Na czym polega starczowzroczność?

Starczowzroczność, inaczej prezbiopia, to wada wzroku, która najczęściej występuje dopiero około 40. roku życia. Wynika ona z fizjologii człowieka. Oko z biegiem lat traci zdolność akomodacji, a jego mięśnie robią się słabe i mniej elastyczne. W efekcie osoba ze starczowzrocznością widzi niewyraźnie przedmioty, które są blisko.

Starczowzroczność – leczenie wady wzroku

Najpopularniejszą formą leczenie starczowzroczności są soczewki kontaktowe progresywne. Jak dobrać je i pielęgnować można dowiedzieć się w gabinecie okulistycznym. Soczewki multifokalne są pozwalają ostro widzieć z różnych odległości. Dostępne są w wersji do jednorazowego użytku, dwutygodniowe albo miesięczne (wymagające specjalnego pojemnika i płynu do pielęgnacji szkieł kontaktowych). Soczewki progresywne mogą także nosić osoby z niezbornością, czyli astygmatyzmem. Prezbiopię koryguje się również tradycyjnymi okularami, które zakłada się np. do czytania, jazdy samochodem lub oglądania telewizji. Okulary ochraniają oczy przed nadmiernym wysiłkiem, a także zmniejszają pieczenie, ból, swędzenie czy zmęczenie oczu.

Objawy starczowzroczności

Charakterystycznym objawem starczowzroczność jest odsuwanie od siebie przedmiotów, aby móc przeczytać, co jest na nich napisane. Osoby z prezbiopią nie widzą tekstów z bliska, a także pisanych małym drukiem, np. artykułów w gazecie czy SMS-ów. Objawami starczowzroczności są także: bóle głowy, szybkie męczenie się wzroku po skupianiu się na jednym punkcie. Obraz widziany przez osoby z prezbiopią jest zamazany i niewyraźny.

Przyczyny powstawania starczowzroczności

Przyczyną powstawania prezbiopii jest wiek i związane z nim osłabienie ludzkiej soczewki wewnątrzgałkowej. Na skutek starzenia się organizmu mięśnie oka słabną i tracą elastyczność, co powoduje zmniejszenie się akomodacji oka (zjawiska polegającego na dostosowywaniem się oka do widzenia przedmiotów z różnych odległości). Wada wzroku pojawia się najczęściej około 40. roku życia, ale zdarza się, że występuje już u trzydziestolatków. Starczowzroczność często pojawia się u osób, które do korekcji wzroku używają szkieł dodatnich.

 

Materiał zewnętrzny

Autor

Redakcja

4up.pl

Komentarze (0)
Zostaw komentarz