Czy do okulisty potrzebne jest skierowanie?

Problemy ze wzrokiem mogą mieć różne podłoże, np. długa praca przed komputerem, uczulenie lub zanieczyszczone powietrze. Czujesz, że oczy zaczynają Cię szczypać lub boleć? A może zauważyłeś, że nie widzisz napisów podczas oglądania filmów? Warto wybrać się jak najszybciej do okulisty. Dowiedz się, czy potrzebujesz skierowanie czy możesz odwiedzić specjalistę bez niego.

Wizyta u okulisty w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia

Specjaliści w diagnostyce oraz leczeniu chorób związanych ze wzrokiem przyjmują zarówno w przychodniach, jak i specjalnych placówkach do tego przeznaczonych, np. w gabinetach w szpitalu. Jeśli chodzi o wizyty w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia, potrzebne będzie skierowanie od lekarza rodzinnego. Wtedy możesz zarejestrować się do specjalisty. Ważne jest, aby w przypadkach skrajnych zaznaczyć, że jest to skierowanie pilne. Szansa na dostanie się do lekarza w najbliższym czasie, jest wtedy większa.

Jeśli nie posiadasz ubezpieczenia, w ramach którego możesz odwiedzać placówki Narodowego Funduszu Zdrowia, jedynym rozwiązaniem jest wizyta w prywatnym gabinecie, która jest płatna.

Okulista ma dostęp do sprzętu, który mierzy ciśnienie dla oka czy pole widzenia. Co więcej, dzięki doświadczeniu i specjalizacji w zakresie leczenia narządu wzroku, okulista może wykonać drobne chirurgiczne zabiegi, np. usunięcie ciała obcego. Czasem nawet drobne ziarenko piasku może spowodować podrażnienie oka.

W niektórych placówkach opracowano specjalny system rejestracji bieżącej. Co to oznacza? Możesz zadzwonić rano do placówki i dostać się do lekarza jeszcze tego samego dnia.

Wizyta u okulisty w prywatnym gabinecie

Na wizytę u okulisty w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia możesz czekać nawet kilka miesięcy. Jeśli objawy są niepokojące, a Twój wzrok się pogarsza, możesz odwiedzić placówkę prywatną. W Polsce istnieją specjalne kliniki, które specjalizują się w chorobach oczu, a także są gabinety, w których przyjmują lekarze. Często mają oni dostęp do większej ilości sprzętu. Dzięki temu, możesz wykonać jeszcze więcej badań czy drobnych zabiegów.

Aby odwiedzić lekarza okulistę prywatnie, nie potrzebujesz skierowania. Dzięki temu, jest to łatwo dostępne rozwiązanie. Koszt takiej wizyty może wynosić od 120 do 200 złotych. Badania są dodatkowo płatne, np. badanie pola widzenia może wynosić od 80 do 150 złotych.

Kiedy koniecznie musisz zgłosić się do okulisty?

Do specjalisty musisz zgłosić się koniecznie, kiedy występują niepokojące objawy. Należą do nich bóle głowy, zaczerwienienie, obrzęki, stan zapalny czy mrużenie oczu podczas czytania. Wiele chorób może mieć podłoże genetyczne. Warto wykonać dokładne badania, aby wyeliminować ryzyko poważniejszych chorób, np. zaćmy czy jaskry. Na profilaktyczne badania powinny także zgłosić się osoby po czterdziestym roku życia. Osoby młodsze powinny odwiedzać okulistę przynajmniej raz do roku, aby kontrolować swój wzrok. 

Zakup szkieł korekcyjnych

Jeśli Twoje przypuszczenia okazały się prawdziwe i Twój wzrok nie jest idealny, lekarz może przepisać szkła korekcyjne. W zależności od naszego gustu, możemy wybierać w różnych kształtach oprawek i kolorach. Możemy zakupić oprawki zgodne z najnowszymi trendami. Za modne oprawki i szkła korekcyjne najwyższej jakości, możemy zapłacić kilkaset złotych, a nawet więcej! Szybka gotówka może pomóc w sfinansowaniu wymarzonych szkieł, które będą modne i stylowe. Pamiętajmy jednak, że szybka gotówka wymaga terminowej spłaty, dlatego upewnijmy się, że możemy sobie pozwolić na takie zobowiązanie finansowe. Jeśli szybka gotówka nie jest dla nas dobrym rozwiązaniem, warto zdecydować się na tańszy model. 

Artykuł sponsorowany

Autor

Redakcja

4up.pl

Komentarze (0)
Zostaw komentarz