Godne polecenia: Polska telewizja idzie w świat

Dla tych, którzy lubią zasiąść przed telewizorem (lub urządzeniem mobilnym), polska telewizja ma kilka perełek: zimnowojenny serial science-fiction, długo oczekiwaną wersję Wiedźmina od Netflixa, mroczną podróż przez narkobiznesowe warszawskie podziemie widzianą z perspektywy pisarza Jakuba Żulczyka i wiele więcej!

W ostatnim czasie polskie produkcje telewizyjne jakby przebudziły się z długiej hibernacji. Kilkanaście lat po serialowym boomie do rozmowy włączają się produkcje premium, które porzucają strefę komfortu konwencji telenoweli i podnoszą status serialu ze zwykłej audiowizualnej przekąski do pełnowartościowej kolacji.

Sprawdź również: Rolnik szuka żony.

1983: Polskie reżyserki dla Netflixa

Graczem, który z pewnością zmieni zasady panujące na polskiej scenie serialowej, jest Netflix. Już w 2017 roku jego właściciele zdecydowali się na produkcję polskiego serialu oryginalnego zatytułowanego 1983, a współreżyserowanego przez znane reżyserki Agnieszkę Holland, Kasię Adamik, Olgę Chajdas i Agnieszkę Smoczyńską. 1983 będzie ośmioodcinkowym thrillerem przedstawiającym alternatywną historię Europy Środkowo-Wschodniej.

Akcja rozpoczyna się w 2002 roku, kiedy ZSRR wciąż odgrywał ważną rolę na arenie międzynarodowej. Nadzieje Polski na ucieczkę od politycznego uwikłania w Związek Radziecki przekreślił brutalny atak terrorystyczny, który miał miejsce 20 lat wcześniej i skutecznie uniemożliwił upadek sowieckiego kolosa. Dwie dekady później zaskakujący duet student-idealista i zły glina natrafia na dowody spisku, który sprawia, że żelazna kurtyna staje się jeszcze grubsza i bardziej wroga.

Tak fabułę opisują sami producenci. Wśród twórców są scenarzysta Joshua Long, producenci Frank Marshall (Szósty zmysł, Ciekawy przypadek Benjamina Buttona) i Robert Zotnowski (House of Cards), a także autorzy zdjęć Tomasz Naumiuk i Arkadiusz Tomiak. 1983 będzie dostępny w serwisie Netflix pod koniec listopada 2018 roku. W rolach głównych: Robert Więckiewicz, Maciej Musiał, Zofia Wichłacz, Andrzej Grabowski, Michalina Olszańska, Mateusz Kościukiewicz i Wojciech Kalarus.

Zamek Ogrodzieniec

Wiedźmin: Wielki powrót Geralta

Kolejna polska fabuła w bibliotece Netflixa należy do zupełnie innego gatunku. Przed rozpoczęciem zdjęć do 1983 roku Netflix rozpoczął prace nad adaptacją ośmiotomowej sagi o Geralcie Wiedźminie autorstwa Andrzeja Sapkowskiego (Wiedźmin jest oczywiście najbardziej znany na całym świecie w formie gry komputerowej). W wywiadzie dla Wirtualnych Mediów autor i konsultant kreatywny projektu Andrzej Sapkowski powiedział:

Spędziłem ponad trzydzieści lat pracując nad motywami sagi, dlatego cieszę się, że adaptacja Netflixa będzie wierna tekstowi źródłowemu. Jestem bardzo zadowolony z naszej współpracy i z zespołu, który pracował nad powołaniem do życia bohaterów moich książek.

Scenariusz został w większości napisany przez show runnerkę Lauren Schmidt Hissrich, wcześniej zaangażowaną w takie produkcje jak The West Wing, Power czy Daredevil. Natomiast producentami wykonawczymi są Sean Daniel (The Expanse), Jason Brown (The Expanse) oraz Tomasz Bagiński, utalentowany polski animator, którego Katedra była nominowana do Oscara w kategorii Najlepszy krótkometrażowy film animowany, a także siła napędowa, która przez ostatnie kilka lat sprawiała, że serial stał się rzeczywistością. Najbardziej rozpoznawalną twarzą jest oczywiście Henry Cavill w roli Geralta. Po premierze serialu wrażenia były mieszane, zwłaszcza że niektórym nie podobały się przeplatające się linie czasowe, ale serial szybko stał się jednym z najchętniej oglądanych oryginalnych programów Netflixa i szybko zbudował sobie rzeszę fanów. Drugi sezon ma się ukazać w drugiej połowie 2021 roku.

Kruk: Zbrodnia w Polsce Wschodniej

W oczekiwaniu na polskie premiery Netflixa, od marca 2018 roku możemy cieszyć się jedną z najbardziej wyczekiwanych produkcji tego roku. Kruk: Szepty Słychać Po Zmroku (Kruk: Whispers After Dark) to historia Adama Kruka (Michał Żurawski), funkcjonariusza Wydziału Kryminalnego łódzkiej policji, którego śledztwo w sprawie tajemniczego morderstwa prowadzi do rodzinnych korzeni na Podlasiu.

Scenariusz napisał Jakub Korolczuk, a film zrealizował polski reżyser filmowy Maciej Pieprzyca (Life Feels Good, I'm a Killer). W wywiadzie dla Gazety Wyborczej powiedział:

'Kruk' łączy elementy kryminalne z realizmem magicznym. Postrzegam to jako bardzo oryginalny pomysł i potencjał do stworzenia wyjątkowego serialu, różniącego się od innych.

Korolczuk i Pieprzyca dążyli do stworzenia fabuły, która nie będzie tylko kolejnym krótkim kryminałem. Proponują nieoczywistą opowieść o akceptacji własnej przeszłości i stawianiu czoła traumie. Wygląda na to, że serial w reżyserii Jana Holoubka oczaruje widzów doskonałymi zdjęciami - to pierwszy polski serial telewizyjny nakręcony w całości w 4K.

Nielegalni: Szpiedzy na ekranie

Na antenie Canal+ można oglądać Nielegalnych w reżyserii Leszka Dawida (Jesteś Bogiem). Nielegalni to dramat szpiegowski oparty na trzytomowej powieści Vincenta V. Severskiego, emerytowanego pułkownika polskiego wywiadu. Długo oczekiwany serial jest szczególny - nie tylko dlatego, że ostatni polski dramat szpiegowski powstał 50 lat temu (Stawka większa niż życie) - ponieważ był kręcony w kilkunastu miejscach Europy - od Stambułu, przez Warszawę i Mińsk, aż po Sztokholm. Śledzimy ruchy agentów elitarnego polskiego wywiadu. Serial oferuje złożoną mieszankę spisków, politycznych intryg i terrorystycznych zmów.

Autorami scenariusza są Dorota Jankojć-Poddębniak, Maciej Kubicki i Bartosz Staszczyszyn, a autorem zdjęć Piotr Sobociński Jr (Hatred). W rolach głównych: Grzegorz Damięcki, Andrzej Seweryn, Sylwia Juszczak, Filip Pławiak, Agnieszka Grochowska i Tomasz Schuchardt.

Ślepnąc od świateł: Warszawa w transie

Blinded By The Lights, serial oparty na powieści Jakuba Żulczyka pod tym samym tytułem, to jeden z najbardziej oczekiwanych seriali ostatnich lat. Mimo że prace nad scenariuszem rozpoczęły się już w 2014 roku, a zdjęcia do filmu ruszyły 2 lata później, jesienią 2016 roku, sześcioodcinkowy serial stworzony przez Krzysztofa Skoniecznego trafił na antenę HBO dopiero jesienią 2018 roku.

Dlaczego warto czekać? Co najmniej ze względu na ludzi zaangażowanych w proces produkcji - niepokornych twórców o mocnych charakterach i własnym, oryginalnym i dobrze znanym stylu. Pierwszym z nich jest wspomniany już scenarzysta Jakub Żulczyk, a drugim reżyser - Krzysztof Skonieczny. Ten ostatni wszedł do polskiego kina kopniakiem za sprawą swojego Hardkor Disco, otrzymując prestiżowe nagrody na Festiwalu Filmowym w Gdyni. Żulczyk i Skonieczny zapraszają nas w podróż po mrocznych sekretach warszawskiego dilera narkotyków. W "Ślepnąc od świateł" występują również znane twarze polskiego kina, jak Robert Więckiewicz czy Cezary Pazura.

Komentując serial, Izabela Łopuch, szefowa produkcji HBO Polska, powiedziała:

Sześć dni z życia dilera kokainy w okresie Świąt Bożego Narodzenia to świetny materiał na thriller, mroczną opowieść z akcją, sensacją i mocnym, oryginalnym podtekstem. Chcemy, żeby Blinded By The Lights było elegią o Warszawie: mocną, może nawet brutalną w swojej szczerości, ale jednocześnie pełną romantyzmu i czarnej komedii. Opowieść o świecie, w którym wszystkie wartości zostały odrzucone, a ludzie odpływają w pustkę swoich uczuć, marzeń i braku kontaktu z własną tożsamością. Być może jedyną ucieczką z tej pustki jest uświadomienie sobie, kim się jest naprawdę.

Zasada Przyjemności: Krwawe śledztwo na Kresach

W ciągu ostatnich kilku lat na polskich Kresach co najmniej dwukrotnie odbyły się interesujące spektakle. W Pakcie granica między Polską a Ukrainą w Bieszczadach była miejscem spotkania Zachodu i Wschodu, a w Pustkowiach, świetnym serialu wyprodukowanym przez czeski oddział HBO, granica polsko-czeska staje się symboliczną przestrzenią, w której zacierają się moralne i etyczne granice.

Kolejne spotkanie kultur widzowie przeżyją tym razem w serialu w reżyserii Dariusza Jabłońskiego, według scenariusza Macieja Maciejewskiego (Glina, Gliniarz). Jego Zasada Przyjemności to kryminał, którego akcja rozgrywa się w Odessie, Warszawie i Pradze - trzech miastach, w których policjanci znajdują zwłoki osób zamordowanych w ten sam sposób. Aby rozwiązać zagadkę, śledczy z Polski, Ukrainy i Czech muszą działać razem jako jeden zespół.

W "The Pleasure Principle" w roli głównej występuje Małgorzata Buczkowska (Jestem Twój). Do aktorki dołączą znakomici aktorzy z Czech i Ukrainy: znakomity Karel Roden (Supremacja Bourne'a) oraz Sergiej Strelnikow (Jekaterina). W obsadzie znaleźli się także Stipe Erceg (Edukatorzy), Robert Gonera, Mirosław Baka i Magdalena Boczarska.

Pieczęć na zdjęciach została postawiona już w maju 2018 roku, ale niewykluczone, że na pierwsze odcinki widzowie będą musieli poczekać nieco dłużej. Dopiero po nich dowiemy się, czy polsko-ukraińsko-czeski most Oresund spełni oczekiwania publiczności.

Wyklęci: Historia trwalsza od brązu?

Podczas gdy komercyjni nadawcy premium są bardziej zainteresowani współczesnymi historiami, polska telewizja publiczna koncentruje się głównie na historii. Wygląda na to, że szeroko krytykowana "Korona królów" nie będzie jedyną produkcją poświęconą przeszłości w naszych ramówkach.

Kolejną z nich będą Wyklęci, produkcja, o której wszyscy mówią od ponad roku. Wyklęci, według scenariusza Jana Pawlickiego (Misja Afganistan) i w reżyserii Sławomira Fabickiego, to historia inspirowana życiem trzech żołnierzy antykomunistycznego podziemia - Łupaszki, Kurasia i Anatola Radziwonika.

W serialu występują m.in. Antoni Pawlicki, Marcin Czarnik i Michalina Olszańska. Obsada serialu pozwala mieć nadzieję, że najnowsza produkcja TVP uczciwie zmierzy się z mitem żołnierzy wyklętych, weźmie pod uwagę zarówno ich bohaterstwo, jak i kontrowersje związane z niektórymi czynami. Miejmy nadzieję, że przynajmniej tchnie życie w tych ludzi po tym, jak w mniej wartej uwagi Historii Roja zostali oni zrobieni w sztuczne postacie.

Autor

Redakcja

4up.pl

Komentarze (0)
Zostaw komentarz