Jaka poczta e-mail jest najlepsza? Jaką wybrać?

Poczta elektroniczna to rozwiązanie, z którego korzystamy od wielu lat. Jednak usługi emailowe stale się rozwijają. Dostawcy stale starają się ulepszać swoje usługi, zwiększać interfejs i wdrażać bardziej skuteczne filtry antyspamowe. Ważne jest, aby być na bieżąco. Przy wyborze adresu e-mail ważne jest, aby wziąć pod uwagę nasze indywidualne potrzeby.

Oto najpopularniejsze usługi poczty elektronicznej

W Internecie istnieje wiele ofert poczty elektronicznej, które oferują różne opcje. Zaczniemy ten poradnik od krótkiej charakterystyki polskiego rynku. Wymienienie wszystkich najważniejszych usług byłoby prawie niemożliwe, gdyż jest ich bardzo dużo. Oto najczęściej używane usługi poczty elektronicznej w naszym kraju.

Gmail jest najpopularniejszą opcją w Polsce i na świecie

  • Poczta Onet może być zintegrowana z wieloma innymi usługami. Pozwala na wysyłanie załączników o wielkości do 2 GB.
  • Wirtualna Polska obsługuje WP Mail Pozwala na wysyłanie załączników o wielkości do 100 MB. Skrzynka pocztowa ma nieograniczoną pojemność. W wersji darmowej wyświetlane są reklamy. Reklamy te możemy usunąć w wersji Pro.
  • Poczta O2 - kiedyś bardzo popularna, posiada 100MB załączników, 30GB przestrzeni dyskowej, oraz podstawowe filtry antyspamowe.
  • Mail Interia - w wersji darmowej oferuje jedynie ochronę przed wirusami i spamem. Jego praktyczna funkcjonalność jest jednak bardzo ograniczona.
  • Poczta Gazeta.pl oparta jest na Gmailu, więc oferuje podobne rozwiązania.

Choć jest to najbardziej znana usługa w kraju, to stanowi jedynie niewielką część całości. Wśród rzadziej wykorzystywanych dostawców warto wymienić:

  • Protonmail, który jest najpopularniejszym rozwiązaniem w trosce o prywatność.
  • Outlook - Outlook to produkt firmy Microsoft, który w Polsce nie jest zbyt popularny. Outlook jest używany przez około 15% Amerykanów.
  • Poczta Yahoo - Kolejna popularna poczta w USA, ale w Polsce korzysta z niej niewiele osób.

Trudno jest porównywać usługi pocztowe - suche dane nie mówią nam o faktycznej przyjemności pracy, intuicyjności interfejsu i wielu innych kwestiach. Do podstawowych cech elektronicznej skrzynki pocztowej należy możliwość obsługi dużych załączników oraz umiejętność robienia tego z odpowiednią szybkością. Aby wyróżnić się na tle innych, najlepsze usługi pocztowe powinny oferować więcej funkcjonalności.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze adresu e-mail?

Nie wystarczy mieć adres e-mail czy interfejs do odpowiadania na wiadomości. Messenger, Skype i LinkedIn to dobre opcje do tego zadania. Najlepszy email to taki, który daje nam najwięcej. Kluczowe kwestie to wybór odpowiedniej domeny i wielkości załączników (oraz ich okresów ważności), ustawienie filtrów antyspamowych, bezpieczeństwo oraz maksymalizacja pojemności skrzynki pocztowej. Wiele innych funkcji dostępnych jest również poprzez pocztę elektroniczną. Gmail automatycznie przyznaje nam konto na YouTube, a Outlook daje dostęp do MS Office online.

Idealny e-mail powinien służyć nam jako oficjalny kanał komunikacji. Nie ma potrzeby dodawania zbędnych podpisów (np. email z poczty ABCD lub konkretnych domen, mogą być one podejrzane dla potencjalnych klientów i innych odbiorców. Ważne są również filtry antyspamowe. Choć większość dostawców oferuje taką funkcjonalność, to ich faktyczna praca jest zupełnie inna. Gmail jest pod tym względem doskonały, ale nie dorównuje swoim polskim odpowiednikom.

Więcej artykułów i ciekwostek ze świata technologi znajdziesz na https://spokeo.pl/tech

bezpeczeństwo w sieci

Bezpieczeństwo, bezpieczeństwo i jeszcze raz bezpieczeństwo

Ten aspekt jest trudny do zweryfikowania. Jeśli podejrzewamy, że usługa pocztowa może wykorzystywać nasze prywatne dane w nieodpowiedni sposób lub nie jest w pełni bezpieczna, najlepiej wybrać bardziej wiarygodne rozwiązanie. Najlepsza usługa poczty elektronicznej na 2020 rok musi zapewniać odpowiedni poziom bezpieczeństwa.

Subiektywnie rzecz biorąc, Gmail jest najlepszą bezpłatną usługą poczty elektronicznej na rok 2020. Ma ona jednak swoje wady.

Z mojego osobistego doświadczenia wynika, że korzystałem z wielu różnych dostawców usług poczty elektronicznej. Niektórzy z nich wysyłali mi spam, a inni powodowali problemy związane z długim czasem oczekiwania i nienaturalnie wolnym czasem odpowiedzi. Gmail jest moim najważniejszym narzędziem w pracy. Nie tylko jako usługa poczty elektronicznej, ale jako całość. Integracja Gmaila z Google Docs i YouTube to świetny dodatek do zestawu narzędzi. Te narzędzia są świetne do wielu różnych czynności. Usługa poczty elektronicznej to tylko początek.

Niezdolność Gmaila do zaoferowania przystępnych warunków prywatności będzie poważnym problemem dla wielu użytkowników. Protonmail i Tutanota są lepszymi opcjami w tym zakresie. Google oferuje 15GB przestrzeni dyskowej, co jest standardową wielkością. Ważne jest, aby pamiętać, że ta przestrzeń dyskowa może być również współdzielona z innymi usługami, takimi jak Google Drive. Możemy znaleźć rozwiązania, które zapewniają więcej miejsca na dane, w tym nielimitowane skrzynki e-mail.

Najważniejszymi cechami Gmaila są wygoda użytkowania i brak reklam. Poczta Google jest również jedną z najbardziej stabilnych, praktycznie nie ma problemów z niedostarczonymi wiadomościami.

Najlepsza prywatna poczta elektroniczna - Tutanota i Protonmail

Protonmail jest najpopularniejszą aplikacją do prywatnego mailingu. Dużym konkurentem jest Tutanota. Tutanota to niemiecki serwis pocztowy, który opublikował specjalistyczne artykuły przedstawiające plusy i minusy obu rozwiązań. My z kolei skupimy się na naszych osobistych opiniach jako użytkowników obu usług.

Szczerze mówiąc, wrażenia z korzystania z tych adresów są niemal identyczne. O ile Tutanota zaimponowała mi marketingiem, o tyle Protonmail okazał się bardziej praktyczny i niezawodny. Funkcjonalność jest taka sama - Protonmail wygrywa w komunikacji dzięki obsłudze wiadomości grupowych i konwersacji. Z tej opcji korzysta tylko niewielki procent użytkowników.

Tutanota zachęca teoretycznie lepszą prywatnością i funkcjami premium, a także brakiem biur w USA. Tę zaletę przedstawia sam usługodawca - prawdopodobnie chodzi o lepszą ochronę danych osobowych w Europie. Nie jest jasne, jaka będzie najlepsza prywatna usługa e-mail w 2020 roku. Warto jednak zauważyć, że z obu skrzynek pocztowych można korzystać za darmo. Rozwiązania można porównać osobiście, lub podjąć decyzję na podstawie różnic w interfejsie.

Najgorszy e-mail

Dokonaliśmy już przeglądu najlepszych dostawców poczty elektronicznej, więc teraz powinniśmy dokonać przeglądu tych najgorszych. Są to często małe, lokalne usługi o ograniczonej funkcjonalności i słabej ochronie przed spamem.

W dzisiejszych czasach, w dobie Gmaila i innych darmowych, szeroko dostępnych usług pocztowych, słaby webmail nie jest rozwiązaniem. Wielu dostawców nie będzie w stanie osiągnąć tego poziomu. Gmail jest dominującym dostawcą w tym sektorze. Jednak utrudnia to również znalezienie alternatyw. Alternatywy mogą być bardziej atrakcyjne dla użytkowników dbających o prywatność, w którym to przypadku Protonmail lub Tutanota mogą być dobrym wyborem.

Więcej do przeczytania na https://spokeo.pl/

Autor

Redakcja

4up.pl

Komentarze (0)
Zostaw komentarz