Co robić, gdy masz upławy?

Chociaż wydzielina z pochwy jest zjawiskiem zupełnie naturalnym, to jednak nie można bagatelizować sytuacji, kiedy pojawia się w wyjątkowo obfitej formie lub towarzyszy jej brzydki zapach. Odczuwasz z tego powodu dyskomfort, pieczenie i musisz często zmieniać wkładki higieniczne? Sprawdź, jak możesz poradzić sobie z problemem upławów.

Jakie czynniki sprzyjają pojawianiu się upławów?

Za pojawienie się nieprzyjemnej wydzieliny z pochwy w dużej mierze odpowiada tryb życia. Nosisz obcisłe ubrania oraz bieliznę wykonaną ze sztucznych materiałów? Jesteś zwolenniczką tamponów i bardzo rzadko zdarza Ci się stosować tradycyjne podpaski? A może do mycia się używasz zwykłych żelów pod prysznic i lubisz pachnące wkładki higieniczne? Wielu ginekologów podkreśla, że nasze nawyki bardzo wpływają na konsystencję i kolor wydzieliny z pochwy, a także ogólny stan okolic intymnych. Noszenie ubrań wykonanych z materiałów, które nie zapewniają odpowiedniej cyrkulacji powietrza, może doprowadzić do nieprzyjemnych objawów - takie środowisko stanowi idealne wręcz warunki do rozwoju groźnych bakterii lub grzybów. Mogą one zaatakować pochwę i wywołać bardzo dokuczliwe infekcje z tendencją do nawrotów. Twoje upławy przybierają gęstą formę o konsystencji przypominającej twarożek? Okolice intymne swędzą nie tylko w czasie kontaktów seksualnych, czy oddawania moczu, ale również w innych sytuacjach? To może oznaczać grzybicę pochwy. Nieprawidłowy kolor i zapach wydzieliny sugeruje także inne poważne problemy - zakażenie bakteryjne, tzw. chlamydiozę, czy nawet infekcję wywołaną pasożytem - rzęsistkiem.

Jak poradzić sobie z upławami?

Zmiana nawyków może znacząco zminimalizować ryzyko pojawienia się nieprzyjemnej wydzieliny z pochwy. Jeżeli wykazujesz skłonność do nawracających infekcji intymnych, którym towarzyszą upławy, zadbaj o noszenie przewiewnej bielizny, unikaj stosowania perfumowanych kosmetyków i akcesoriów, które mogą wywołać reakcję alergiczną, a podczas menstruacji nie używaj wyłącznie tamponów. Żeby skutecznie zapobiegać pojawieniu się upławów, warto także wybierać specjalistyczne kosmetyki do higieny intymnej, które pomagają utrzymywać prawidłowe PH skóry. Na rynku znajdziemy wiele produktów z zawartością cennego dla kobiecego organizmu kwasu mlekowego - dzięki niemu pochwa jest chroniona przed infekcjami. O kosmetykach do higieny intymnej poczytasz także na lactovaginal.pl.

Naturalne sposoby na walkę z nieprzyjemną wydzieliną

Warto również odwołać się do sposobów, które stosowały nasze mamy i babcie. Zioła i inne naturalne składniki mogą łagodzić podrażnienia i tym samym przyczyniać się do zmniejszenia się nieprawidłowej wydzieliny z pochwy. Najbardziej znaną rośliną stosowaną przy upławach jest rumianek, który można stosować w formie nasiadówek. W aptekach możesz także kupić kwiat białej koniczyny - to roślina od wieków znana ze swoich dobroczynnych właściwości. Napar z niej służy do irygacji, ale można go również pić. Pamiętaj jednak, że naturalne sposoby nie mogą zastępować wizyty u lekarza.

Materiał partnera zewnętrznego

Autor

Redakcja

4up.pl

Komentarze (0)
Zostaw komentarz