolejnych etapów:

  • 0. Suszenie drewna – usunięcie z paliwa wody zawartej w drewnie,
  • 1 .Zgazowanie – wzrost temperatury suchego drewna, w związku z czym uwalnia się gaz,
  • 2 .Utlenianie – klasyczne spalanie, podczas którego uwalnia się ciepło. W warstwie utleniania znajduje się już węgiel drzewny i dochodzi do łączenia doprowadzonego tlenu z węglem,
  • 3 .Redukcja – etap, w którym pozostaje jedynie wyżarzony węgiel drzewny, w którym dochodzi do wyższego stopnia rozkładu smoły i redukcji tlenku węgla.

Wydajność i oszczędność

Przede wszystkim warto podkreślić, że kocioł na drewno jest zoptymalizowany do pracy z dużą wydajnością. Nagrzewa się szybko, a wyprodukowane ciepło jest pod postacią ciepłej wody kierowane do grzejników oraz do zbiornika akumulacyjnego, skąd może być później wykorzystane zgodnie z potrzebami domowników. Pamiętajmy, że drewno jest nie tylko najstarszym, ale i najtańszym paliwem. Dzięki odpowiedniemu zaprojektowaniu systemu grzewczego w nowym domu, użytkowanie kotła na drewno będzie komfortowe dla domowników, a rachunki za ogrzewanie będą zdecydowanie niższe i nie nadwyrężą rodzinnego budżetu.

kominek na drewno

Ochrona środowiska

O smogu nie trzeba wiele pisać, ponieważ jest to niestety problem bardzo aktualny. To niezwykle niebezpieczne zjawisko, które może prowadzić do wielu chorób, w tym zmian nowotworowych oraz licznych problemów z układem oddychania. Smog zagraża nawet dzieciom w życiu płodowym. Powoduje, że rodzą się często mniejsze i lżejsze i występuje u nich znacznie większe ryzyko zachorowania na autyzm. Jednym z podstawowych źródeł smogu są domowe instalacje grzewcze o niezbyt wyszukanej konstrukcji i kiepskiej sprawności. Z kolei odpowiednio eksploatowane, nowoczesne kotły na drewno pozwalają zminimalizować emisję niespalonych gazów oraz gromadzenie się sadzy i kreozotu. Drewno jest odnawialnym zasobem, co także przekłada się na ekologiczny charakter tego typu rozwiązania. Chociażby z tych powodów warto jest zdecydować się na kocioł na drewno do ogrzewania swojego domu.

Kotły na drewno od zagrzej.pl

Decydując się na zastosowanie kotła zgazowującego drewno, dobrze jest zwrócić się do profesjonalistów. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że zarówno sam produkt, jak i jego montaż, spełniają najwyższe standardy. Firma zagrzej.pl posiada w swojej ofercie profesjonalne kotły zgazowujące drewno. Ich obudowa jest wykonana z najwyższej jakości mocnej stali. Kotły posiadają palenisko ceramiczne oraz palnik szamotowy. Czyszczenie wymiennika jest możliwe dzięki dźwigni, która umieszczona jest z boku kotła. Komora załadunkowa kotłów ma pojemność 120 l. ich sprawność wynosi powyżej 90%, natomiast moc 9 kW.

Autor

Redakcja

4up.pl

Komentarze (0)
Zostaw komentarz