Co zrobić, kiedy miałeś stłuczkę?

Stłuczki, czy też wypadku samochodowego nie można przewidzieć, można jedynie robić wszystko, co w naszej mocy, aby do niego nie doszło. Można też przygotować się na ewentualność wypadku, znać plan postepowania w takiej sytuacji. Pozwoli to na zachowanie spokoju, kiedy nastąpi kolizja z naszym udziałem. Jak zatem postąpić, kiedy będziemy uczestnikami stłuczki/wypadku?

Wypadek – co na to przepisy?

Jeżeli zauważyliśmy wypadek lub kolizję drogową albo kiedy jesteśmy jej uczestnikami wówczas mamy obowiązek udzielić pomocy potrzebującym. W pierwszej kolejności jednak musimy sprawdzić, czy również i nam nie zagraża niebezpieczeństwo, a następnie wyłączyć silnik samochodu, włączyć światła awaryjne i ustawić w odpowiedniej odległości trójkąt ostrzegawczy.

Będzie to zarówno zabezpieczenie samochodu przed kolejną kolizją, jak i ochrona naszego bezpieczeństwa. To czy usuwamy samochód z miejsca zdarzenia, zależne jest od tego, czy są osoby ranne lub ofiary śmiertelne. Auto przestawiamy tak, aby nie utrudniało ruchu innym kierowcom tylko wtedy, gdy nastąpiła kolizja.

Telefon po pomoc

Jeżeli istnieje zagrożenie zdrowia lub życia, któregoś z uczestników wypadku, wówczas należy wezwać pogotowie ratunkowe (telefon pod numer 999). Zaalarmowanie policji natomiast konieczne jest wtedy, gdy zostało popełnione przestępstwo. Takim wykroczeniem może być stan nietrzeźwości jednego z kierowców bądź brak aktualnego ubezpieczenia OC  samochodu. Policję wzywa się również wtedy, gdy uczestnicy kolizji nie mogą dojść do porozumienia w kwestii tego, kto spowodował stłuczkę.

Oświadczenie o okolicznościach zdarzenia

W celu sprawniejszego przebiegu uzyskania odszkodowania, w ramach ubezpieczenia samochodu sprawcy, należy mieć w samochodzie i ewentualnie wypełnić odpowiednie oświadczenie o okolicznościach zdarzenia. Warto mieć już wcześniej przygotowany taki druk, wówczas nie istnieje ryzyko, że któraś z ważnych informacji nie znajdzie się oświadczeniu. Wpisuje się tam m.in. opis i adres miejsca zdarzenia, opis uszkodzeń samochodu, wskazanie winnego zdarzenia itd. Cenne jest tu także zapisanie danych świadków wypadku, którzy w przypadku wątpliwości potwierdzą przebieg zdarzenia. Pozwoli to na sprawniejsze zlikwidowanie szkody, a w konsekwencji szybsze wypłacenie pieniędzy z tytułu ubezpieczenia OC samochodu.

Zgłoszenie szkody

Szkodę  może zgłosić osoba poszkodowana za pośrednictwem np. infolinii zakładu ubezpieczeń sprawcy, czy za pośrednictwem przedstawiciela ubezpieczyciela. Zgłoszenie szkody może się też odbyć za pośrednictwem Internetu co znacznie usprawnia i przyspiesza cały proces.

Więcej na temat ubezpieczeń samochodowych znajdziesz na stronie www.mtu24.pl

 

Materiał zewnętrzny

Autor

Redakcja

4up.pl

Komentarze (0)
Zostaw komentarz