Laptop do biura - 14 czy 17 cali?

Zróżnicowanie oferty urządzeń biznesowych jest tak duże, że klienci mogą przebierać w modelach występujących w wielu konfiguracjach. Największych ich dylematem jest często nie tyle wydajność laptopów, co przekątność  ekranu.

Wpływa ona bowiem na sposób ich wykorzystania. Dużych urządzeń nie weźmiemy ze sobą w podróż, ciężko także korzystać z ich możliwości, gdy znajdują się na naszych kolanach. Oczywiście laptopy o niewielkiej przekątnej ekranu także mają pewne ograniczenia. Wszystko to sprawia, że warto zastanowić się, w jakich konkretnie sytuacjach oba rozwiązania okażą się najbardziej przydatne.

Laptop 14-calowy

Tego typu laptopów na rynku jest coraz więcej. Ich popularność wiąże się przede wszystkim z pewnego rodzaju uniwersalności użycia. Nie są one ani zbyt małe ani zbyt duże, dzięki czemu z powodzeniem mogą być wykorzystywane zarówno przy biurku, jak i w podróży.

Największą zaletą urządzeń 14-calowych jest jednak ich niewielka waga. Zazwyczaj ważą mniej niż 2 kilogramy, dlatego ich przenoszenie nie powinno sprawić nam większych problemów. Jednocześnie ich wytrzymałość stoi na wysokim poziomie. Rzadko spotkać można się z laptopami 14-calowymi, które zostały wykonane ze słabej jakości tworzyw sztucznych. Wiąże się to z tym, że są one przygotowywane przede wszystkim dla klientów biznesowych, którzy cenią sobie wytrzymałość.

Wspomnieć należy również o wydajności omawianych laptopów, z którą bywa różnie. Chcąc wyposażyć się w urządzenie, które spełni wszelkie wymagania związane z pracą biurową, powinniśmy zwrócić uwagę przede wszystkim na procesor, dysk twardy oraz jakość wykonania matrycy.

Dobrym materiałem poglądowym będzie w tym przypadku laptop Dell Vostro 5459, który stanowi bardzo dobry przykład na to, jak powinien prezentować się dobry laptop biznesowy. Pracuje on na niskonapięciowych układach CPU firmy Intel. Należą one do szóstej generacji (najnowsza jest siódma), dlatego ich osiągi stoją na zadowalającym poziomie.

Co jednak najważniejsze, Dell Vostro 5459 sprzedawany jest w konfiguracjach korzystających z dysków HDD oraz SSD. Jest to bardzo ważne, gdy umożliwia dostosowanie ich możliwości do wykonywanych zadań. Dyski HDD charakteryzują się bowiem sporą pojemnością i niższą ceną, natomiast modele SSD są dużo szybsze i bardziej wytrzymałe.

Jak prezentuje się natomiast matryca? W droższych konfiguracjach mamy do czynienia z urządzeniem wykonanym w technologii IPS, pracującym w rozdzielczości Full HD i wyposażonym w matową powłokę. Mówiąc krótko, sprawdzi się doskonale zarówno w pracy stacjonarnej, jak i mobilnej.

Uwagę zwrócić należy również na całkiem przyzwoitą kartę graficzną (GeForce 930M) oraz maksymalnie 8 GB pamięci RAM DDR3L-1600. Podsumowując, laptopy o przekątnej ekranu 14 cali okażą się przydatne przede wszystkim wtedy, gdy zamierzamy często wykorzystywać je w podróży.

Laptop 17-calowy

Największą przewagą urządzeń 17-calowych nad 14-calowymi jest fakt, iż zagwarantują one dużo wygodniejszą pracę w zaawansowanych programach projektowych i graficznych. Dodatkowe 3 cale zdecydowanie zwiększają bowiem przestrzeń roboczą, która w przypadku takich programów jest na wagę złota.

Z drugiej jednak strony, tego typu laptopy okażą się przydatne głównie podczas pracy przy biurku. Ich zwiększone rozmiary i często spora waga stanowiłyby poważne utrudnienie w podróży, dlatego też zalecane są one przede wszystkim do użytku quasistacjonarnego.

Godnym uwagi laptopem mieszczącym się w tej kategorii jest HP ProBook 470. On także wykorzystuje możliwość niskonapięciowych procesorów szóstej generacji. Sprzedawany jest ponadto z dyskami HDD, SSD oraz urządzeniami hybrydowymi (SSHD). Poszczególne jego wersje różnią się między sobą także wykorzystywanymi kartami graficznymi (do wyboru mamy dwie jednostki dedykowane i jedną zintegrowaną) oraz pamięcią RAM, której maksymalna pojemność wynieść może aż 16 GB.

Jest to więc laptop występujący w wielu wersjach konfiguracyjnych, dzięki czemu z łatwością dostosujemy go do wykonywanych przez nas zadań.

Materiał partnera zewnętrznego

Autor

Redakcja

4up.pl

Komentarze (0)
Zostaw komentarz