Jak reagować w razie problemu ze spłatą raty kredytu

Problemy związane z nieprzemyślanymi pożyczkami mogą mocno zaburzyć stabilność finansową. Często fakt ten nakręca spiralę pożyczkową, przez co jeszcze trudniej kontrolować swoje zobowiązania. Ostatecznie, kończy się na tym, że o jakiejś racie zapominamy lub po prostu nie stać nas, by ją uregulować. Co wtedy?

Po pierwsze - zachować spokój

Przede wszystkim, nie wolno wpadać w panikę. Należy postępować w takiej sytuacji roztropnie i racjonalnie. Emocje są złym doradcą, tym bardziej, że to wcale nie koniec świata. Odpowiednie podejście do tej sytuacji, czyli zachowanie spokoju, to najlepsze, co można zrobić.

Nie należy też zamiatać problemu pod dywan i unikać konfrotnacji. Przyniesie to bowiem jeszcze gorsze rezultaty. Kredyt po prostu trzeba spłacić - w ten czy inny sposób. Warto tutaj dodać, że sytuacja ulega diametralnej zmianie w zależności od rodzaju pożyczki. Jeśli zwlekamy z zapłatą za tzw. chwilówkę, to odsetki mogą rosnąć znacznie szybciej (częstotliwość rat jest znacznie większa).

Brak reakcji z naszej strony przyczyni się do problemów z firmą windykacyjną, a w konsekwencji nawet z komornikiem. Wcześniej jednak otrzymamy tzw. monit - więcej na jego temat przeczytacie tutaj: https://pozyczka4you.pl/co-to-jest-monit/.  Oprócz hasła przewodniego, jakim jest spokój, powinniśmy też zawsze działać z odpowiednim wyprzedzeniem.

Punkt drugi - działaj zawczasu

Nie da się ukryć, że sporo problemów związanych z rosnącym zadłużeniem jest spowodowana naszym niedbalstwem i lenistwem. Zdarza nam się bowiem zostawiać spłatę na ostatnią chwilę, a później całkowicie o niej zapomnieć aż w końcu dostaniemy mało przyjemne ponaglenie wraz z odsetkami.

Jeśli dodatkowo mamy problemy z płynnością finansową, to warto zawczasu dokładnie przeanalizować sytuację. Kolejna pożyczka nie jest zawsze właściwym wyjściem. Z drugiej strony, jeśli już mierzymy się z takimi trudnościami, należy rozpisać wszystkie zaległości, stworzyć plan wydatków i potrzeb, zacisnąć pasa i postarać się uregulować możliwie jak najwięcej.

Nie ignoruj problemu! W przeciwnym razie, możesz ponieść znacznie większe konsekwencje niż naliczone odsetki. Przeprowadzana w ostateczności egzekucja komornicza, może znacząco zabrać nam resztę oszczędności, a także część należącego do nas majątku w postaci rzeczy i nieruchomości.

Pożyczkodawca chce pomóc

Pamiętaj, że dla pożyczkodawcy najważniejszą kwestią jest odzyskanie jego pieniędzy. Nie ma on w interesie prowadzić z wykańczającej wojny, stąd najlepiej pójść na kompromis i spróbować się dogadać. Bywa tak, że pożyczkodawca analizuje naszą sytuację i wydłuża okres spłaty pożyczki lub zmniejsza bieżące raty.

Autor

Redakcja

4up.pl

Komentarze (0)
Zostaw komentarz