Recepcja w salonie fryzjerskim

Urządzając salon fryzjerski należy mieć na uwadze kilka kwestii. Każdy salon składa się z różnych elementów, o które trzeba zadbać z taką samą uwagą. Jedynie dzięki temu zapewnimy naszym klientom wygodę i zdobędziemy ich sympatię. W niektórych przypadkach jednym z najważniejszych elementów salonu fryzjerskiego jest recepcja. Fakt, nie zawsze jest ona potrzebna. Jeśli prowadzimy mniejszy salon, w zupełności wystarczy nam wydzielenie pewnej przestrzeni na poczekalnię. Jeśli jednak salon zatrudnia kilku fryzjerów i posiada wiele stanowisk, to recepcja będzie niezbędna. Trzeba urządzić ją we właściwy sposób, aby dobrze mogła spełniać swoje zadania.

Gdzie umiejscowić recepcję?

Oczywistym wyborem co do lokalizacji recepcji jest miejsce naprzeciwko wejścia. Powinna ona być umiejscowiona w taki sposób, aby rzucała się w oczy klientowi od razu po wejściu do budynku. Wszystko zależy jednak od danego lokalu. Nie zawsze mamy możliwość umiejscowienia recepcji przy wejściu. W każdej sytuacji recepcja powinna jednak stanowić niejako bramę do dalszej części salonu. Niedopuszczalna jest sytuacja, w której klienci muszą przejść między stanowiskami fryzjerskimi, aby dostać się do recepcji.

Z czego powinna składać się recepcja?

Do urządzenia recepcji w salonie potrzebne są odpowiednie meble. Na rynku znajdziemy rzeczy stworzone właśnie do takich celów. Recepcje muszą być funkcjonalne – wskazane są zatem meble, w których znajduje się duża liczba schowków i szuflad. Szeroki blat powinien zapewniać użytkownikowi wygodę w pracy przy komputerze czy pisaniu na papierze. Profesjonalne recepcje urządzone są w taki sposób, że klient stojący przed nimi praktycznie nie widzi stanowiska pracy. Jest to świetne rozwiązanie, które wbrew pozorom znacznie ułatwia kontakt między nim a pracownikiem.

poczekalnia

Poczekalnia przy recepcji

Jeśli tylko pozwala na to przestrzeń, recepcja powinna być jednocześnie poczekalnią. Trzeba zatem zadbać o to, aby klienci mogli w wygodnych warunkach oczekiwać na swoją kolej. Obowiązkowy jest zestaw mebli składający się przynajmniej z jednej kanapy i kilku foteli. Trzeba tu ocenić swoje potrzeby i przemyśleć, jak dużej poczekalni potrzebujemy przy odwiedzającej nas liczbie klientów. Zawsze lepiej kupić nieco większe meble, niż wynikałoby to z naszych potrzeb. Wolne miejsca nikomu nie zaszkodzą, a jednocześnie unikniemy dzięki temu tłoku.

W recepcji bardzo ważne są rzeczy, które umilą klientom oczekiwanie na swoją kolej. Standardowym rozwiązaniem jest niewielki stolik, na którym ułożymy gazety lub inne propozycje do czytania. Warto dbać, aby zawsze były one aktualne. Klienci widząc w poczekalni numery gazet sprzed wielu miesięcy od razu czują, że salon nie traktuje ich poważnie. Saturator z wodą również jest wskazany.

Sporą popularnością cieszą się różne multimedia. Dobrze jest zainwestować w telewizor lub przynajmniej sprzęt audio. Znacznie umilimy w ten sposób klientom oczekiwanie.
Do salonu fryzjerskiego często przychodzą klientki z dziećmi. Tworząc profesjonalne i przyjazne miejsce, warto urządzić mały kącik dla maluchów. Mamy na pewno docenią fakt, że ich pociechy mają się czym zająć w czasie oczekiwania na ich kolej i wykonywania zabiegów fryzjerskich.

Wygląd recepcji

Recepcja w salonie fryzjerskim powinna być wizytówką całego miejsca. Z tego powodu nie można zapominać o jej odpowiednim wyglądzie. Miejsce, które nie jest zbyt ciekawie urządzone – czy wręcz nudne – od razu odpycha klientów.

Na blacie recepcji można pokusić się o niewielkie ozdoby. Salony fryzjerskie są zwykle urządzane w nowoczesnym, minimalistycznym stylu. Wybór ozdób jest tu bardzo szeroki. Warto dbać o wystrój, dostosowując go do pory roku. Na przykład, w okresie świątecznym w recepcji powinna stanąć choinka.

Recepcja to także dobre miejsce na eksponowanie wszystkich osiągnięć salonu. Na ścianach można tu powiesić dyplomy i certyfikaty pracowników, które potwierdzają wysoką jakość świadczonych usług. Dobrze sprawdzają się też plakaty, obrazy i zdjęcia przedstawiające ciekawe fryzury, które mogą być dla klientów źródłem inspiracji. 

Artykuł powstał we współpracy z marką AYALA - producentem mebli fryzjerskich

Autor

Redakcja

4up.pl

Komentarze (0)
Zostaw komentarz