Aktualne dotacje dla firm - gdzie można uzyskać pomoc?

Szukasz finansowania na rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej? A może jesteś doświadczonym przedsiębiorcą, który potrzebuje dodatkowych dotacji na rozwój swojej firmy. Sprawdzamy możliwości z ekspertem.

Finansowanie może pochodzić z różnych źródeł. Większość środków można pozyskać z funduszy unijnych. Sprawdzamy dostępne dotacje dla nowoczesnych przedsiębiorców.

Istnieje kilka opcji dla osób, które mają obiecujący pomysł, ale nie mają funduszy na rozpoczęcie działalności.

Coś na nowy biznes. Dotacje z Urzędu Pracy dla przedsiębiorców

Maksymalna kwota, jaką może dofinansować Urząd Pracy na rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej wynosi obecnie około 33 tys. zł. (Nie może przekroczyć sześciokrotności średniego wynagrodzenia). Urząd Pracy zaakceptuje lub odrzuci wniosek indywidualnie dla każdego przypadku. Urząd Pracy wykorzysta analizę twojego biznesplanu, aby określić, czy kwalifikujesz się do otrzymania funduszy.

Ciekawostką jest, że w praktyce większość PUP przyznaje mniejszą dotację niż podana - zazwyczaj w przedziale 20-25 tys. zł. Może się też zdarzyć, że urząd poinformuje o wyczerpaniu puli dotacji w danym roku - mówi Zyta Rabka.

Czy to oznacza, że wnioskodawca musi odejść z przysłowiowym kwitkiem i porzucić marzenia o własnej firmie? Są jeszcze inne możliwości.

Dotacje z Unii Europejskiej dla jednoosobowej działalności gospodarczej

Jeśli nie chcesz ubiegać się o dotację za pośrednictwem Urzędu Pracy lub nie jesteś w stanie, możesz również ubiegać się o dotacje unijne dla firm 2023 przyznawane przez UE dla firm w ramach projektu doradczo-szkoleniowego. Wysokość dotacji zależy od projektu złożonego przez wnioskodawcę. Fundusze unijne można przeznaczyć na reklamę, materiały robocze, surowce, towary, wyposażenie firmy itp.

O tego typu dotację mogą ubiegać się osoby, które spełniły wymagania określone w programie oraz uczestniczyły w wybranym projekcie unijnym. Informacje o programach, do których można przystąpić można uzyskać w Urzędzie Pracy.

Dofinansowanie indywidualnej działalności gospodarczej przez Bank Gospodarstwa Krajowego

BGK oferuje program skierowany do młodych (wiekiem) przedsiębiorców i przyszłych przedsiębiorców. "Pierwszy biznes - Wsparcie w starcie", czyli dotacja w formie niskooprocentowanej, ale nieprzekraczającej 20-krotności przeciętnego wynagrodzenia, pożyczki udzielana jest przez BGK.

Oprocentowanie pożyczki wynosi 0,23 lub 0,58 proc. w skali roku. Zyta Rabka, rzecznik BGK, mówi, że spółka oferuje 12-miesięczną "karencję" (przerwę w spłacie rat), a także możliwość rozłożenia spłaty dotacji na okres do siedmiu lat.

Dofinansowanie unijne dla firm

Finansowanie już działającej firmy

Jedynym sposobem finansowania przedsiębiorców w Polsce jest dotacja na rozpoczęcie działalności gospodarczej. Przedsiębiorcy mogą skorzystać z szerokiego wachlarza dotacji dzięki Funduszom Europejskim. Mogą np. rozszerzyć działalność za granicę, wprowadzić eko-technologie do swojego biznesu, rozwinąć przedsiębiorczość na wsi, zinformatyzować się, sfinansować własny innowacyjny projekt i wiele innych działań. Fundusze Europejskie przyznawane są między innymi na:

  • Projekty badawcze i wdrażanie innowacji - w programie Inteligentny Rozwój i Polska Wschodnia (ale także inne programy unijne w innych województwach).

Mali i średni przedsiębiorcy mogą ubiegać się o dotacje na rozwój swojej działalności. Dotacja powinna być przeznaczona na rozwój działalności (np. zakup nowych maszyn). Jest to niskooprocentowana pożyczka, którą można spłacić. Jest również łatwiejszy do uzyskania niż, powiedzmy, bank komercyjny. Jeśli jesteś właścicielem firmy i mieszkasz w regionie wiejskim, możesz ubiegać się o dotację z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich.

  • Informatyzacja: Dotacje na rozwój cyfrowy firm mogą być wykorzystane na rozwój e-platform. Fundusze mają na celu promowanie handlu elektronicznego, usług online i innych usług online. Dotacje te można wykorzystać na zakup oprogramowania lub rozwój platform B2B dla firm.
  • Projekty środowiskowe - dotacje unijne mogą być wykorzystane na zakup i instalację nowych energooszczędnych technologii. Fotowoltaika jest obecnie bardzo popularna, ale istnieją inne rozwiązania wykorzystujące odnawialne źródła energii, takie jak pompy ciepła. Cieszą się one nie mniejszą popularnością. Niektóre dotacje mają formę spłacanej pożyczki, podczas gdy inne dotacje nie są spłacane.

Fundusze unijne przygotowały dwa programy dla przedsiębiorców, którzy chcą rozwinąć swoją działalność poprzez otwarcie nowych oddziałów i dotarcie do zagranicznych klientów lub kontrahentów. Te dwa programy to Inteligentny Rozwój oraz Polska Wschodnia. Podobnych dotacji można również szukać w ramach programów regionalnych danego województwa.

Finansowanie innowacyjnych projektów ze środków unijnych

Unia Europejska stworzyła program STEP (We'll Test Your Experimental Idea), który przeznaczony jest dla osób prowadzących firmę i mających unikalny pomysł na usprawnienie działalności. Strona internetowa STEP jest prowadzona przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej i zawiera wszystkie informacje potrzebne do przystąpienia do tego programu.

Istnieje wiele atrakcyjnych możliwości uzyskania dotacji dla polskich firm. Punkty Informacyjne i Portal Funduszy Europejskich mogą dostarczyć dodatkowych informacji, jeśli nie wiesz, jak uzyskać dotację dla firmy.

O pomoc w rozwijaniu biznesu można również zwrócić się do Aniołów Biznesu. Prywatni inwestorzy najchętniej wspierają obiecujące startupy. Platformy crowdfundingowe mogą być wykorzystane do znalezienia dodatkowych źródeł finansowania.

Autor

Redakcja

4up.pl

Komentarze (0)
Zostaw komentarz