Redakcja
4up.pl
Gorączka u maluszka nie zawsze musi budzić niepokój rodziców, nie zawsze jest oznaką choroby. Jednak gdy tylko się pojawia, trzeba bacznie obserwować zarówno zmiany temperatury, jak i inne zachowania dziecka.
Stan podgorączkowy jest sygnałem, że organizm malucha podjął walkę z atakującymi go drobnoustrojami. Jednak zbyt długo utrzymująca się podwyższona temperatura lub jej dalszy wzrost są już niebezpieczne!
Niemowlęta mogą nie mieć jeszcze do końca rozwiniętego układu termoregulacji, przez co temperatura ciała może wahać się od 36,6 do nawet 37,5 stopnia - i jest to całkowicie normalne. Czasem temperatura może wzrastać podczas snu lub po intensywnym płaczu. Dlatego też za stan podgorączkowy przyjmuje się u niemowląt temperaturę od 37,5 do 38 stopni, a powyżej jest to już gorączka.
Więcej na temat gorączki u dzieci przeczytaj na www.zdrowemaluchy.pl.
Kiedy temperatura ciała maluszka wzrasta, przede wszystkim trzeba obserwować wszelkie zmiany. Pamiętaj, żeby pomiarów dokonywać zawsze w tym samym miejscu (termometr będzie wskazywał inny wynik w zależności od miejsca pomiaru). U niemowląt najwiarygodniejsze pomiary uzyskuje się, mierząc temperaturę w pupie. U starszych dzieci (kilkuletnich) temperaturę można sprawdzać pod pachą lub w buzi.
Gdy dziecko ma stan podgorączkowy, ale jeszcze nie jest to gorączka:
Kiedy temperatura wzrasta i ze stanu podgorączkowego przeradza się w gorączkę, może być ona niebezpieczna dla maluszka. Osłabia reakcje układu odpornościowego, zwiększa zapotrzebowanie m.in. na energię i wodę. Gorączka wymusza intensywniejszą pracę serca i płuc, może doprowadzić do drgawek gorączkowych czy odwodnienia organizmu.
Gdy dziecko ma gorączkę:
W przypadku wystąpienia drgawek gorączkowych natychmiast wezwij lekarza! Zanim przyjedzie, ułóż dziecko na boku i poluźnij ubranko, podaj także leki przeciwgorączkowe (koniecznie w czopku, innym może się zadławić).
Lekarza wzywamy również, gdy oprócz stanu podgorączkowego lub gorączki pojawią się inne niepokojące objawy, m.in. intensywny płacz (ból) podczas przytulania, dotykania, problemy w oddychaniu, czerwone plamy na skórze, biegunka lub wymioty.
Materiał partnera zewnętrznego
4up.pl
Portal z pasji do pozyskiwania wiedzy
Wielotematyczny zakres serwisu ułatwi codzienne życie
Żyj pełnią życia
E-mail: lifestyle@4up.pl