Jak pielęgnować nagrobek? Skuteczne porady

​Pielęgnowanie nagrobków stanowi jedną z najbardziej kluczowych czynności związanych z organizacją porządków na miejscu cmentarnym. Niestety, brak właściwego podejścia do odpowiednich typów materiałów budulcowych przesądza o długotrwałości bądź wręcz odwrotnie – zbyt szybkim – niszczeniem struktury pomnika. Poniżej kilka cennych wskazówek na temat sprawdzonych metod mycia mogił z granitu, lastryko oraz marmuru.

Jak z granitu, to…

Biorąc pod uwagę bardzo szeroki wachlarz rozmaitych tworzyw, z jakich są obecnie produkowane grobowce, granit zaliczany jest do zdecydowanie najtwardszych. Ma on także ogromną odporność mechaniczną. Niemniej jednak, jeżeli nie będziemy tego materiału właściwie konserwować, drastycznie zmieniające się warunki atmosferyczne mogą przyczyniać się do pogorszenia jego estetyki. W szczególności źle na granitowe pomniki wpływają intensywne opady deszczu i mrozy. Warto zatem regularnie, raz w miesiącu, czyścić nagrobki wykonane z granitu mieszanką wody z octem. Do tego używamy także miękką gąbkę oraz szmatkę, a jeśli na powierzchni nagrobka pojawiła się plama z zaschniętego wosku, to  przyda się nieco ostrzejszy druciak. Musimy oczywiście uważać, żeby nie doprowadzić do zniszczenia kamienia, bowiem jest to materiał naturalny, więc przy mocniejszym drapaniu może ulec uszkodzeniu. Nie zaleca się zastosowania chemicznych środków chemicznych, które mogłyby doprowadzić do odbarwienia granitowych powierzchni.

Jak z lastryko, to…

W branży funeralnej w naszym kraju z materiału zwanego lastryko korzysta się prawdopodobnie najczęściej. Powody aż tak dużego zainteresowania akurat tym tworzywem? Rozsądna cena, a na pewno adekwatna do proponowanej jakości, solidność i wytrzymałość, niepodatność na zarysowania oraz uszkodzenia. Jako, iż jest to inny materiał aniżeli kamień naturalny taki jak chociażby wyżej opisywany granit, warto pielęgnować nagrobek z lastryko nieco inaczej. Przede wszystkim pomocna będzie soda oczyszczona oraz płyny do naczyń, których nie zaleca się przy standardowych szlachetnych materiałach. Pomniki z lastryko można mocniej przecierać, wykorzystując do tego również denaturat czy nawet amoniak. Produkt tego typu nie ulega uszkodzeniom, lecz również i zarysowaniom czy przebarwieniom. Musimy natomiast pamiętać o tym, iż mimo faktu, że jest to wyrób porowaty, nie przepada za nadmierną wilgocią, a kiedy drobinki wody wpływają do środka, zwłaszcza w sezonie zimowym, gdy są niskie temperatury powietrza, może dojść do nieestetycznych pęknięć. Specjaliści ze znanych firm funeralnych typu Jakubisiak, którzy proponują w ramach swych usług m.in. całoroczną opiekę nad grobem, proponują, aby wybierać wysokiej jakości preparaty na bazie silikonu, których zaledwie jedna naniesiona na grobowiec warstwa pozwoli zapobiec trwałym uszczerbkom. Podobnie, gdy zawoskujemy powierzchnię lastryko przed zimą.

Jak z marmuru, to…

Marmurowe nagrobki są niesamowicie kosztowne, ale za to bardzo efektowne i reprezentacyjne. Wyglądają one zdecydowanie najbardziej elegancko, jednak są one w pewnym sensie delikatne. Wymagają pieczołowitej pielęgnacji, zwłaszcza ze względu na to, iż często ulegają uszkodzeniom pod wpływem negatywnych czynników pogodowych. Po pierwsze, nie czyśćmy grobowca z marmuru, gdy zobaczymy, że kamień został uszkodzony, czy chociażby ma minimalny uszczerbek. Przyda się wówczas natychmiastowa reakcja specjalisty w postaci fachowego kamieniarza, który krok po kroku wykona czynności zapobiegające dalszemu niszczeniu się pomnika. Dopiero później możemy zabierać się za pielęgnację. Do mycia grobu korzystajmy jedynie ze ściereczki z mikrofibry namoczonej w wodzie.

Artykuł sponsorowany

Autor

Redakcja

4up.pl

Komentarze (0)
Zostaw komentarz