Cyrkle i ich rodzaje

Nauka geometrii wymaga zwykle przygotowania. Nauczyciel radzi, aby zaopatrzyć się w zeszyt, który nie posiada nie tylko kratek, ale również linii. Zwykle wspomina też o konieczności zakupu cyrkla. Ten popularny przyrząd nie przydaje się jednak wyłącznie w szkole podstawowej i średniej. Korzystają z niego również studenci architektury, a nawet osoby, które studiują na tak zwanych kierunkach artystycznych. Co więcej, cyrkiel nadal jest podstawowym narzędziem pracy w przypadku przedstawicieli niektórych zawodów. Sięgają po niego choćby stolarze i ślusarze. Na co zwracać zatem uwagę przygotowując się do zakupu?

Cyrkiel do szkoły

To właśnie uczniowie w największej liczbie szturmują sklepy z cyrklami, nic więc dziwnego, że producenci rozwiązań tego rodzaju robią wiele, aby zaoferować im rozwiązania odpowiadające potrzebom osób, które właśnie poznają sekrety geometrii. Cyrkle tego rodzaju można podzielić na dwie grupy. Najprostsze mają specjalny uchwyt na ołówek, nie brakuje jednak i takich, które zostały wyposażone w grafitowy rysik, aby praca z nimi stała się jeszcze łatwiejsza. Co ciekawe, trudno jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie o to, które z rozwiązań jest lepsze. Każde ma swoje wady i zalety. Zwolennicy cyrkla z rysikiem zwracają uwagę przede wszystkim na jego praktyczne zastosowanie. Nie trzeba spędzać długich minut na montażu długopisu lub ołówka, można więc od razu przystąpić do pracy. Niestety, jakość rozwiązań tego rodzaju bywa dość zróżnicowana. Poza naprawdę solidnymi cyrklami w sprzedaży nie brakuje i takich, w których rysik łamie się natychmiast po pierwszym użyciu. Osoby, które preferują cyrkle bez rysika zwracają też uwagę na to, że zajmują one w piórniku mniej miejsca, a wkładane do nich ołówki są znacznie trwalsze niż rysiki, dzięki czemu i cyrkiel może być używany dokładnie w taki sposób, jaki zapewnia nam największą wygodę.

Cyrkiel zerowy

Jeśli cyrkiel jest nam potrzebny przede wszystkim po to, aby kreślić okręgi charakteryzujące się niewielką średnicą, model zerowy przyda się nam o wiele bardziej niż klasyczne rozwiązanie szkolne. Jego największym atutem wydaje się precyzja, zerownik posiada bowiem specjalną śrubę regulacyjną sprawiającą, że jego ramiona można ustawić nawet w niewielkiej odległości od siebie bez obaw, że będą się one poruszać podczas pracy z tym przyborem.

Cyrkiel drążkowy

A co z osobami stającymi przed koniecznością kręcenia okręgów o dużej średnicy? I one nie muszą obawiać się, że wykonywane przez nie prace będą niedokładne. Z pomocą przychodzi im model drążkowy, który, w przeciwieństwie do modelu szkolnego, nie ma już dwóch nóżek. Innowacyjnym rozwiązaniem jest poziome ramię. Na jednej jego stronie mamy do czynienia z rysikiem, na drugiej zaś z ostrzem. Cyrkiel tego typu przeważnie nie jest potrzebny w szkole, grono jego nabywców nie jest jednak wąskie. Znajduje on zastosowanie choćby w warsztatach stolarskich, gdzie jest nieoceniony podczas prac w drewnie. Architekci mogą znaleźć bez trudu także modele eliptyczne – idealne do kreślenia elips.

Zamów cyrkiel z oferty sklepu internetowego alibiuro.pl

Autor

Redakcja

4up.pl

Komentarze (0)
Zostaw komentarz