Deski wolnoopadające - dlaczego warto na nie postawić?

Nieodłącznym elementem każdej miski WC jest deska sedesowa. Na rynku znaleźć można niezwykle szeroki wybór tego typu produktów, które różnią się od siebie zarówno materiałem, z jakiego są zrobione oraz wzornictwem czy kolorem, jak i mechanizmem działania. W tym ostatnim przypadku mamy do czynienia z deskami standardowymi i deskami wolnoopadającymi. Czym się one różnią i dlaczego warto postawić właśnie na tę ostatnią?

Czym są deski wolnoopadające?

Łazienka to pomieszczenie, które powinno odznaczać się przede wszystkim funkcjonalnością. Z tego też powodu producenci armatury i wyposażenia do łazienki przykładają wielu starań, aby oferowany przez nich asortyment był coraz bardziej praktyczny i nowoczesny. I można powiedzieć, że deski wolnoopadające są po prostu efektem tych działań. Dzięki nim korzystanie z toalety jest jeszcze bardziej komfortowe i bezpieczne. Jak to możliwe? Wszystko za sprawą specjalnego mechanizmu, w który są wyposażone deski sedesowe wolnoopadające, nazywane także deskami samoopadającymi lub samozamykającymi.

Mechanizm ten umożliwia powolne opadanie deski pod jej własnym ciężarem, aż do jej delikatnego zamknięcia. Dzięki temu deska zamyka się po cichu i nie jest narażona na zniszczenie poprzez gwałtowne uderzenie, jakie zdarzyć się może w przypadku tradycyjnych desek sedesowych. Ponadto automat zamykający zapobiega przypadkowemu przytrzaśnięciu palców, co szczególnie jest przydatne przy małych dzieciach. Tym samym deski wolnoopadające to jedno z najbardziej praktycznych rozwiązań w kwestii wyposażenia łazienkowego.

Deski samoopadające - jaki design?

Konstrukcja desek WC wolnoopadających jest bardziej masywna niż ma to miejsce w przypadku desek tradycyjnych. Wynika to z tego, że taka deska musi być cięższa, ponieważ mechanizm zamykający działa pod wpływem grawitacji. Dlatego też warto mieć na uwadze to, że nie można zamykać deski samoopadającej na siłę, ponieważ może to doprowadzić do uszkodzenia automatu zamykającego. Budowa deski wpływa zatem na jej design, przyczyniając się do tego, że deski wolnoopadające są cięższe i wykonane z mniej elastycznych materiałów, takich jak np. duroplast.

Oprócz tego, że deski samozamykające wyglądają po prostu solidniej, nie różnią się one zbytnio pod względem możliwości designerskich od desek tradycyjnych. Są one bowiem dostępne w przeróżnej gamie wzorniczej, począwszy od desek o bardziej tradycyjnej stylistyce, na nowoczesnych deskach w kształcie kopuły, oferowanych przez takie marki jak Vitra czy Laufen skończywszy.

Czyszczenie deski wolnoopadającej

Utrzymanie deski samoopadajacej w czystości jest równie proste, jak w przypadku zwykłych desek sedesowych, a czasami nawet o wiele łatwiejsze. Dzieje się tak w przypadku nowoczesnych desek z systemem wolnego domykania, które zostały zaprojektowane z uwzględnieniem możliwości szybkiego demontażu deski. Taka konstrukcja pozwala na jej wygodne, szybkie i bardzo dokładne umycie (zob. deska duroplast Roca). Tym samym deski wolnoopadające to niezwykle funkcjonalne, a przy tym stylowe i nowoczesne rozwiązanie, które warto zastosować w swojej łazience.

Artykuł partnera

Autor

Redakcja

4up.pl

Komentarze (0)
Zostaw komentarz