Jak zaradzić wypadającej sierści u psa - proste rady!

Zjawisko wypadania sierści u zwierząt jest czymś naturalnym, nie świadczącym o chorobie czy niedoborze witamin i minerałów. Okresowe wypadanie sierści u psów jest zjawiskiem naturalnym, a ogromne ilości psiej sierści wyczesujemy szczególnie wiosną. Wiosna jest bowiem momentem, kiedy to nasze ukochane czworonogi pozbywają się gęstej, ciepłej sierści, która była im niezbędna w okresie zimowym. Wiadomym jest bowiem, że bez dodatkowej warstwy ciepłej sierści naszemu psiakowi byłoby najzwyczajniej zimno! Sprawdź, co mówią eksperci z klubmolosa.pl

Schody zaczynają się jednak wtedy, gdy nasz ukochany pupil gubi sierść przez cały rok - niezależnie od pory roku. Świadczyć może to wówczas o niewłaściwej diecie naszego czworonoga, czy niedoborach niektórych witamin. 

Co może być przyczyną wypadania sierści u naszego pupila?

Faktem jest, że przyczyn notorycznego wypadania sierści u naszego psa może być wiele. Najczęstszą z nich jest jednak nieodpowiednia dieta naszego czworonoga - uboga w witaminy i minerały. W pełnowartościowej diecie pupila ważne powinny być przede wszystkim nienasycone kwasy tłuszczowe i biotyna - to przede wszystkim te związki odpowiadają za nadmierne wypadanie sierści u naszego czworonoga.

Co zastosować na wypadającą sierść?

Najprostszym sposobem zapobiegania wypadaniu sierści u naszego czworonożnego przyjaciela będzie podawanie mu produktów i suplementów bogatych w kwasy tłuszczowe i witaminy. Najprostszym sposobem będzie podawanie ich wraz z jedzeniem. Produktami, które są szczególnie zdrowe i wpływają na lepszy stan sierści naszego pupila są chociażby wątróbka, brokuł czy żółtka jaj. Wiadomym jest, że nie każdy pupil przepada za tymi produktami ale dodając je do ulubionych przysmaków - bez wątpienia osiągniemy upragniony efekt!

Faktem jest jednak, że aby nasz zwierzak zdrowo się odżywiał nie musimy spędzać całego dnia na przyrządzaniu pełnowartościowych posiłków. Ogromną oszczędnością czasu będzie bowiem zakupienie odpowiednich karm poprawiających stan sierści naszego pupila i zapobiegających jej wypadaniu. Karmy takie nabyć możemy w każdym sklepie zoologicznym.

pies

Co robić, gdy sierść wypada, a pies notorycznie się "drapie"?

Zdarza się czasem, że wypadająca sierść może stanowić poważny problem, szczególnie w przypadku, kiedy dodatkowo nasz pupil nieustannie się drapie. Wskazywać może to na poważną chorobę skóry psa, czy alergia pokarmowa. Częstą przypadłością jest bowiem nietolerancja niektórych białek, szczególnie tych zawartych w mięsie kurzym. Chcąc poprawić samopoczucie naszego pupila powinniśmy wyeliminować z diety wszelkie produkty, które są potencjalnie niebezpieczne i mogą wywoływać reakcje alergiczne.

Wypadająca sierść, a leki

Mówiąc o wypadaniu sierści u naszego pupila często nie przywiązujemy uwagi do tego, że towarzyszyć mogą temu liczne objawy skórne. Zdarza się bowiem, że skóra naszego czworonoga pokryta jest licznymi grudkami, czy ropniami. W przypadku takim niezbędna jest wizyta w gabinecie weterynaryjnym, która pozwoli ustalić przyczynę zmian skórnych u psa. Najczęściej wskazują one na choroby o podłożu bakteryjnym i grzybiczym. W tym przypadku niezbędne będzie wieloetapowe leczenie naszego psa - w żadnym wypadku nie powinniśmy lekceważyć tych objawów i nie wdrażać leczenia w warunkach domowych!

Chcąc zadbać o dobre zdrowie naszego pupila powinniśmy bacznie obserwować jego zachowanie. Zdarza się bowiem często, że pupil nie daje poznać po sobie na pierwszy rzut oka, że w jego organizmie dzieje się coś niedobrego. Każde niepokojące objawy powinniśmy natychmiast konsultować z weterynarzem. 

 

Sprawdź więcej na: caoikuzyni.pl

Autor

Redakcja

4up.pl

Komentarze (0)
Zostaw komentarz