Jakie akcesoria komputerowe warto kupić?

Możliwości komputera stacjonarnego mogą zostać w znaczny sposób rozszerzone – konieczny jest jednak zakup odpowiednich urządzeń i elementów, które okażą się pomocne w pracy, nauce czy podczas gdy.

Wyposażamy komputer stacjonarny

Oczywiście mowa o różnego rodzaju akcesoriach i dodatkach, które znajdziemy w sklepowym katalogu. Wbrew pozorom, ich liczba jest naprawdę spora. Mamy bowiem na myśli nie tylko odpowiednio dobraną klawiaturę i myszkę, ale również elementy wspomagające pracę grafików czy też urządzenia pozwalające zwiększyć przestrzeń dyskową.

Ich właściwy dobór pozwoli nam zdecydowanie ułatwić korzystanie z komputera – zarówno na poziomie rozrywkowym, jak i zawodowym.

Jaki monitor wybrać?

Zanim przejdziemy do pomniejszych sprzętów i akcesoriów, warto na chwilę zatrzymać się przy wyborze monitora. Wielu klientów sklepu bagatelizuje tę kwestię, decydując się na urządzenie, które okaże się po prostu odpowiednich rozmiarów i będzie sprzedawane w przystępnej cenie.

Typ monitora w dużej mierze wpływa na nasz komfort, a także możliwości. Użytkowanie specjalistycznych programów graficznych na 17-calowym urządzeniu, które dysponuje matrycę TN okaże się po prostu niemożliwe. Luminancja, intensywność kolorów, kontrast – wszystko to okaże się po prostu nieodpowiednie. Uwagę powinniśmy więc zwrócić przede wszystkim na technologie, w jakiej została wykonana matryca monitora.

Obecnie mamy kilka możliwości wyboru:

  • matryca TN – zdecydowanie najtańsze rozwiązanie, wykorzystywane w monitorach budżetowych, przeznaczonych do typowego użytku domowego. Matryca ta wyróżnia się niskim czasem reakcji, dzięki czemu obraz jest płynny, jednak cierpi ona na dość wąskie kąty widzenia, a także problemy z jasnymi i ciemnymi barwami. Wszystko to sprawia, że takie monitory okażą się odpowiednie dla mniej wymagających klientów,
  • matryca MVA – nieco bardziej rozbudowana technologia, która gwarantuje dobry kontrast, znacznie szersze kąty widzenia oraz lepsza jakość generowanych kolorów. Wyróżnia się jednak nieco słabszym czasem reakcji (na poziomie 5 – 8 ms),
  • matryca PVA – często montowane w monitorach do użytku profesjonalnego. Charakteryzuje się odpowiednią luminacją, kontrastem, kątem widzenia i jakością kolorów. Podobnie jak w przypadku matryc MVA, istnieje tu pewien problem z dość niskim czasami reakcji,
  • matryca IPS – zdecydowanie najlepsza z całego zestawienia. Za sprawą zmienionego sposobu przygotowania i działania, możliwe stało się wyeliminowanie największych problemów, jakie występują w starszych technologiach. Monitory IPS okażą się bardzo przydatne dla graczy, a także profesjonalistów, którzy pracują z użyciem zaawansowanych programów graficznych.

Oczywiście technologia wykonania matrycy nie jest jedynym parametrem, na który warto zwrócić uwagę. Koniecznie musimy dobrać także przekątną ekranu do naszych potrzeb. W przypadku pracy na zaawansowanych programach projektowych odpowiednie okażą się ekrany większe, co najmniej 21-calowe. Zapewnią bowiem wystarczająca przestrzeń. Duże monitory będą dobrym wyborem również dla graczy i do oglądania filmów. Jeżeli zależy nam na dobrej jakości, zawróćmy uwagę także na rozdzielczość – monitory Full HD, 3K i 4K zapewnią więcej niż dobrą jakość.

Tablet graficzny

Jest to urządzenie przeznaczone przede wszystkim dla grafików komputerowych, którzy chcą przygotowywać wysokiej jakości projekty. Ze względu na sposób jego działania, tworzenie grafiki przebiega w podobny sposób, co malowanie i rysowanie na kartce papieru. Do dyspozycji dostajemy bowiem specjalny rysik.

Żeby jednak móc liczyć na odpowiednie przełożenie naszych czynności na ekran komputera, musimy zaopatrzyć się w tablet odpowiedniej jakości. Na rynku pełno jest bowiem urządzeń, których działanie związane jest z częstym gubieniem sygnału i różnego rodzaju niedokładnościami. Podczas zakupu zwróćmy więc uwagę przede wszystkim na rozdzielczość działania. Im wyższa, tym lepiej. To samo tyczy się liczby poziomów nacisku.

Myszka i klawiatura

Zakup tego zestawu uzależniony jest od czynności, jakie najczęściej wykonujemy na komputerze. W sytuacji, gdy komputer wykorzystujemy przede wszystkim do pracy, powinniśmy zakupić urządzenia wygodne w użyciu. Może być to klawiatura z podpórką na nadgarstki oraz odpowiednio wyprofilowana myszka.

W przypadku klawiatury, warto decydować się na modele o niewielkim skoku i dysponujące miękkimi klawiszami. Do tego zdecydować możemy się na dodatki, między innymi w postaci podświetlenia.

akcesoria komputerowe

Nieco innymi cechami będą wyróżniać się akcesoria dla graczy. Podczas zakupu myszki, zwróćmy uwagę na to, w jakiej rozdzielczości działania – im jest ona wyższa, tym większa jest precyzja jej działania. Warto decydować się na modele z regulowaną rozdzielczością. Sama myszka musi zostać także odpowiednio wyprofilowana, a także posiadać sporą liczbę konfigurowalnych przycisków.

Jeżeli chodzi natomiast o klawiaturę, warto wybierać modele z dodatkowymi klawiszami, a także posiadające dodatkowe funkcje, takie jak wspomnianego już podświetlenie, hub USB czy złącze audio.

Urządzenia wielofunkcyjne

Sprzęt niezbędny dla uczniów i studentów, ale również osób pracujących. Warto decydować się od razu na „kombajn” aniżeli na samą drukarkę – ceny tych urządzeń są często porównywalne, natomiast sprzęt wielofunkcyjny pozwoli nie tylko na drukowanie dokumentów, ale również ich kserowanie i skanowanie. Wiele z nich posiada także faks.

Warto decydować się także na modele obsługujące moduły Bluetooth bądź Wi-Fi. Dzięki temu będziemy mogli sterować nimi bezprzewodowo, na przykład za pośrednictwem urządzeń mobilnych.

Głośniki

Przydatne podczas słuchania muzyki, oglądania filmów czy też tworzenia rozmaitych materiałów muzycznych bądź filmowych. Decydując się na zakup głośników, powinniśmy sprawdzić przede wszystkim ich moc. Im bowiem jest ona wyższa, tym głośniejszy będzie sprzęt.

Warto rozważyć zakup zestawu składającego się z co najmniej pięciu głośników i subwoofera. Dzięki temu w dość łatwy sposób otoczymy się dźwiękami. Zdecydować możemy się albo na modele przewodowe albo podłączane za pośrednictwem modułu Bluetooth. Uzupełnieniem zestawu powinny być wysokiej jakości słuchawki – przydatne zwłaszcza dla graczy.

Dyski zewnętrzne

Bardzo przydatne w sytuacji, gdy magazynujemy dużą ilość plików lub gdy dysk naszego komputera nie jest zbyt pojemny. Podczas zakupu urządzeń zewnętrznych powinniśmy zwrócić uwagę nie tylko na ich pojemność, ale również typ.

Najtańsze modele talerzowe (HDD) zakupimy już za około 200 złotych (pojemność 1 TB) – są więc dość tanie. Pamiętać musimy jednak o tym, iż wyróżniają się one także dość wysoką wrażliwością na wpływ wibracji i uderzeń. Posiadają części ruchome, dlatego łatwo mogą ulec usterce bądź poważnej awarii. Pod tym względem o wiele bezpieczniejsze okażą się dyski półprzewodnikowe (SSD). Ich konstrukcja jest oparta na pamięci flash, toteż są znacznie bardziej odporne.

Do ich zalet należy również prędkość działania, często kilkunastokrotnie większa niż w przypadku modeli HDD. Po stronie wad należy jednak zapisać ich wciąż wysoką cenę. Za zewnętrznych dysk SSD o pojemności 500 GB zapłacimy obecnie ponad 800 złotych.

Są to oczywiście najczęściej wykorzystywane akcesoria komputerowe. Na liście powinni znaleźć się także kamery internetowe, kierownice, rozmaite podkładki czy też gamepady. Wiele zależy od tego, w jaki sposób chcemy korzystać z komputera. Na sporą liczbę różnego rodzaju dodatków zdecydują się przede wszystkim gracze i klienci biznesowi.

 

Materiał zewnętrzny

Autor

Redakcja

4up.pl

Komentarze (0)
Zostaw komentarz