9 faktów o Wyspach Kanaryjskich, które warto znać

Na archipelag Wysp Kanaryjskich składa się siedem niezwykłych wysp pochodzenia wulkanicznego, z których każda jest unikatowa. Wyjątkowy klimat sprawia, że wyspy są atrakcyjnym miejscem do odwiedzenia o każdej porze roku.

Przedstawiamy 9 faktów o Wyspach Kanaryjskich, które warto poznać przed wybraniem się na odpoczynek w tym rajskim otoczeniu.

1. Na początku były wulkany

Do powstania siedmiu wysp, które obecnie tworzą archipelag Wysp Kanaryjskich, przyczyniło się kilka milionów lat aktywności wulkanicznej. Archipelag, zbudowany ze skał magmowych i wylewnych, charakteryzuje się wyjątkowymi górzystymi krajobrazami,
w dużej części pokrytymi jałowymi polami lawowymi i świeżym pyłem wulkanicznym. Doskonałym przykładem geologicznej historii jest tajemniczy krajobraz Timanfaya na Lanzarote, gdzie warto wybrać się na spacer, żeby podziwiać działanie potężnych sił natury. Równie zachwycające ślady aktywności wulkanicznej można zaobserwować w rejonie Kaldera de Tejeda, gdzie żywioł ukształtował strzeliste szczyty i głębokie doliny.

2. Danie przygotowywane na uśpionym wulkanie

Wyspy stanowią imponujące świadectwo aktywności wulkanicznej. Ten naturalny skarb wykorzystują lokalne przedsiębiorstwa, takie jak restauracja na Lanzarote, która przygotowuje dania nad paleniskiem, wykorzystując ciepło pochodzące z uśpionego wulkanu. Będąc na tej najbardziej wysuniętej na wschód wyspie archipelagu, warto również spróbować jedynego w swym rodzaju wina z winogron uprawianych na wulkanicznej lawie.

3. Podróż w głąb ziemi

Pod powierzchnią Wysp znajdują się głębokie i długie na dziesiątki kilometrów jaskinie, będące siedliskiem wielu gatunków zwierząt, które dopasowały się całkowicie do panujących tam ciemności. Do najbardziej znanych i najczęściej odwiedzanych jaskiń należą Jameos del Agua i Cueva de los Verdes na Lanzarote. Warto również odwiedzić zachwycającą jaskinię Cueva del Llano na Fuerteventura która powstała ok. 800 tysięcy lat temu. Można tam m.in. zaobserwować skamienieliny wymarłych gatunków zwierząt, które zamieszkiwały jaskinię.

4. Gwizdanie jako język na La Gomera

Mieszkańcy wyspy Gomera stworzyli unikatowy sposób komunikacji nazywany silbo gomero, „językiem gwizdów”. Język zrodził się
z potrzeby porozumiewania się na duże odległości w trudno dostępnych górskich dolinach i jarach. Krajobraz wyspy charakteryzują duże różnice w wysokościach i przemieszczanie się do nawet pobliskiego miasteczka jest bardzo utrudnione, dlatego mieszkańcy La Gomera zaczęli nawoływać się gwizdaniem.

W języku gwizdów brzmienie słów jest naśladowane za pomocą gwizdanych dźwięków o różnej wysokości, które początkowo miały ostrzegać przed niebezpieczeństwem lub zwracać czyjąś uwagę. Na przestrzeni wieków/dekad/czasu? ten sposób komunikacji stał się niezwykle rozwinięty, umożliwiając swobodne porozumiewanie się. W latach 90 władze Gomery wprowadziły naukę tego języka do szkół jako przedmiot obowiązkowy, aby uchronić go od zapomnienia. W 2009 roku silbo gomero został wpisany na listę niematerialnego dziedzictwa UNESCO.

Wyspy kanaryjskie

5. Prawie połowa powierzchni archipelagu jest terenem chronionym

Na Wyspach Kanaryjskich znajduje się 146 rezerwatów przyrody, które zajmują w sumie aż 40% powierzchni wszystkich wysp. Ochronie podlega nie tylko sam krajobraz – prawo chroni również przestrzeń powietrzną, co gwarantuje wyjątkowe warunki do obserwacji astronomicznych. Wyspy Kanaryjskie słyną z najczystszego powietrza i najmniej zachmurzonego nieba w Europie, dlatego to właśnie tu ulokowane zostały jedne z najważniejszych obserwatoriów astronomicznych (na Starym Kontynencie). Otwarte dla zwiedzajacych są m.in. najstarszy w Europie teleskop Gregor w obserwatorium na Teneryfie oraz Obserwatorium Roque de los Muchachos na La Palma.

6. Najwięcej dni słonecznych w Europie

Wyspy Kanaryjskie mają najwięcej dni słonecznych w całej Europie. Przez okrągły rok panuje tu stabilna i przyjemna temperatura bez większych amplitud, a średnia temperatura oscyluje wokół 20 stopni Celsjusza.

7. Krystalicznie czysta woda

Temperatura wody na Wyspach Kanaryjskich jest stała i wynosi około 20˚C o każdej porze dnia i nocy, a jej widoczność sięga aż 30 metrów. W krystalicznie czystej wodzie można spotkać nie tylko przepiękne ryby, ale również żółwie morskie. Pod wodą widoczne są różne rodzaje skał wulkanicznych charakterystycznych dla Wysp Kanaryjskiej oraz tajemnicze jaskinie.

8. Pitna woda prosto z chmur

Mieszkańcy Wysp Kanaryjskich zbierają wodę opadową, wykorzystując do ją zarówno do picia, jak też w kuchni. Woda zdatna do spożycia nazywana jest agua de niebla, a pozyskuje ja się ze specjalnych zbiorników umieszczonych na wysokości 1600 metrów.

9. Ulubione miejsce producentów filmowych

Również przemysł filmowy docenia zróżnicowaną i wyjątkową scenerię Wysp Kanaryjskich. Przykładem filmów kręconych na Wyspach Kanaryjskich jest m.in. Los abrazos rotos Pedro Almodóvara oraz takie produkcje międzynarodowe, jak Szybcy i Wściekli, Gniew tytanów, W Samym Sercu Morza, Wild West Exodus.

Źródło:newsrm.tv

Autor

Redakcja

4up.pl

Komentarze (0)
Zostaw komentarz