Gorączka u dziecka - co robić?

Gorączka u maluszka nie zawsze musi budzić niepokój rodziców, nie zawsze jest oznaką choroby. Jednak gdy tylko się pojawia, trzeba bacznie obserwować zarówno zmiany temperatury, jak i inne zachowania dziecka.

Kiedy dziecko ma gorączkę?

Stan podgorączkowy jest sygnałem, że organizm malucha podjął walkę z atakującymi go drobnoustrojami. Jednak zbyt długo utrzymująca się podwyższona temperatura lub jej dalszy wzrost są już niebezpieczne!

Niemowlęta mogą nie mieć jeszcze do końca rozwiniętego układu termoregulacji, przez co temperatura ciała może wahać się od 36,6 do nawet 37,5 stopnia - i jest to całkowicie normalne. Czasem temperatura może wzrastać podczas snu lub po intensywnym płaczu. Dlatego też za stan podgorączkowy przyjmuje się u niemowląt temperaturę od 37,5 do 38 stopni, a powyżej jest to już gorączka.

Więcej na temat gorączki u dzieci przeczytaj na www.zdrowemaluchy.pl.

Co robić, kiedy dziecko ma gorączkę?

Kiedy temperatura ciała maluszka wzrasta, przede wszystkim trzeba obserwować wszelkie zmiany. Pamiętaj, żeby pomiarów dokonywać zawsze w tym samym miejscu (termometr będzie wskazywał inny wynik w zależności od miejsca pomiaru). U niemowląt najwiarygodniejsze pomiary uzyskuje się, mierząc temperaturę w pupie. U starszych dzieci (kilkuletnich) temperaturę można sprawdzać pod pachą lub w buzi.

Gdy dziecko ma stan podgorączkowy, ale jeszcze nie jest to gorączka:

  • Maluch może nie mieć apetytu. Nie karm dziecka na siłę – jednak dbaj o to, aby co kilkanaście minut zostało napojone.
  • Maluch powinien być dobrze opatulony. Gdy temperatura się ustabilizuje, wystarczy dziecko okryć, trzeba też pilnować, aby się nie przegrzewało.
  • Maluszek powinien być lekko ubrany. Przepocone ubranka natychmiast zmieniamy.
  • Zadbaj o temperaturę i nawilżenie powietrza w pokoju – optymalna temperatura to 20-22 stopnie.

Kiedy temperatura wzrasta i ze stanu podgorączkowego przeradza się w gorączkę, może być ona niebezpieczna dla maluszka. Osłabia reakcje układu odpornościowego, zwiększa zapotrzebowanie m.in. na energię i wodę. Gorączka wymusza intensywniejszą pracę serca i płuc, może doprowadzić do drgawek gorączkowych czy odwodnienia organizmu.

Gdy dziecko ma gorączkę:

  • Konsultacja lekarska jest konieczna, kiedy temperatura u noworodka wynosi 38, a u niemowlęcia i malucha 39 stopni.
  • Kiedy temperatura osiąga 38 stopni, przygotuj maluszkowi okłady chłodzące na czoło i kark. Możesz także zrobić mu ochładzającą kąpiel (woda o 2 stopnie chłodniejsza od temperatury ciała dziecka). Nie rób mu zimnej kąpieli – może spowodować szok termiczny!
  • Jeśli temperatura ciała malucha przekracza 38,5 stopnia, należy podać mu leki zbijające temperaturę na bazie paracetamolu lub ibuprofenu (do 12 roku życia absolutnie nie stosuje się aspiryny). Niemowlętom podajemy leki w czopku, aby go nie zwymiotowały. Dawka powinna być dostosowana do wieku i wagi dziecka, dlatego najlepiej robić to w konsultacji z lekarzem.

W przypadku wystąpienia drgawek gorączkowych natychmiast wezwij lekarza! Zanim przyjedzie, ułóż dziecko na boku i poluźnij ubranko, podaj także leki przeciwgorączkowe (koniecznie w czopku, innym może się zadławić).

Lekarza wzywamy również, gdy oprócz stanu podgorączkowego lub gorączki pojawią się inne niepokojące objawy, m.in. intensywny płacz (ból) podczas przytulania, dotykania, problemy w oddychaniu, czerwone plamy na skórze, biegunka lub wymioty.

Materiał partnera zewnętrznego

Autor

Redakcja

4up.pl

Komentarze (0)
Zostaw komentarz