Czym są certyfikaty SSL i jak działają?

Oferowanie swoich usług i produktów online z roku na rok staje się coraz bardziej popularne wśród przedsiębiorstw. Firmom zależy na tym, aby pokazać swoim klientom, że są instytucjami wartymi zaufania, chroniącymi ich prywatne dane. Nic więc dziwnego, że w ostatnich latach inwestycja w bezpieczeństwo witryny internetowej to coś, na co decyduje się coraz większa liczba firm. Zakup certyfikatu SSL to absolutna podstawa.

Czym jest certyfikat SSL?

SSL to protokół, który służy do zabezpieczenia komunikacji w sieci. Pozwala on na szyfrowanie wszystkich informacji przesyłanych pomiędzy serwerem a przeglądarką internetową. Firmy, które chcą z niego skorzystać, muszą zainstalować certyfikat SSL .

Witryna, która z niego korzysta, może skutecznie chronić delikatne informacje dotyczące swoich klientów – ich maile, adresy, dane kont bankowych oraz hasła. Na stronach, które nie posiadają takiego certyfikatu, ryzyko, że poufne dane dostaną się w niepożądane ręce jest o wiele większe.

Jakie dane zawiera certyfikat SSL ?

SSL certyfikaty to niewielkie pliki danych, które stanowią poświadczenie wiarygodności danej strony internetowej. Zawierają dane dotyczące witryny, dla której je wydano. Są to między innymi:

  • nazwa domeny,
  • okres ważności certyfikatu SSL,
  • klucz publiczny,
  • wersja SSL,
  • algorytm klucza publicznego,
  •  algorytm podpisu certyfikatu,
  • szczegóły dotyczące urzędu certyfikacji.

Dlaczego certyfikaty SSL są tak istotne?

Szyfrowanie danych przesyłanych pomiędzy serwerem a przeglądarką internetową w dzisiejszych czasach jest szczególnie istotne. Obecnie wszystkie przeglądarki internetowe są w stanie rozpoznać i weryfikować certyfikaty SSL na stronie – ich obecność będzie potwierdzona symbolem kłódki pojawiającym się obok adresu danej witryny. Strony internetowe, które nie posiadają ważnego certyfikatu SSL, z reguły oznaczone są jako niebezpieczne. Istnieje więc sporo ryzyko, że użytkownicy, którzy na nie trafią, po ujrzeniu ostrzeżenia zwyczajnie zrezygnują z wizyty.

Na zabezpieczenie pod postacią certyfikatu SSL powinny zdecydować się szczególnie te witryny, które wykorzystują i przechowują dane klientów, takie jak imiona i nazwiska, PESELE, adresy zamieszkania, numery telefonów oraz numery IP. Jeśli te informacje trafią w niepożądane ręce, mogą stanowić podstawę dla internetowych wyłudzeń i oszustw. Strona, która nie posiada certyfikatu SSL, narażona jest na ataki hakerskie, a tym samym – naraża swoich klientów i nie jest godna zaufania.

Jakie są korzyści wynikające ze stosowania certyfikatu SSL?

Filmy, które decydują się na zastosowanie certyfikatu SSL, mogą liczyć na wiele korzyści z tym związanych. Są to między innymi:

  • zwiększenie wiarygodności wśród klientów,
  • zapewnienie poufności przesyłanych danych,
  • zwiększenie zaufania do strony,
  • najwyższy poziom bezpieczeństwa, potwierdzony gwarancją finansową,
  • pozytywny wpływ na pozycjonowanie strony w wyszukiwarkach internetowych – firma Google stosowanie certyfikatu SSL traktuje jako jeden z czynników wpływających na pozycję strony w wynikach wyszukiwania.

Artykuł partnera

Autor

Redakcja

4up.pl

Komentarze (0)
Zostaw komentarz