Kabel OTG: co to za kabel i do czego służy?

Smartfony i tablety zrewolucjonizowały świat, sprawiając że wiele rzeczy stało się prostszych i łatwiej dostępnych. Nie wszyscy jednak wiedzą, że te niewielkie urządzenia można wykorzystywać jeszcze szerzej, dzięki technologii USB OTG (ang. On-The-Go) dostępnej w większości modeli z systemem Android. Wpinając do smartfona lub tabletu kabel OTG możliwe jest rozbudowanie funkcjonalności urządzenia, poprzez równoczesne podłączenie kilku akcesoriów lub urządzeń zewnętrznych np. myszy, klawiatury, modemu LTE, pendrive'a, urządzeń audio i wielu innych.

Kabel OTG: co to?

Kabel OTG to całkiem niepozorny przewód, przypominający wyglądem klasyczny kabel USB. W istocie jest to rodzaj złącza pozwalającego na podłączenie do smartfona lub tabletu takich akcesoriów jak mysz komputerowa, klawiatura, pamięć zewnętrzna, drukarka, co praktycznie zmienia te urządzenia w rodzaj minikomputera. Jest to narzędzie niezwykle przydatne dla osób, których praca wymaga ciągłego przemieszczania się lub podłączania sprzętu do różnych urządzeń zewnętrznych. Ale nie tylko, to także bardzo pożyteczna rzecz w życiu prywatnym m.in. dla miłośników gier komputerowych. Technologia OTG jest znana od kilku lat, tak więc kabel często znajduje się w standardowym wyposażeniu smartfona lub tabletu z systemem operacyjnym Android. Jeżeli w opakowaniu brak jest kabla OTG, to nic straconego. Można go zakupić w sklepie komputerowym lub w sprzedaży internetowej. Najpierw warto jednak sprawdzić, czy smartfon bądź tablet, do którego chcemy podłączyć kabel OTG posiada standard USB OTG. Można to zweryfikować na trzy sposoby. W pierwszej kolejności warto odnaleźć oryginalne opakowanie urządzenia i poszukać charakterystycznego logo USB ON-THE-GO. Jeżeli nie mamy opakowania lub nie widać na nim oznaczenia, można ściągnąć jedną z aplikacji sprawdzających obecność tej funkcji np. USB OTG Checker lub USB OTG Checker Pro. Innym sposobem jest wyszukiwanie w ustawieniach systemowych urządzenia skrótu „OTG". W sytuacji jeśli urządzenie jest wyposażone w opcję USB OTG warto zaopatrzyć się w kabel OTG, który znacznie rozszerza wachlarz możliwości wykorzystania smartfona lub tabletu. Dokonując zakupu kabla OTG koniecznie trzeba sprawdzić, czy posiada on wtyczki kompatybilne z urządzeniami zewnętrznymi. W niektórych przypadkach potrzebna może być tzw. przejściówka z wtyczki USB typu A na typ C.

Kabel OTG: zastosowanie

Zastosowanie kabla OTG jest bardzo szerokie i zależy od rodzaju urządzeń podłączanych przy jego pomocy. Kabel OTB jest niezwykle przydatny jeśli chcemy skopiować z telefonu na pamięć USB (np. pendrive) lub odwrotnie pliki ze zdjęciami, filmami, muzyką. Rozwiązanie to sprawdza się szczególnie w razie braku dostępu do stacjonarnego komputera. W ten sposób można także wykonać kopię zapasową danych z telefonu lub tabletu. W przypadku gdy dane chcemy skopiować na dysk zewnętrzny, konieczne będzie zaopatrzenie się w kabel OTG ze złączem zasilającym. Jednym z bardziej popularnych zastosowań kabla OTB jest podłączenie do tabletu myszki i klawiatury. Zapewnia to możliwość pisania lub pracy zdalnej na niewielkim tablecie, z zachowaniem komfortu jaki daje stacjonarny komputer. Co ważne, przy wykorzystaniu dodatkowo tzw. hubu USB istnieje możliwość równoczesnego podłączenia do danego urządzenia myszy i klawiatury, a nawet kilku innych urządzeń. Przykładem jest dodatkowe uzyskanie dostępu do internetu bez sieci WI-FI po podłączeniu zewnętrznego modemu internetowego. Tym sposobem, przy wykorzystaniu niewielkiego tabletu można swobodnie pisać na klawiaturze, posługiwać się myszką i jednocześnie przeszukiwać strony internetowe. Kabel OTB posiada pozytywne strony także z punktu widzenia graczy komputerowych. Za jego pośrednictwem można podłączyć do smartfona gamepada i w dowolnym miejscu grać w ulubioną grę. Inne zastosowanie kabla USB to podłączanie do urządzeń mobilnych sprzętu audio (np. wzmacniacza) lub aparatu fotograficznego. Ogółem można stwierdzić, że kabel OTG ma bardzo uniwersalny charakter i znajduje zastosowanie do wszystkich urządzeń posiadających złącze USB.

Szukasz adapteru OTG? Sprawdź ofertę na https://hamamobile.pl/kabel-otg-adapter-1.

Autor

Redakcja

4up.pl

Komentarze (0)
Zostaw komentarz