Redakcja
4up.pl
Zgodnie z ustawą wprowadzoną w 2020 roku, pobór opłat obowiązuje na płatnych autostradach, drogach ekspresowych i niektórych drogach krajowych. Co więcej, na wybranych odcinkach można rozliczyć przejazd wyłącznie zdalnie – nie ma możliwości zrobienia tego na bramkach. Jakie pojazdy podlegają pod e-TOLL, a które nie muszą korzystać z tego systemu?
System e-TOLL dla samochodów dostawczych i ciężarowych obejmuje wszystkie pojazdy o masie całkowitej powyżej 3,5 tony. Dotyczy to również autobusów, niezależnie od ich ciężaru.
Zgodnie z przepisami wprowadzonymi w 2020 roku, e-TOLL dla samochodów dostawczych obowiązuje:
Dlatego dla większości firm transportowych, które dysponuje flotą tak zwanych busów, e-TOLL jest obowiązkowy. Najwygodniej korzystać z niego za pośrednictwem OBU (z ang. On Board Unit), czyli urządzeń pokładowych.
Na niektórych odcinkach polskich dróg system e-TOLL obowiązuje wszystkie pojazdy, także osobowe i motocykle. Warto o tym pamiętać, aby nie narazić się na wysokie mandaty.
W przypadku samochodów ciężarowych e-TOLL jest niezbędny w niemal każdym przypadku. Zgodnie z założeniami ustawodawcy w taki sposób przejazdy muszą rejestrować:
Dla samochodów ciężarowych e-TOLL nie stanowi nowości. Ich kierowcy są zobowiązani do używania tego systemu od samego początku jego wprowadzenia. Zanim to nastąpiło, najcięższe pojazdy musiały rozliczać się w systemie viaTOLL, którego kontynuację stanowi właśnie e-TOLL.
Jak wygląda e-TOLL dla pojazdów lekkich? Tutaj sytuacja jest nieco inna. Samochody osobowe, motocykle i małe mikrobusy muszą korzystać z e-TOLL, jednak wyłącznie na dwóch odcinkach autostrad, czyli:
Na tych odcinkach e-TOLL obowiązuje każdy typ pojazdu. Oprócz wymienionych wcześniej ciężarówek i aut dostawczych, są to również:
Kierowcy samochodów osobowych e-TOLL mogą opłacać na różne sposoby. Najczęściej wykorzystuje się do tego rządową aplikację. Ma ona jednak pewne mankamenty, jeśli więc często podróżujesz tymi odcinkami, warto wyposażyć swój pojazd w OBU.
Niektóre pojazdy są zwolnione z opłat e-TOLL. Dotyczy to przede wszystkim samochodów Policji, Straży Pożarnej, karetek czy służb utrzymania dróg.
Za przejazd nie muszą płacić również pojazdy Krajowej Administracji Skarbowej, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego oraz Centralnego Biura Antykorupcyjnego i innych służb państwowych.
Artykuł sponsorowany
4up.pl
Portal z pasji do pozyskiwania wiedzy
Wielotematyczny zakres serwisu ułatwi codzienne życie
Żyj pełnią życia
E-mail: lifestyle@4up.pl