Rejs promem do Szwecji i wycieczka śladami wikingów

Szwecja to kraj pełen tajemniczych miejsc. Urokliwe wyspy, dzikie plaże, potężne twierdze, starożytne grobowce – wszystko to możesz zobaczyć podczas wycieczki przygotowanej przez linie promowe Stena Line. Odkryj nieznane zakątki Szwecji!

Promem do Szwecji

Rejs promem to najpopularniejszy i jednocześnie najwygodniejszy sposób dotarcia do Szwecji. Przeprawa promowa trwa około dwunastu godzin. Z tego powodu w cenę biletu na prom Stena Line wliczone jest również zakwaterowanie w kabinie sypialnej. W czasie rejsu skorzystać możesz także ze znajdujących się na pokładzie promu dyskotek i pubów. Po dopłynięciu do Karlskrony rozpocznie się całodniowa autokarowa wycieczka z przewodnikiem, podczas której zobaczysz najurokliwsze zakątki Archipelagu Karlskrony.

Odkryj szwedzkie wyspy

Wycieczka rozpoczyna się od zwiedzania rezerwatu przyrody Hallarumsviken. Jest to doskonała okazja, by na własne oczy zobaczyć malownicze panoramy, z których słynie Szwecja. W programie przewidziana jest wizyta w punkcie widokowy, ulokowanym na wysokim skalistym brzegu zatoki Hallarum, oraz spacer brzegiem morza. Następnie zaplanowane jest zwiedzanie trzech wysp Archipelagu Karlskrony: Senoren, Sturkö i Tjurkö. Wizyta w tych miejscach również dostarczy Ci niezapomnianych wrażeń. Droga na wyspę Senoren prowadzi przez wysoki most, z którego roztacza się zapierający dech w piersiach widok. Ponadto na wyspie Tjurkö znajduje się udostępniony do zwiedzania nieczynny kamieniołom granitu. Będąc na wyspie Sturkö, możesz wybrać jedną z dwóch możliwości: odpoczynek na kąpielisku lub czterokilometrową wędrówkę na południowy kraniec wyspy. Na godziny popołudniowe przewidziany jest czas wolny w Karlskronie. W tym czasie możesz zjeść obiad i zwiedzić miasto. Co warto zobaczyć podczas spaceru po Karlskronie? Do najciekawszych zabytków tego portowego miasta zaliczają się Kościół Admiralicji ‒ największa szwedzka drewniana świątynia, oraz twierdza Kungsholm.

Zwiedź twierdzę Drottningsskär

Kolejnym punktem wycieczki jest rejs promem na wyspę Aspö. Jest to jedna najbardziej malowniczych wysp Archipelagu Karlskrony. Zobaczysz tam charakterystyczne dla szwedzkiego krajobrazu kolorowe domki jednorodzinne. Na wyspie znajduje się również pochodząca z XVII wieku twierdza Drottningsskär, która dawniej broniła dostępu do Karlskrony od strony morza. Podczas zwiedzania przewodnik oprowadzi Cię po zakamarkach zamku, będziesz mógł również wziąć udział w tradycyjnej szwedzkiej fice, czyli popołudniowej degustacji kawy i ciasta. W programie przewidziany jest również spacer wzdłuż brzegu morza. Jego trasa prowadzi przez teren rezerwatu Almö. Przemierzając ją, będziesz mógł zobaczyć niedostępne, usiane głazami nadbrzeżne łąki.

Odkryj ślady wikingów

Jednym z najbardziej tajemniczych miejsc, jakie zobaczysz podczas wycieczki, jest starożytne cmentarzysko, znajdujące się na przesmyku Hjortahammar. Zachowało się na nim około 120 kamieni nagrobnych. Część z nich tworzy charakterystyczne „kamienne kręgi”. Znajdujące się na cmentarzysku grobowce pochodzącą z pierwszego tysiąclecia naszej ery. W północnej części cmentarza zobaczyć będziesz mógł najstarsze groby, pochodzące z epoki żelaza (ok. 0–400 r. n.e.). W południowej części cmentarzyska znajdują się natomiast groby z przełomu epoki żelaza i epoki wikingów (ok. 700–1050 r. n.e.). Kolejnym punktem wycieczki jest wizyta na wyspie Västra Skällön – znajduje się tam pochodzący z końca epoki wikingów kamień runiczny. W Möckleryd zobaczysz z kolei słynne naskalne rysunki z epoki brązu (XI-VI w p.n.e.) przedstawiające zagadkowe postaci wojowników i zwierząt.

Zarezerwuj bilety

Prom do Karlskrony wypływa z terminalu portowego w Gdyni w następujących terminach: 27 czerwca (środa, 20:30), 10 lipca (wtorek,  20:30), 31 lipca (wtorek, 20:30), 10 sierpnia (piątek, 19:30), oraz 25 sierpnia (sobota, 21:00). Bilety na wycieczkę możesz zarezerwować na stronie internetowej przewoźnika Stena Line: https://www.stenaline.pl/wycieczki/rejsy-dwudniowe/spacerem-po-archipelagu. W czerwcu ceny biletów dla osoby dorosłej zaczynają od 419 zł, dla dziecka (w wieku od 4 do 15 lat) ‒ od 289 zł, w lipcu i sierpniu ‒ od 519 zł dla osoby dorosłej i od 389 zł dla dziecka. W cenie biletu dla jednej osoby zawiera się podróż promem do Szwecji i z powrotem, dwa noclegi w kabinie dwuosobowej z łazienką, możliwość skorzystania z rozrywek dostępnych na promie oraz udział w wycieczce autokarowej z przewodnikiem. Cena biletu obejmuje również ubezpieczenie NW i KL. Jeżeli na rejs zabierzesz trzy osoby i popłyńcie razem w kabinie czteroosobowej, otrzymacie rabat wynoszący aż 400 zł!

 

Materiał zewnętrzny

Autor

Redakcja

4up.pl

Komentarze (0)
Zostaw komentarz