Masz problem z utrzymaniem porządku? Sprawdź, jakich akcesoriów potrzebujesz!

Większość z nas nie lubi sprzątać. To takie zło konieczne, bo bez tego nasza egzystencja w domu czy mieszkaniu stałaby się z czasem bardzo uciążliwa, a nawet niemożliwa. Jeśli więc nie ma nikogo, kto mógłby nas wyręczyć, zakasujemy rękawy i porządkujemy swoje lokum mniej lub bardziej systematycznie i sumiennie. Zwykle sprzątanie domu wykonujemy w sposób rutynowy, zgodnie ze swoimi upodobaniami i wyuczonymi metodami. Ale co w sytuacji, kiedy nasze działania nie dają odpowiednich efektów? To wyjątkowo irytujące, kiedy pomimo włożonej pracy, w naszych czterech kątach nadal panuje bałagan…

Ty także masz z tym problem? Sprawdź, jak utrzymać porządek w domu, jakie środki czystości będą Ci niezbędne oraz jakie akcesoria do sprzątania sprawią, że czynność ta będzie bardziej efektywna.

Po pierwsze zakupy

Żeby w domu panował porządek, konieczne są dwa elementy – generalne sprzątanie oraz późniejsze utrzymywanie porządku na bieżąco. Do jednego i drugiego trzeba posiadać w domu kilka rzeczy, bo sama woda i siła rąk nie wystarczą. Co to takiego?

Chemiczne środki czyszczące. Nie musisz kupować wszystkiego, co widzisz w reklamach. Co natomiast jest niezbędne? Płyn do mycia naczyń. Chyba każdy ma go w domu. Jak się okazuje, ma on sporo zastosowań, bo można go wykorzystać do mycia prawie każdej powierzchni. Jednak myjąc wodą z płynem do naczyń nie nabłyszczasz podłogi, a sprzątanie łazienki nie obejdzie się bez specjalnego mleczka czyszczącego. Przyda się także porządny płyn rozpuszczający tłuszcz, którym doprowadzisz do ładu kuchnię. Ponadto zaopatrz się w preparat, który szybko usunie szpecący łazienkę osad z wody.

Naturalne środki czystości. Osoby, które nie chcą lub np. ze względów zdrowotnych, nie mogą używać detergentów, mogą niektóre z nich zastąpić naturalnymi środkami. Ekologiczne środki czystości są bardzo skuteczne, np. ocet świetnie odtłuszcza i nadaje powierzchniom połysk, a ponadto usuwa przykre zapachy. Przydatna jest glinka czy soda, które usuwają uporczywy, zapieczony brud. Sok z cytryny rozpuszcza tłuszcz oraz niweluje brzydkie zapachy. W sieci można znaleźć sporo przepisów na takie „babcine” sprzątanie bez chemii.

Przybory do sprzątania. Do efektywnego sprzątania oraz bieżącego utrzymania porządku w mieszkaniu niezbędne są odpowiednie narzędzia – dobrej jakości ściereczki, mop do sprzątania podłóg, szczotka ze zmiotką, akcesoria do mycia okien itd. Przydatnym urządzeniem będzie odkurzacz bezprzewodowy.

Przechowywanie. Skandynawowie doprowadzili tę umiejętność niemal do perfekcji i to między innymi właśnie im zawdzięczamy w tej kwestii sporo wygodnych rozwiązań. Oczywiście zakupy zależą od zasobności Twojego portfela, ale jest kilka niezbędnych rzeczy, które warto mieć, aby zachować ład w pomieszczeniach. To z pewnością pojemnik na brudną bieliznę, który może znaleźć się w łazience, ale także w pokoju nastolatka. Koniecznie zainwestuj w przeróżne organizery i pojemniki na drobiazgi, dokumenty, zabawki i inne rzeczy, które, rozrzucone byle gdzie, wprowadzają totalny chaos. Oczywiście przyda się również pojemnik na wspomniane wcześniej środki czyszczące i drobne przybory do sprzątania.

Plan sprzątania – klucz do sukcesu

Aby prace przebiegały szybko, a efekty były satysfakcjonujące, przyda Ci się dobry plan sprzątania. Wiele zależy od tego, czy będzie to sprzątanie codzienne, cotygodniowe, czy też generalne porządki, które wykonuje się z reguły raz na kilka miesięcy. W przypadku standardowego sprzątania, warto najpierw chować zbędne przedmioty, poodkurzać i wytrzeć kurze.

Jeśli sprzątanie w domu ma mieć charakter gruntowny, warto przyjąć kolejność „od środka do zewnątrz”. Oznacza to, że zaczynasz od porządkowania szafek i szaf w środku. Schemat jest prosty: wyjmujesz, segregujesz, pozbywasz się zbędnych rzeczy, myjesz środek szafki, układasz zawartość po selekcji, a na koniec myjesz szafkę z zewnątrz. Pamiętaj, aby najpierw wykonywać wszystkie czynności, przy których może się coś zakurzyć bądź zachlapać, m.in. zdejmowanie firan, mycie okien czy naczyń. Dobrze planując kolejność czynności, szybko przekonasz się, że porządek w domu można zaprowadzić sprawnie, a efekty będą widoczne gołym okiem.

Dokładność

To w zasadzie jedna z najważniejszych kwestii podczas sprzątania. Pobieżne czyszczenie, mycie czy odkurzanie nie da odpowiednich efektów. Warto wykorzystać np. akcesoria do odkurzaczy i przynajmniej raz na jakiś czas wyczyścić listwy przy podłodze, meble tapicerowane, pajęczyny na żyrandolu i inne zakamarki. Mycie okien nie powinno kończyć się jedynie na szybkim przetarciu szyb. Musisz wyszorować futryny, parapet, karnisz i kaloryfer, czyli wszystko wokół okna. W przypadku np. kabiny prysznicowej nie wystarczy szorowanie brodzika, konieczne jest umycie całej kabiny, zarówno wewnątrz jak i zewnątrz, ściany oraz baterii. To właśnie dbałość o te wszystkie szczegóły sprawia, że w mieszkaniu panuje porządek i Twoje starania nie idą na marne!

Materiał partnera zewnętrznego

Autor

Redakcja

4up.pl

Komentarze (0)
Zostaw komentarz