Grzybica pochwy - jak ją rozpoznać i leczyć?

Kandydoza, czyli grzybica, lubi atakować znienacka. Nagle pojawia się dyskomfort podczas oddawania moczu lub zbliżenia z partnerem, śluz zmienia swoją konsystencję i zaczyna nieprzyjemnie pachnieć, cały czas odczuwasz świąd… Jak rozpoznać grzybicę pochwy? Jak leczyć tę infekcję?

Czym objawia się grzybica pochwy?

Wszelkie zmiany zachodzące w obrębie Twojego zdrowia intymnego, powinny Cię niepokoić. Niekoniecznie muszą oznaczać one od razu infekcję lub inną poważną chorobę – zawsze warto jednak obserwować swoje ciało, by móc odpowiednio zareagować.

W przypadku zdrowia intymnego szczególną uwagę powinny przykuć takie symptomy jak:

  • Zmiany w kolorze śluzu z pochwy
  • Zmiany w konsystencji śluzu z pochwy
  • Zmiany w zapachu śluzu z pochwy
  • Obrzęki
  • Zaczerwienienia
  • Ból podczas oddawania moczu
  • Ból podczas stosunku

Grzybica zazwyczaj objawia się poprzez białe, serowate upławy. Pojawić się może także świąd i ból. Niestety, grzybica może także przebiegać zupełnie bezobjawowo – wtedy o infekcji możesz dowiedzieć się jedynie podczas rutynowej wizyty u ginekologa.

Jak leczy się grzybicę pochwy?

Już po zaobserwowaniu pierwszych niepokojących objawów, przystąp do naprawy swojej mikroflory pochwy – zrobisz to poprzez stosowanie specjalnych globulek dopochwowych. W ten sposób przywrócisz właściwe pH miejsc intymnych i zapobiegniesz rozwojowi infekcji.

W przypadku występowania wyżej opisanych symptomów konieczna jest wizyta u ginekologa – tylko  lekarz może z całą pewnością zdiagnozować infekcję intymną i wytyczyć właściwy sposób leczenia. Uwaga – grzybica jest infekcją, która bardzo często wraca. Nie przerywaj terapii bez pozwolenia ginekologa! Nawet jeśli znikną objawy, nie oznacza to, że pozbyłaś się grzybicy.

Aby zapobiec zarażeniu się grzybicą w przyszłości, dbaj o swoje zdrowie. Kandydoza atakuje najczęściej osoby o osłabionej odporności (np. po leczeniu antybiotykami) oraz z zaburzeniami poziomu hormonów (np. menopauza, antykoncepcja hormonalna).

Więcej informacji na temat grzybicy i kobiecego zdrowia (nie tylko intymnego) znajdziesz na portalu kobiecosc.info.

Materiał partnera zewnętrznego

Autor

Redakcja

4up.pl

Komentarze (0)
Zostaw komentarz