Piramida żywieniowa - jak ją czytać?

Jak czytać piramidę żywieniową?

Piramida żywieniowa jest użytecznym narzędziem, które można wykorzystać do dowiedzenia się, jakie pokarmy są zdrowe, a jakie nie. Może ona również pomóc w ustaleniu, ile kalorii potrzebujesz każdego dnia. Chociaż istnieje wiele sposobów interpretacji piramidy żywieniowej, ogólnie rzecz biorąc, im więcej produktów spożywasz z danej grupy, tym lepiej. Poniższy przewodnik pomoże Ci lepiej zrozumieć piramidę żywieniową i jak można ją stosować do swojej codziennej diety.

Piramida żywieniowa jest graficznym przedstawieniem zalecanego sposobu spożywania poszczególnych grup produktów spożywczych. Została stworzona przez Instytut Żywności i Ogrodnictwa (ang. Food and Agriculture Organization of the United Nations) w 1992 roku. Od tego czasu piramida żywieniowa przeszła kilka modyfikacji, a jej ostatnia wersja została opublikowana w 2005 roku. Składa się z pięciu głównych grup produktów spożywczych: warzywa, owoce, pieczywo i cerealia, mleko i jego przetwory oraz mięso i jego przetwory. Najmniej zalecane są tłuszcze, cukier i słodycze.

produkty piramidy żywieniowej

Zalecenia WHO dotyczące spożycia poszczególnych grup produktów spożywczych:
- Warzywa i owoce: powinno się spożywać co najmniej 400 g dziennie.
- Pieczywo i cerealia: 6-11 porcji dziennie
- Mleko i jego przetwory: 2-3 porcje dziennie
- Mięso i jego przetwory: do 1 porcji dziennie

Nowa wersja kładzie nacisk na pełne ziarna i owoce, a także podkreśla wysokiej jakości źródła białka. Zdrowa dieta składa się z różnorodnych, wysokiej jakości białek. Białko jest wymagane przez organizm do budowy i naprawy tkanek. Spożywaj białko w umiarkowanych ilościach podczas każdego posiłku. Białka wysokiej jakości to takie, które są łatwiej przyswajalne, niż te niskiej jakości. Należą do nich mięso pochodzenia zwierzęcego, drób, jaja, produkty mleczne i orzechy. Zmieniona piramida zaleca również ograniczenie czerwonego mięsa, rafinowanych zbóż, ziemniaków i cukru. Białko jest niezbędnym elementem zdrowej diety, dlatego powinno znaleźć się w każdym posiłku.

zdrowe odżywianie

 

 

Autor

Redakcja

4up.pl

Komentarze (0)
Zostaw komentarz