Redakcja
4up.pl
Menopauza, jest etapem w życiu kobiety, w którym organizm przechodzi w stan bezpłodny. Polega na całkowitym fizjologicznym zatrzymaniu cyklu miesiączkowego. Zazwyczaj przechodzą ją kobiety w wieku 45-55. Jednak nie jest to reguła, gdyż czasami może wystąpić również u kobiet przed 40 rokiem życia a czasami nawet po 60 (mówimy wtedy analogicznie o wczesnej i późnej menopauzie). W artykule omawiamy jakie są objawy menopauzy i na co szczególnie zwrócić uwagę.
Menopauza może trwać od jednego do nawet dwóch lat. Na początku występują nieregularne miesiączkowania, aby w efekcie ustać całkowicie. Spowodowane jest to zmniejszaniem czynności gonad, czyli gruczołów rozrodczych. Duża część kobiet, przechodzących menopauzę, nie zdaje sobie z tego sprawy, pomimo iż objawy mogą być bardzo dokuczliwe.
Mało która kobieta przechodzi menopauzę czy przekwit (w języku potocznym, używane zamiennie) całkowicie bezobjawowo. Objawy menopauzy wiążą się przede wszystkim ze zmniejszeniem syntezy progesteronu i estrogenu przez jajniki. Powoduje to rozregulowanie autonomicznego układu nerwowego, a co za tym idzie zaburzenia emocjonalne. Gdy kobieta przechodzi menopauzę w wieku 45-55 lat, jest to proces naturalny, który jest powiązany ze starzeniem się organizmu kobiety. Pewne czynniki mogą jednak przyspieszyć nadejście przekwitu. Zalicza się tutaj między innymi palenie papierosów (według badań menopauza wcześniej dotyka kobiet palących niż niepalących). Dużo wcześniejsza menopauza, jest jednak niekorzystna, szczególnie dla samej kobiety i może mieć różne przyczyny. Często wcześniejsza menopauza dotyczy kobiet, które przeszły jakąś poważną chorobę np. nowotwór (leczenie chemią), choroby układu immunologicznego, tarczyca czy cukrzyca.
Przejdźmy jednak o meritum sprawy, a więc objawów jakie może wywoływać menopauza. Objawy te obejmują zarówno sferę emocjonalną i fizyczną. Do objawów ze strony fizycznej możemy zaliczyć: objawy naczynioruchowe, a w tym: częste uderzenia gorąca na przemian z odczuwaniem nieprzyjemnego chłodu, poty nocne, bóle głowy nie wyjaśnione inną chorobą, bezsenność. Ze strony narządów płciowych podczas menopauzy mogą wystąpić: nawracające zapalenia dróg moczowy, suchość pochwy hydrovag.pl, zmiany w cyklu miesiączkowym, swędzenie, wodniste upławy, problemy z nietrzymaniem moczu, dyspareunia (dysfunkcja seksualna, objawiająca się odczuwaniem dolegliwości bólowych w trakcie stosunku). W późniejszych etapach menopauzy mogą wystąpić także zaburzenia ze strony tkanki łącznej i skóry. Można wymienić w tym miejscu: bóle stawów i kości, zwiększone wydzielanie potu i łoju przez gruczoły, uczucie mrowienia, znaczne zmniejszenie elastyczności skóry.
Obok masy dolegliwości fizycznych, występuje również szereg objawów psychicznych. Do takich objawów można zaliczyć bardzo szybkie męczenie się, wyczerpanie, niemożność skoncentrowania się, drażliwość, nerwowość, osłabienie pamięci, wahania nastroju, zmniejszone libido, poczucie beznadziei, a nawet depresja. Wszystko to bardzo często utrudnia kobietom normalne funkcjonowanie, dlatego w aptekach dostępnych jest mnóstwo preparatów łagodzących objawy menopauzy. Jednak gdy zauważamy u siebie niektóre z nich, pamiętajmy by zrobić wszystkie badania, w celu wykluczenia innych chorób, a nie od razu sięgać po suplementy.
Materiał partnera zewnętrznego
4up.pl
Portal z pasji do pozyskiwania wiedzy
Wielotematyczny zakres serwisu ułatwi codzienne życie
Żyj pełnią życia
E-mail: lifestyle@4up.pl