Kierowco! Czy wiesz, kiedy OC nie pokryje szkody?

Ubezpieczenie OC jest obowiązkowe dla każdego kierowcy posiadającego samochód osobowy. Płacone co roku składki (często wysokie) mogą wywołać tok myślenia, według którego każda szkoda naszego samochodu będzie pokryta przez ubezpieczyciela. Kiedy OC nie pokryje szkody i jak możemy się przed tym uchronić?

Wypadek a prowadzenie pod wpływem – kiedy OC nie pokryje szkody?

Powinno się to wydawać oczywiste, ale wciąż wielu kierowców wsiada do swojego auta, mając we krwi niedopuszczalną zawartość alkoholu. Jeśli w tym stanie spowodujemy stłuczkę, polisa co prawda zadziała i dostaniemy rekompensatę. Natomiast samo OC nie pokryje szkody – towarzystwo ubezpieczeniowe zastosuje regres, czyli zgłosi się do nas po wyrównanie strat. W tej sytuacji nie zadziała również odwołanie od decyzji ubezpieczyciela, podobnie jak w przypadku wypadku pod wpływem środków odurzających. 

Zgłoszenie szkody a uszkodzenie o inny posiadany samochód

Każda firma ubezpieczeniowa inaczej podchodzi do warunków OC. Warto przed zakupem porównać oferty i sprawdzić, co obejmuje ochrona ubezpieczeniowa. Jak sprawdzić OC przed zakupem pod kątem odpowiedzialności ubezpieczyciela? Najlepszym rozwiązaniem będzie porównywarka, która umożliwi wybór najkorzystniejszego ubezpieczenia OC samochodu dostępnego na stronie https://www.mfind.pl/ubezpieczenie-oc-ac/kalkulator-oc-ac. Kalkulator OC w parę chwil wyświetli najtańsze oferty, a następnie będziesz mógł sprawdzić ich szczegóły. 

Jednak większość ubezpieczycieli nie wypłaci odszkodowania, gdy… uderzymy we własny samochód. Brzmi dosyć irracjonalnie, ale to się zdarza. Zwłaszcza jeśli ubezpieczony posiada kilka pojazdów i parkuje je na niewielkiej przestrzeni, na przykład obok swojego domu. W przypadku stłuczki czy zarysowania o pojazd należący do tej samej osoby, OC nie pokryje kosztów naprawy. Towarzystwa ubezpieczeniowe zablokują wówczas wypłatę odszkodowania.

Uciekłeś z miejsca zdarzenia? Spowodowałeś wypadek cysterny? Ubezpieczyciel może nie uznać szkody z OC

Zasady, co do których jest wypłacane odszkodowanie z tytułu ubezpieczenia OC, są naprawdę niestandardowe. Czasami, zamiast zastanawiać się, gdzie można najtaniej kupić OC, warto się zastanowić, kiedy naprawdę będzie ono chronić. Istnieje jeszcze kilka sytuacji, w których ubezpieczenie OC nie pokryje szkody. Jednym z nich jest ucieczka z miejsca zdarzenia. Nawet jeżeli było to lekkie przytarcie zderzaka, to nie możesz liczyć na zwrot kosztów naprawy, jeśli nie pozostałeś na miejscu. W tym przypadku nie można także liczyć na auto zastępcze z OC sprawcy – ucieczka z miejsca wypadku pozbawia nas praw do tych świadczeń.

Innym, dość niestandardowym przypadkiem jest na przykład uderzenie w cysternę lub inny pojazd przewożący ładunek szkodliwy dla środowiska. Większość umów ubezpieczenia OC wyłącza odpowiedzialność towarzystwa ubezpieczeniowego, gdy ten spowoduje szkody środowiskowe. Ten zapis jest elastyczny – różnie można interpretować szkodę w pobliskim środowisku. Tak czy inaczej, należy uważać na pojazdy przewożące szkodliwe substancje, bo szkody z niej wynikające raczej nie zostaną pokryte przez ubezpieczyciela.

Materiał partnera zewnętrznego

Autor

Redakcja

4up.pl

Komentarze (0)
Zostaw komentarz