Inteligentne oświetlenie domu od Yeelight i Xiaomi

Ta żarówka była iskrą, która rozpaliła to wszystko, nawet jeśli nie pochodziła z odkurzacza. Została zainstalowana w tymczasowym biurze i dostosowała się do moich potrzeb i pór dnia. Emitowała jasne, białe światło, które pomagało mi się skupić w pracy, aż do godziny 18. Etapami, z czasem stopniowo zmieniała się na cieplejszy odcień, aż osiągnęła ekstremalne tryby nocne, gdzie świeciła w temperaturze 40 i 2700K. Takie światło było dla mnie idealne do zasypiania. Choć brzmi to dziwnie, dla mnie sprawdza się świetnie.

W ten sposób zaprojektowałem oświetlenie do domu. Zadbałem też o to, by inne światła, takie jak komunikacja do lodówki i łazienki (dwie ważne trasy po 21:00) oraz kończąca się droga do łóżka były dopasowane pod względem intensywności i barwy. Ta żarówka była kluczem do mojego zrozumienia inteligentnego/automatycznego/połączonego oświetlenia i jego znaczenia w codziennym funkcjonowaniu.

Czy nie byłoby to wspaniałe rozwiązanie? Każda trasa miałaby takie same warunki oświetleniowe pod względem intensywności i koloru? Łatwo to zobrazować. Powiedzmy, że musisz pracować przy intensywnym białym świetle, a następnie pod nim odpoczywać. Następnie wyobraź sobie, że idziesz do łóżka przez korytarze oświetlone intensywnym białym światłem. Bez powodu zmuszasz się do bycia w trybie aktywności.

Możesz pomyśleć: "OK, zainstaluj w tych strefach żarówki/światła o stałej/stałej barwie". Powiedzmy, że relaksujesz się w swoim salonie i ciepłe żółte światło działa odprężająco. Teraz nadszedł czas, aby upewnić się, że wszystko jest na swoim miejscu i że piwo nie zostało opróżnione. Przełączasz się na jasne, białe światło charakterystyczne dla pomieszczeń kuchennych, a następnie wracasz na swoją kanapę (ciepłe żółte oświetlenie...). Po 30 minutach idziesz do toalety, aby opróżnić pęcherz. Dzieje się tak, ponieważ nasz mózg interpretuje jasne światło jako dzień, co odbiera jako pobudzenie, a żółte ciepłe światło jako wieczór, co wykorzystuje do relaksu. Kiedy przełączasz się na zimne światło, przechodzisz w tryb czuwania. Nie jest to najlepszy sposób na pozostanie w trybie spokoju i odpoczynku.

Był to pomysł mało popularny kilka lat temu. Wymiana oświetlenia w domu to spora inwestycja. Zdałem sobie sprawę, że spałem lepiej i odpoczywałem bardziej efektywnie, gdy zrobiłem to z perspektywy czasu. Wszystkie światła zrobiłem inteligentne za pomocą downlightów (lamp sufitowych) Ledy, plafonów i żarówek. Na koniec właściwa część wpisu, czyli omówienie modeli i wskazanie różnic.

Żarówka Yeelight LED Smart Bulb RGB

Dostępne są dwie wersje: 8,5W (YLDP13YL w modelu 1S) oraz 10W (10YLDP06YL w modelu 2S, czyli drugiej nowszej wersji). Jest to odpowiednik 800lm. Żarówka mocowana jest na gwincie E27 i pozwala na regulację temperatury barwowej od 2700K do 6500K. Do codziennego użytku prawdopodobnie będziemy używać zakresu 2800K - 3200K. Żarówka pozwala na regulację mocy do pożądanego poziomu (np. 80%) oraz zmianę koloru na dowolny kolor RGB. Jest to przydatna funkcja. Odrobina niebieskiego może posłużyć do przyciemnienia światła podczas seansu filmowego. Dotyk delikatnej zieleni można dodać do łazienki.

Żarówka Yeelight LED Smart Bulb Tunable White

Ten produkt wygląda niemal identycznie. Jedyna różnica to kolor i umiejscowienie gumki przy gwincie. Nie można ustawić koloru, ale możemy zmienić temperaturę białego światła. Dzięki temu jest on bardziej przystępny cenowo.

Żarówka Xiaomi Mi Smart LED Bulb Essential RGB

Ten produkt wygląda podobnie do żarówki Yeelight. Różnica to moc na poziomie 9W i lumeny na poziomie 95lm. Mamy tutaj również gwint E27 oraz regulację temperatury w zakresie od 2700K do 6500K. Obie wyżej wymienione żarówki mogą współpracować z Alexą i Google Assistant.

Żarówka Yeelight M2

Nie jest na tym samym gwincie co powyższe, ale ma adapter na E27. Mamy standardowy zakres od 2700-6500K ze znacznie mniejszą ilością lumenów, 450lm i 4W. Żarówkę można podłączyć przez Bluetooth 4.2 i znalazłem egzemplarze, które można wykorzystać w zewnętrznych kinkietach Philipsa. Co prawda do kinkietu Philips Border można włożyć żarówkę E27, ale zajmuje ona bardzo mało miejsca. Jest to rozwiązanie raczej dla żarówek w kształcie świec. Najlepszym rozwiązaniem w tej sytuacji okazał się Yeelight M2 z dołączonym przejściem E14-E27. Dzięki temu oświetlenie zewnętrzne włącza się i wyłącza w czasie ustawionym przez automatykę.

 Sprawdź dokładne recenzje o Xiaomi Yeelight.

Żarówka Yeelight i smartfon

Ustawienie mocy i koloru startowego

Zakładka "Stan domyślny" pozwala nam na ustawienie podstawowej mocy i barwy po oświetleniu w tradycyjny sposób. Odbywa się to za pomocą przełącznika, który podaje zasilanie z gniazdka/puszki. Dzięki temu możemy zastosować inteligentne oświetlenie z nieinteligentnymi włącznikami. Przykładem może być zainstalowanie ponadwymiarowego plafonu w małych łazienkach. Po włączeniu go wyłącznikiem ściennym, będzie on świecił z nastawą od 60% do 3200K.

Tryby nocne i dzienne

W aplikacji można również ustawić różne tryby światła, takie jak dzień lub noc. Jeśli pójdziemy do łazienki o godzinie 2 w nocy, światło włączy się na 5% mocy i 2600K. Nie zostaniemy obudzeni przez światło i nie będziemy pobudzeni.

Sterowanie bezprzewodowe

Do plafonów można podłączyć specjalny pilot, który umożliwi ich sterowanie. Jest on dostępny jako dodatek do plafonów Yeelight. Można go jednak nabyć za jedyne 30 zł. Dostępny jest także naścienny (pozyskujący energię poprzez puszkę w tynku) i bezprzewodowy (zasilany bateriami) przełącznik "dimmer". Można też sterować scenami za pomocą kostki od Aqara oraz przełączników typu "clicker". Jak wspomniałem, oświetleniem możemy sterować za pomocą reguł automatyki.

Autor

Redakcja

4up.pl

Komentarze (0)
Zostaw komentarz