Ubezpieczenie AC - co musi zawierać i jak wybrać?

Ubezpieczenie OC, mimo że jest obligatoryjne, zapewnia bardzo wąską ochronę, z czego z pewnością zdajesz sobie sprawę. Poczucie pełnego zabezpieczenia i spokoju o mienie w postaci auta daje jedynie autocasco, o czym niewątpliwie również wiesz. Ale czy umiesz wybrać dobre ubezpieczenie AC i masz świadomość, z czego powinno się składać? Na te pytania odpowiadamy w poniższym artykule.

Odpowiednia ochrona

Zakres ochrony to najważniejsze, co powinno Cię interesować przy zakupie autocasco. Należy go dobrać w taki sposób, żeby pokrywał wszystkie potencjalnie groźne sytuacje, które mogą Ci się przytrafić jako właścicielowi auta. Kradzież, wandalizm, opady gradu, zniszczenie przez konar drzewa – to tylko przykłady częstych zdarzeń, od których warto się ubezpieczyć. Jeżeli dane AC ich nie obejmuje, dobrze zastanów się nad jego wyborem.

Prawidłowo dobrana suma ubezpieczenia

Czyli taka, która jest równa wartości samochodu w dniu zawarcia umowy ubezpieczenia. Dlaczego to tak istotne? Ponieważ przy zbyt niskiej sumie ubezpieczenia odszkodowanie, które po ewentualnej szkodzie zostanie wypłacone, również będzie zaniżone. Z kolei zbyt wysoka suma ubezpieczenia powoduje wzrost składki, nie gwarantując odszkodowania wyższego niż realna wartość szkód.

Polska i zagranica

Raz na jakiś czas wyjeżdżasz poza granice Polski? Wobec tego zanim wybierzesz autocasco, koniecznie zorientuj się, czy działa również w kraju, do którego wyjeżdżasz. Nie każde AC jest bowiem w taki sposób skonstruowane.

Korzystna metoda rozliczenia szkody

Istnieją dwie metody rozliczenia szkody: gotówkowa i bezgotówkowa. Korzystniejsza z punktu widzenia kierowcy jest ta druga – bezgotówkowa, ponieważ w jej ramach warsztat naprawczy dokonuje rozliczeń bezpośrednio z towarzystwem, podczas gdy w wariancie gotówkowym kierowca jako odszkodowanie otrzymuje pieniądze i sam zleca naprawy.

Przeniesienie zniżek z OC

Bardzo ważny podpunkt dla kierowców, którzy wykupują autocasco po raz pierwszy, a OC posiadają od dłuższego czasu. W ich przypadku możliwość przeniesienia zniżek z OC na AC przynosi znaczne korzyści w postaci niższej składki. Otwórz kalkulator OC i sprawdź sam, jak dużo oszczędzasz dzięki zniżkom i wyobraź sobie, że przy wyliczeniu składki AC nie są one uwzględnione. Łatwo się domyślić, jak wysoka ona będzie.

Cena

Mimo że w przypadku autocasco cena nie odgrywa decydującej roli, to oczywiście jest jednym z czynników uwzględnianych przy wyborze ubezpieczenia. Znakomite ułatwienie w poszukiwaniu taniego i jednocześnie dobranego do indywidualnych AC stanowi porównywarka OC kalkulator-oc-ac.auto.pl, która obejmuje również autocasco.

 

Materiał zewnętrzny

Autor

Redakcja

4up.pl

Komentarze (0)
Zostaw komentarz