Elektryczne wózki widłowe

Największą zaletą elektrycznych wózków widłowych jest to, że nie generują one szkodliwych spalin oraz znajdują zastosowanie w miejscach, w których należy utrzymać niski poziom hałasu. Elektryczne wózki widłowe cechuje wytrzymałość oraz niskie koszty eksploatacji. W zależności od rodzaju zastosowanego napędu energii wystarcza nawet na kilkanaście godzin nieprzerywanej pracy.

Elektryczne wózki widłowe jeszcze do niedawna stanowiły innowację. Obecnie coraz więcej przedsiębiorców patrzy przychylniej na widlaki elektryczne, które nie zanieczyszczają środowiska oraz są bezpieczne dla zdrowia i życia pracowników.

Spalinowy a elektryczny wózek widłowy

Widlak elektryczny znajduje zastosowanie w halach, magazynach i zakładach, w których potrzebny jest, przez co najmniej cztery godziny dziennie. Na rynku elektryczne wózki widłowe dostępne są z różnym obciążeniem, sięgającym od 1600 do 8000 kg. W porównaniu do wózków spalinowych, widlaki elektryczne są bezpieczniejsze, ponieważ nie emitują szkodliwych dla otoczenia spalin. Ich zaletą jest również możliwość wybrania programu jazdy, dostosowanego do potrzeb użytkownika.

Czas pracy wózków elektrycznych

Podstawowym czynnikiem wpływającym na czas pracy wózków elektrycznych jest rodzaj zastosowanego napędu. Najoptymalniejszym rozwiązaniem jest wybór widlaka wyposażonego w napęd na trójfazowy prąd zmienny. W zależności od stopnia zużycia energii elektryczny wózek widłowy może działać od ośmiu do nawet kilkunastu godzin. Najwięcej energii zużywa się wówczas, gdy pokonuje się nim długie odległości oraz przewozi ciężkie ładunki. Większość widlaków elektrycznych wyposażona jest w wyświetlacz, który informuje o poziomie baterii, co pozwala na kontrolę czasu pracy wózka.

Koszty eksploatacji elektrycznych widlaków

Elektryczne wózki widłowe są tańsze w eksploatacji niż widlaki spalinowe. Koszty obsługi takiego sprzętu uzależnione są od zużycia energii oraz ceny prądu. Najbardziej opłacalnym rozwiązaniem jest używanie widlaków elektrycznych, przez co najmniej kilka godzin dziennie. Boczne umieszczenie baterii umożliwia zastosowanie tego typu wózków przy pracach wielozmianowych. Zaleca się wybór widlaków, wyposażonych w program oszczędzania energii Blue Q, który pozwala na zminimalizowanie kosztów o 12%

 

Materiał zewnętrzny

Autor

Redakcja

4up.pl

Komentarze (0)
Zostaw komentarz