Volkswagen Sharan - zakup używanego vana

Stojąc przed wyborem vana w konkretnym przedziale cenowym i o określonych parametrach, stawiamy przed zakupem potencjalnego auta określone wymagania. W zależności od naszych preferencji, oczekujemy maksymalnego bezpieczeństwa, dobrego wykończenia czy spełnienia wymagań co do konkretnej półki cenowej. Jednym z najczęstszych wyborów, jakiego dokonują konsumenci jest Volkswagen Sharan - van wyprodukowany i zaprojektowany tak, aby dawać komfort miejsca i wykończenia. Jakie są wady i zalety zakupu używanego Volkswagena Sharan oraz na co zwrócić uwagę robiąc przegląd tego auta?

Historia Volkswagena Sharan 

Pierwszy model Volkswagena Sharan powstał już w 1995 roku, a sam projekt miał w zamyśle wyprodukowanie samochodu o najwyższych walorach komfortu i wygody. Dodatkowo, miał być przeznaczony dla rodzin wielodzietnych i stwarzać bezpieczne warunki jazdy. Kokpit w modelach produkowanych od 2004 roku zyskał nowy wymiar, przywodząc na myśl klasyczny niemiecki projekt, z którego słynie Volkswagen. Lata 2000-2004 to okres, w którym Volkswagen Sharan zyskał nową formę atrapy chłodnicy, lamp i zderzaków. 

Na co zwrócić uwagę przy oględzinach Volkswagena Sharan?

Przede wszystkim na parametry silnika - van wyposażony w 1,8T generuje zbyt duże zużycie oleju silnikowego, a maszyna wyposażona w VR6 napotyka na swoim drodze awarie związane z układem zapłonowym. Najbardziej polecanym silnikiem jest 2-litrowy, z którego użytkownicy są zadowoleni. Dodatkowe kwestie to również stan i kondycja wyposażenia na przykład klimatyzacji, elementów estetycznych i pozostałych podzespołów. W kwestii silników vana, wybór nie zadowoli użytkowników, którzy chcą władać zaskakującą prędkością. Nic w tym dziwnego, skoro Volkswagen Sharan został stworzony z myślą o zachowaniu najwyższych warunków bezpieczeństwa i miał po prostu być komfortowy dla większej ilości pasażerów. Do wyboru mamy silniki benzynowe:  

  • VR6 2,8
  • R4 1,8T
  • R4 2,0

oraz diesle:

  • R4 2,0 TDI PD
  • R4 1,9 TDI 

Decydując się na wybór Volkswagena Sharan mamy możliwość wyboru jednej spośród dostępnych skrzyni biegów: pięciostopniowy automat oraz 5- oraz 6- biegunowa skrzynia manualna.

Pułapki przy zakupie używanego Volkswagena Sharan

Użytkownicy vana Sharan najczęściej zgłaszają problemy związane z usterkami dmumasowego koła zamachowego oraz defekt układu wtryskowego. Koszt naprawy bywa wysoki, jeśli usterka już się trafi, to w dużej mierze jest związane z wyborem silników diesla. Z częstymi awariami płynącymi zwyczajnie z wad fabrycznych, borykają się modele wyposażone w silnik 1,9 TDI oraz 2 litrową jednostkę TDI. Na liście najczęstszych usterek znajdują się najczęściej problemy: awaryjnego uruchamiania napędu pompy, defekt układu rozrządu czy pękające głowice.

Van to dobry pomysł dla konsumentów prywatnych?

Zwracając uwagę na gabaryty Volkswagena Sharan oraz parametry silnika, wybór zadowoli miłośników spokojnej i zrównoważonej jazdy. Wielkość vana to zaleta, jeśli szukamy samochodu, który ma spełnić warunki związane z wysokim komfortem czy bezpieczeństwem pasażerów. Jednak z powodu gabarytów wysoka prędkość generuje większe koszty, ale w zamian zyskujemy doskonałe warunki do przewozu większej ilości osób. Po podjęciu decyzji o zakupie warto sprawdzić ogłoszenia VW Sharan używane w serwisie Pokato.pl i zastosować się do przedstawionych w artykule porad.

Artykuł partnera

Autor

Redakcja

4up.pl

Komentarze (0)
Zostaw komentarz