Żyrandol czy plafon – czym oświetlić salon?

            Żyrandol czy plafon? Który typ oświetlenia lepiej sprawdzi się w moim salonie? Jak wybrać, by było funkcjonalnie, ale i estetycznie? Obydwa rodzaje lamp mają swoje zalety, jak i wady. Ich umiejętny dobór pozwala podkreślić salonową aranżację, wyeksponować to, co najciekawsze, jednocześnie zapewniając pełen komfort. Jak kupować i aranżować?

Widziane w sklepie stacjonarnym, a internetowym

            W marketach budowlanych zwykle znajdujemy wydzielone strefy z oświetleniem. Niewielkie, pośród których niemalże lampa wisi na lampie. Trudno zdecydować się, co jest najładniejsze. Jeszcze trudniej ocenić, w jaki sposób dana lampa będzie oświetlać, bo w sztucznym świetle całego marketu, ginie urok, brakuje tak ważnego charakteru oświetlenia, a do tego nie można dostrzec detali. A gdyby tak poradzić się jednego z pracowników? Teoretycznie jest to jakieś wyjście, jednak w markecie wielobranżowym, znalezienie fachowca, który faktycznie doskonale zna się na konkretnej kategorii produktów, graniczy z cudem.

            Sklepy internetowe dają nam zupełnie inne możliwości. Rzecz jasna, czym innym jest dobrze przygotowane zdjęcie w internecie, a rzeczywistość, jednak producentom kierującym się ze swoją ofertą do odbiorców, bardzo zależy na tym, by jak najlepiej oddać wygląd, kolory, prezencję oświetlenia. Poza tym skupiamy się na zapoznawaniu ze szczegółami, parametrami i estetyką tylko jednej lampy w danym momencie. Oglądając ją w różnych zestawieniach, można ze znacznie większym prawdopodobieństwem określić, jak dany typ oświetlenia będzie wyglądał w rzeczywistości.

            Niepodważalny atut to również to, że do dyspozycji są ci, którzy zajmują się tylko oświetleniem. Można skontaktować się nie tylko internetowo, ale i telefonicznie z doradcą i uzyskać fachową poradę. Coś, czego próżno szukać w dużych marketach. Jeśli do tego dołożymy ofertę najbardziej niezwykłych i unikalnych lamp, jak w tej, którą posiada sklep z oświetleniem Lampy.it, można być pewnym zakupu, który usatysfakcjonuje w każdym calu.

Cudownie rozświetlony salon, dzięki żyrandolowi

            Przejdźmy do wyboru, jakim jest żyrandol. Obecnie pojawiają się propozycje, mniej, jak i bardziej rozłożyste. Żyrandol może przypominać swój pierwowzór – duża liczba ramion, a na ich końcach wąskie żarówki umieszczone w oprawkach, które naśladują świeczkę ze skapującym woskiem. Czysta klasyka, nierzadko w kolorach złota, miedzi, beżach i brązach. Jest elegancko, ale i dość masywnie. Do wysokich i dużych salonów w stylu vintage, to wybór, który staje się uzupełnieniem wyjątkowej aranżacji.

            W nowoczesnych aranżacjach salonów, lepiej sprawdzają się żyrandole, które są minimalistyczne, proste w swojej formie, utrzymane w bieli, srebrze czy barwie metalu. Mogą łączyć metal i szkło, podkreślając estetykę i doskonale oświetlając całe wnętrze.

            Najprostsze formy, żyrandole, lecz w nieco surowym wydaniu, z dominującą czernią, stają się przyjaciółmi wnętrz industrialnych. Gdzie tu wady? Im bardziej złożony żyrandol, masywny, w którym znajdujemy sporo różnych materiałów – tym więcej zachodu z utrzymaniem w czystości. Ale efekty wizualne, są tego warte!

A może plafon?

            Plafon zamiast żyrandola? Jeśli liczy się równomiernie rozproszone światło, bezpieczne wnętrze, bo bez ryzyka zawadzania głową o wiszącą lampę, warto pomyśleć nad taką alternatywą. Plafony mogą być równie eleganckie, a wręcz luksusowe, bo pozwalają na to dzisiejsze designerskie propozycje producentów oświetlenia. Wady? Nieco ograniczone możliwości aranżacyjne, ale w końcu są gusta i guściki.

Czas na oświetlenie salonu. Do dzieła!

 

Materiał zewnętrzny

Autor

Redakcja

4up.pl

Komentarze (0)
Zostaw komentarz