Felgi stalowe. Jak wybrać odpowiedni model?

Felgi stalowe mogą okazać się naprawdę dobrą alternatywą dla aluminiowych. Są od nich dużo tańsze, a przy tym w niektórych warunkach sprawdzają się naprawdę dobrze. Na co jednak zwrócić uwagę przy ich zakupie?

Doskonale zdajesz sobie sprawę z licznych zalet felg aluminiowych. Wiesz, że są lekkie, bardziej wytrzymałe od tych wykonanych ze stali i, co dla niektórych kierowców jest najważniejsze – prezentują się od nich znacznie lepiej. Mają jednak także pewną wadę. Ich zakup jest bowiem sporym wydatkiem, na który nie zawsze możesz sobie pozwolić. Warto go przemyśleć między innymi wtedy, gdy szukasz felg do kompletu kół używanego w trudnych, sprzyjających ich niszczeniu, warunkach.

 

Masz nadzieję, że wybór odpowiedniego modelu nie będzie tak trudny, jak w przypadku alufelg. Słyszałeś bowiem, że felgi stalowe nie są tak chętnie podrabiane, a wszystkie modele, które trafiają na rynek, pochodzą od sprawdzonych producentów. Nic bardziej mylnego! Znane powiedzenie mówi przecież, że w Państwie Środka podrabia się wszystko, a w przypadku felg ze stali znajduje ono potwierdzenie.

 

Kiedy kupić „stalówki”?

Większość kierowców po felgi wykonane ze stali sięga przede wszystkim w okresie zimowym. W ich opinii „stalówki” lepiej radzą sobie z – nieuniknioną w kontakcie z solą i wilgocią – korozją, a w razie kolizji, o którą nietrudno na śliskiej drodze, ich naprawa będzie tańsza. O jednak ile drugi argument rzeczywiście przemawia za zakupem felg stalowych, to drugi – już nie do końca.

 

Nawet jeśli felgi aluminiowe są bardziej odporne na korozję, to zakup stalowych do kompletu zimowych kół i tak warto rozważyć. Dlaczego? Przede wszystkim ze względu na niską cenę, która sprawi, że twój portfel nie odczuje tak bardzo skutków ewentualnych wypadków. Nawet jeśli ich naprawa okaże się niemożliwa lub zbyt kosztowna, po prostu wymienisz uszkodzoną felgę na nową.

 

Uwaga na podróbki

Jeśli zdecydujesz się na zakup felg stalowych, powinieneś pamiętać, że przy ich zakupie łatwo o pomyłki. Wynikają one w szczególności z tego, że na rynku znajdziesz naprawdę sporo felg chińskiej produkcji. Oczywiście sam fakt, że obręcz została wyprodukowana w Państwie Środka o niczym nie świadczy, ale widząc taką informację, musisz zachować szczególną ostrożność.

 

Chińskie felgi często są bowiem produkowane z najniższej jakości stali, która po prostu nie sprawdza się zimą, kiedy na drodze nie sposób uniknąć wilgoci i soli. Z kolei niskie standardy produkcji sprawiają, że szybko uchodzi z nich powietrze, co na śliskiej drodze znacząco obniża poziom twojego bezpieczeństwa.

 

Jak rozpoznać niską jakość?

Dlatego warto wiedzieć, na co powinieneś zwrócić uwagę, by rozpoznać felgi niskiej jakości. Twój niepokój powinien wzbudzić przede wszystkim fakt, że na feldze lub opakowaniu nie ma żadnych informacji o jej producencie. Niezbyt dobrym sygnałem jest też podejrzanie niska cena, która sugeruje użycie materiałów niskiej jakości i niechlujstwo producenta.

 

 

Przy zakupie powinieneś też dokładnie obejrzeć daną felgę. Szczególnie ważny jest rant podtrzymujący oponę i otwory (wentylacyjne, na wentyl oraz centralny), na których nie mogą znaleźć się żadne ubytki czy zadziory. Kupując felgę warto też ją zważyć i porównać jej masę z dostępnymi w internecie danymi. „Felgi podrabiane różnią się również masą względem oryginalnych odpowiedników. W internecie możemy znaleźć wykaz mas poszczególnych modeli felg w celu porównania.” (cyt. http://ladnefelgi.pl/).

 

 

Materiał zewnętrzny

Autor

Redakcja

4up.pl

Komentarze (0)
Zostaw komentarz