Jak zaplanować turniej esportowy?

Stworzenie idealnego wydarzenia rozrywkowego nie jest łatwe. Niezależnie od branży, pewne niuanse muszą być rozwiązane przez wykwalifikowane osoby, znające się na rzeczy. W świecie sportów elektronicznych zagadnień, które trzeba dopiąć na ostatni guzik jest naprawdę sporo, ale tylko odpowiednie zaopiekowanie się nimi gwarantuje sukces i poklask kibiców.

Aspekty techniczne turnieju esportowego

Jedną z najważniejszych rzeczy, która tworzy turnieje (nie tylko esportowe) jest format rozgrywek. Bez niego nie można w ogóle zacząć dyskusji o widowisku, ale dobór odpowiedniego ustawienia drużyn czy zawodników nie jest łatwy. Można wyróżnić trzy podstawowe schematy: nokaut, podział na grupy lub drabinka. Każdy z tych wyborów posiada jednak swoje odmiany, które czasem mimo niewielkich różnic, potrafią zadecydować o wyglądzie całego wydarzenia.

W przeciwności do gry w automaty online lub inną grę, stworzenie niezłego wydarzenia esportowego wymaga nieco planowania. Przygotowując turniej bez współpracy z wydawcą gry, warto zainteresować się tematem map czy postaci. W regulaminie rozgrywek ten aspekt powinien być jasno opisany, bowiem to właśnie od wyboru lokacji, broni czy bohatera mogą zależeć losy całego spotkania. W grach MOBA, takich jak LoL czy Dota 2, jedna strona może mieć przewagę sięgającą nawet 7%. Na ten aspekt należy zatem mocno zwrócić uwagę.

Bez odpowiedniej załogi nie powstanie żadne widowisko

Duży turniej esportowy to wydarzenie, które musi posiadać zaplecze złożone z najlepszych ekspertów w branży. Bez nich wszystkie elementy układanki nie zostaną połączone w całość, a widzowie i uczestnicy na pewno nie będą z tego powodu zadowoleni. Kto jest zatem obowiązkowym członkiem załogi, tworzącej turniej esportowy?

Administratorzy

Osoby odpowiedzialne za techniczny aspekt rozgrywek potocznie nazywani są adminami. To właśnie oni czuwają nad tym, by gracze bez problemów mogli zdobywać kolejne punkty na mapie. Ich praca w przypadku wydarzenia offline zaczyna się tuż przed turniejem. Muszą zbudować sieć, do której podpięte są wszystkie komputery, uruchomić serwery, a także dopiąć wszystkie inne, techniczne aspekty na ostatni guzik przed meczem inauguracyjnym. Podczas każdego spotkania również za obiema drużynami stoi swego rodzaju sędzia. Jego zadaniem jest pierwsza pomoc w przypadku zgłoszenia problemu przez gracza. Jednym z częstszych problemów jest niezbyt dobrze działający komputer, a zatem administrator musi znać wiele sposobów na to, jak poprawić liczbę klatek na sekundę w grze. W przypadku rozgrywek online nie potrzebna jest tak duża ilość adminów. Większość meczów ma wiele systemów uruchamianych automatycznie, a osoby nadzorujące z reguły są dostępni „pod telefonem” w razie problemów. Czasem zdarza się jednak, że są oni obserwatorami spotkania i mogą od razu reagować na zgłoszenia od graczy.

Realizacja audio-wideo

Bez osób z tego działu wszystkie turnieje oraz ligi byłyby szare i ponure. To oni dbają o to, by oprawa audiowizualna stała na najwyższym poziomie. Zaczynając od różnych grafik ozdabiających scenę na turnieju offline, kończąc na animacjach, które cieszą oko widzów zgromadzonych na transmisji internetowej. Jest to ważna praca, jednak często niedoceniania. Atrakcyjne przedstawienie danego widowiska może przyciągnąć więcej osób. Realizatorzy, podobnie jak w klasycznej telewizji kierują tym, co zobaczy widz. To oni ustalają, z której kamery aktualnie jest najlepszy pogląd na scenę lub ciekawą sytuację, dbają o dobrą jakość transmisji oraz doznania widzów.

Komentatorzy

Nawet najlepsza emisja nie będzie jednak kompletna bez komentarza. To dzięki komentatorom wiemy, co dzieje się na mapie i często mamy okazję dowiedzieć się czegoś nowego. Widowiskowe akcje okraszone dobrym komentarzem potrafią przyprawić o ciarki na plecach. Dobór komentatorów podnosi także prestiż samego wydarzenia. Sławne osobistości esportowe mogą przyciągnąć wielu fanów, którzy z chęcią posłuchają, co ich idole mają do powiedzenia.

Autor

Redakcja

4up.pl

Komentarze (0)
Zostaw komentarz