Pielęgnacja trawnika

Piękny, zadbany, bujny ogród, w którym królują różnorodne, kolorowe kwiaty, krzewy, drzewka ozdobne, tradycyjne drzewa i soczyście zielona trawa, stanowi nie tylko wizytówkę swojego właściciela, ale przede wszystkim jest wspaniałym miejscem codziennego relaksu, zabaw dla dzieci czy weekendowych spotkań z rodziną, przyjaciółmi i bliskimi znajomymi. Każdy, nawet najmniejszy, ogród wymaga jednak bezustannej troski i odpowiedniej pielęgnacji, polegającej przede wszystkim na: regularnym porządkowaniu, spulchnianiu gleby, usuwaniu zbędnych chwastów, nawożeniu roślin w ściśle określonym czasie, a także systematycznym nawadnianiu.

Wertykulacja i aeracja trawnika

Wczesną wiosną, kiedy topnieje śnieg oraz wzrasta temperatura powietrza, warto w pierwszej kolejności przeprowadzić wertykulację i aerację (napowietrzanie) trawnika, poprawiające jego stan. Wertykulacja polega na płytkim pionowym nacinaniu darni przy użyciu specjalnego urządzenia (zazwyczaj wertykulatora), a jej głównym celem jest usunięcie pozostałości i resztek starej, martwej już darni. Aeracja, przyspieszająca regenerację trawnika, oznacza natomiast głębokie nakłuwanie darni specjalnymi kolcami, aby rozluźnić i napowietrzyć glebę, dzięki czemu korzenie trawy wzmacniają się.

Nawożenie

Kolejnym, nie mniej ważnym, elementem pielęgnacji ogrodu jest nawożenie trawnika poprzez zastosowanie uniwersalnych lub specjalistycznych nawozów ogrodniczych zawierających niezbędne składniki odżywcze takie jak azot, fosfor czy potas, wśród których zdecydowanie najlepiej sprawdzają się środki w płynie oraz granulowane. Prawidłowe zastosowanie odpowiednich preparatów zapewnia uzyskanie zaskakującego efektu w postaci gęstej, ładnej i zielonej trawy.

Nawadnianie

Systematyczne, regularne i obfite nawadnianie trawnika, szczególnie w okresie największych, często rekordowych i uciążliwych upałów, należy do podstawowych, wręcz niezbędnych elementów codziennej pielęgnacji ogrodu. Należy bowiem pamiętać, że nawet kilkudniowa susza, może mieć fatalny wpływ na stan trawnika i roślin. Kwiaty, otrzymujące każdego dnia odpowiednią ilość drogocennej wody, dostarczającej wszystkich najważniejszych składników odżywczych, zachwycają niezwykłą paletą różnorodnych kolorów, a krzewy i trawa wzbudzają zachwyt idealną, naturalną soczystą zielenią, która aż zachęca do rozłożenia koca i relaksu w cieniu rozłożystego drzewa lub parasola. Zdecydowana większość osób, posiadających mniej lub bardziej imponujące ogrody, wykorzystuje sztuczne podlewanie, zwykle za pomocą tradycyjnej…konewki lub ogrodowych węży. Sztuczne podlewanie jest jednak nie tylko czasochłonne, ale przede wszystkim nudne, żmudne i monotonne, a poza tym zupełnie nie sprawdza się w przypadku rozległych, dużych powierzchni.

Nowoczesne systemy nawadniające

Z roku na rok coraz większą popularnością i zainteresowaniem wśród właścicieli ogrodów cieszy się, ze względu na szereg zalet, automatyczne podlewanie, które nie tylko ułatwia codzienne nawadnianie ogrodu, ale przede wszystkim znacznie obniża zużycie wody i pozwala zaoszczędzić czas. Co więcej nowoczesne systemy nawadniające (zobacz ofertę systemów nawadniających Kaercher: https://www.kaercher.com/pl/home-garden/systemy-nawadniania.html) w postaci zraszaczy i systemów kroplowych, doskonale zastępujące tradycyjne węże ogrodowe i konewki, umożliwiają dostosowanie i zaprogramowanie najbardziej optymalnego sposobu podlewania do poszczególnych rodzajów i gatunków roślin. W ofercie wielu producentów można znaleźć sprzęt wyposażony między innymi w specjalny sterownik, który pozwala zaprogramować porę, długość czasu podlewania, dni tygodnia w jakich urządzenie podejmie lub zakończy pracę oraz wiele innych, dzięki czemu właściciel może bez obaw zostawić swój ogród nawet na kilka dni.

Koszenie trawnika

Systematyczne, a przede wszystkim umiejętne koszenie trawnika, rozpoczynające się już w kwietniu i kończące dopiero w październiku, sprawi, że trawa w ogrodzie będzie przypominać miękki, puszysty, przyjemny w dotyku, zielony dywan. Zabieg, wykonywany zwykle raz w tygodniu, zapewnia bowiem odpowiedni wzrost, wzmocnienie i krzewienie się trawy, a jednocześnie w znaczący sposób ogranicza rozwój zbędnych, szpecących chwastów. Wysokość koszenia zależy przede wszystkim od rodzaju wysianej trawy, ale panuje ogólna zasada, że należy skracać trawę o jedną trzecią jej wysokości. Właściciel ogrodu powinien natomiast przeprowadzać zabieg w bezdeszczowe dni przy suchej murawie, ponieważ wilgoć zwykle powoduje nie tylko zniszczenie sprzętu, ale równie pojawienie się różnych chorób grzybotwórczych.

Materiał partnera zewnętrznego

Autor

Redakcja

4up.pl

Komentarze (0)
Zostaw komentarz