Jak stworzyć miejsce do zabawy dla dzieci w domu?

Jeśli masz dzieci, powinieneś stworzyć w swoim domu miejsce do zabawy. Taka przestrzeń zapewni maluchom wiele frajdy, a Tobie wiecej czasu dla siebie. Jak stworzyć miejsce do zabawy dla dzieci w domu? To naprawdę proste! Po przeczytaniu tego artykułu zrobisz to bez najmniejszego problemu!

Gdzie urządzić kącik do zabawy w domu?

Maluchy uwielbiają się bawić. W ten sposób uczą się i poznają świat w początkowych etapach rozwoju. Z tego powodu powinniśmy zadbać, aby miały odpowiednią przestrzeń do zabawy. W większości domów jest na to miejsce. Rozważ wykorzystanie części salonu lub jadalni jako pokoju zabaw dla dzieci. Szerokie ściany są świetne do ustawienia tablic i sztalug do projektów artystycznych lub stworzenia strefy twórczej. Farba kredowa jest świetną opcją, ponieważ pozwala dzieciom używać wyobraźni, a potem łatwo zmyć i zacząć od nowa. Dla nieco starszych dzieci możesz także umieścić biurko w rogu pokoju.

Jeśli nie masz osobnego pokoju, możesz przekształcić sypialnię lub kącik pomieszczenia w pokój zabaw dla dzieci. Możesz również dodać zasłony w poprzek dolnej części łóżka, aby stworzyć bardziej prywatną strefę. Jeśli Twoje pociechy lubią się przebierać, powinieneś umieścić w nim nisko zawieszone lustro i drążek na ubrania na wysokości dostępnej dla dziecka. Fotele otwierane mogą być również wykorzystane jako pudełko na zabawki. Jeśli to możliwe, możesz także urządzić miejsce do siedzenia na parapecie okna.

pokój do zabawy dla dzieci w domu

Jakie powinno być miejsce do zabawy dla dzieci?

Miejsce zabaw dziecka powinno być inspirujące dla jego kreatywności. Aby ją pobudzić, należy umieścić w nim zabawki i książki, którymi dziecko rzeczywiście się bawi. Jeśli Twoje dziecko jest artystą, możesz wywiesić jego pracę na tablicy korkowej lub w ramce magnetycznej. Tę używać przyborów do rysowania, pisania lub kolorowania. Dzięki temu miejsce do zabawy będzie także edukujące dla malucha.

Urządzamy pokój zabaw dla dzieci w domu

Urządzając pokój zabaw, wybierz podłogę, która jest miękka i łatwa do czyszczenia. Upewnij się, że wybrałeś nawierzchnię, która jest wygodna dla Twojego dziecka. W tym celu możesz użyć płytek ceramicznych lub luksusowej podłogi z desek winylowych. Możesz także zainstalować krytą ramę do wspinaczki lub domek do zabawy, aby zapewnić dzieciom zajęcie w deszczowe dni. Słupy tych konstrukcji są utrzymywane w miejscu przez odpowiednią konstrukcję i nie wymagają gwoździ ani wiercenia. 

Możesz też kupić niedrogie meble inspirowane metodą Montessori. Wiele sal zabaw Montessori używa drewnianych zabawek. Plastikowe i z innych sztucznych materiałów nie są zalecane. Wybierz kolorowe akcesoria, które spodobają się Twojemu dziecku. Upewnij się, że wszystkie zabawki są łatwo dostępne i odpowiadają wiekowi malucha. Dodanie kilku roślin do pokoju pomoże utrzymać zainteresowanie dzieci lub ukoić swoją zieloną barwą.

małe dziecko bawiące się drewnianą zabawką

Wyposażenie do pokoju zabaw

Pokój do zabawy dla dzieci w domu powinien mieć stół i krzesła, aby najmłodsi mogli siedzieć i bawić się przy nim. Dobrze byłoby również zapewnić wygodne siedzenia dla dzieci, aby mogły czytać książki i oglądać filmy. Ponadto powinieneś rozważyć zakup drewnianego lub plastikowego domku dla lalek. Uwzględnij także okno i naturalne światło. W ten sposób dzieci mogą obserwować naturę. 

Urządzając miejsce do zabawy dla dzieci, weź pod uwagę stopień trudności zabawek. Poziom wiedzy dziecka może być bardzo zróżnicowany, dlatego należy wybrać zabawki, które rozwijają różne umiejętności. Różnorodność zabawek i gier sprawi, że dziecko będzie zajęte i zaangażowane na dłuższy czas. Wybierz modele, które rozwijają różne umiejętności, w tym motorykę, myślenie i ekspresję artystyczną. Dziecko będzie szczęśliwsze i pewniejsze siebie w swoim najbliższym otoczeniu, jeśli będzie miało poczucie, że wszystko jest uporządkowane.

Dopasuj strefę zabaw do wieku małych dzieci

Innym sposobem na stworzenie bezpiecznego miejsca do zabawy dla dzieci w domu jest stworzenie oddzielnych miejsc do zabawy dla maluchów i nieco starszych dzieci. Maluchy powinny bawić się na powierzchni, po której łatwo chodzić i która jest gładka. Małe dzieci uwielbiają wodę, więc . można dać im dostęp do łazienki z wanną lub zlewem oraz kilka narzędzi do pływania. Mogą to być gumowe kaczki, ale także kubki i miseczki z tworzywa. Małe dzieci będą miały możliwość do eksperymentowania z wodą i objętością w bezpiecznych warunkach.

dziecko bawiące się w wodzie
 

Autor

Redakcja

4up.pl

Komentarze (0)
Zostaw komentarz