Alergia pokarmowa u dzieci i niemowląt

Alergia pokarmowa u dzieci i niemowląt, choć coraz bardziej powszechna, jest sprawą bardzo poważną, zwłaszcza, że może pojawić się już u kilkutygodniowego noworodka. O objawach alergii pokarmowej i zapobieganiu jej przeczytasz poniżej.

Uczulenie pokarmowe może pojawić się nawet u dziecka karmionego wyłącznie mlekiem matki, o którym mówi się, zgodnie z prawdą, że jest najlepszym pokarmem, alergeny jednak potrafią przenikać do mleka i powodować reakcję nadwrażliwą u dziecka. Należy pamiętać, że alergia pokarmowa wiąże się z nieprawidłowymi reakcjami układu odpornościowego, nie zaś z brakiem pewnych enzymów trawiących – co jest przyczyną nietolerancji spożywczych, np. laktozy.

Objawy

Objawy alergii pokarmowych mogą być bardzo różne, najczęstsze to uporczywy świąd skóry, pojawiająca się na ciele pokrzywka, wysypka, która determinuje u dzieci i niemowląt niepokój, płaczliwość, rozdrażnienie. Objawami alergii pokarmowych mogą być także nudności, wymioty, obrzęki języka, a nawet występujące zaburzenia oddychania. Często pojawia się również biegunka, jelita wytwarzają dużo śluzu, przez który przedostają się alergeny. Śluzówka występuje także w jamie nosowej, a jej obrzęk powoduje uporczywy, wodnisty katar, problemy z oddychaniem.

Przyczyny

Najczęstszą przyczyną alergii pokarmowych u dzieci i niemowląt jest spożywanie mleka krowiego – nie jest one zalecane do podawania dzieciom poniżej 1 roku życia, zawiera ono ponad dwadzieścia białek, które potrafią silnie uczulić, nie ulęgają one rozpadowi nawet pod wpływem wysokiej temperatury.

Pozostałymi produktami silnie uczulającymi dzieci są owoce, zwłaszcza cytrusy, soja, która jest dodawana do wielu produktów (m.in. parówek, przetworów mięsnych, koncentratów, pieczywa, a nawet deserów czy lodów), a także ryby.

Istotnym czynnikiem kształtującym pojawienie się alergii  jest środowisko. Zmiana stylu życia ludzi przyczyniła się w ostatnich kilkudziesięciu latach do pojawienia się wielu nowych alergii pokarmowych. Wpływ na ich pojawienie się maja również takie czynniki, jak sterylizacja życia, silne, wręcz przesadne, przywiązanie do dbania o higienę, prowadzące do wyjałowieniem organizmu.

Leczenie i zapobieganie

Jeśli zauważyłeś, że twoje dziecko cierpi z powodu alergii pokarmowej, udaj się do lekarza. Pediatra doskonale wie, jak rozpoznać alergię u dzieci, zaleci odpowiednią dietę - w wielu przypadkach wystarczy zmiana nawyków żywieniowych lub eliminacja z jadłospisu pewnej grupy produktów, by komfort maluszka wrócił do normy. Jeśli lekarz uzna za konieczne wprowadzenie leków lub konsultacje alergologiczną, skieruje dziecko do lekarza alergologa, który ustali alergeny przy pomocy testów alergicznych lub badania krwi.

Więcej informacji znajdziesz na stronie www.latopic.pl

Materiał partnera zewnętrznego

Autor

Redakcja

4up.pl

Komentarze (0)
Zostaw komentarz