Wrzodziejące zapalenie jelita grubego – czym jest i jak je leczyć?

Problemy z układem trawiennym i biegunki zdarzają się od czasu do czasu każdemu. Jednak w niektórych przypadkach mogą być one sygnałem do niepokoju! Sprawdź objawy wrzodziejącego zapalenia jelita grubego i sposoby leczenia tej choroby!

Wrzodziejące zapalenie jelita grubego: przyczyny

Wrzodziejące zapalenie jelita grubego (WZJG) to choroba autoimmunologiczna, czyli forma reakcji obronnej organizmu. Jest ona spowodowana jednak nie przez atak patogennych mikrobów, a przez zaburzenia układu odpornościowego - reaguje on bowiem zapaleniem błony śluzowej jelita grubego na bodźce, które powinny mu być całkowicie obojętne. Najpierw pojawia się zapalenie odbytnicy, z czasem przechodzi także na esicę, może też objąć całe jelito.

Lekarze i eksperci wciąż nie odkryli przyczyn pojawiania się tego zaburzenia układu immunologicznego i jego reakcji. Wiadomo jednak, że do WZJG można mieć dziedziczone genetycznie skłonności. Ponadto chorobie sprzyjają częste i nawracające infekcje jelit oraz niewłaściwa dieta.

Wrzodziejące zapalenie jelita grubego: objawy

WZJG zaczyna się w jelitach, gdzie tworzą się różnego rodzaju uszkodzenia nabłonka: nadżerki, owrzodzenia, pseudopolipy – tego jednak nie jesteśmy w stanie zauważyć. Na zewnątrz natomiast początki choroby wyglądają jak w wielu innych schorzeniach: brak apetytu, bóle brzucha, biegunka. Czasem pojawiają się tez stany podgorączkowe i gorączka.

Biegunka jednak towarzyszy choremu nieprzerwanie przez więcej niż kilka dni, z czasem pojawia się w niej krew i śluz. U niektórych chorych następuje nawet kilkanaście wypróżnień na dobę! Przedłużająca się biegunka powoduje więc nie tylko odwodnienie, ale też utratę krwi – co tworzy naprawdę niebezpieczne dla organizmu połączenie.

WZJG nie zawsze ma gwałtowny przebieg – czasem objawy pojawiają się rzadko, raz lub dwa razy do roku, czasem jeszcze rzadziej. Kiedy indziej ataki występują często i są tak ostre, że chory nie obejdzie się bez dłuższego pobytu w szpitalu.

Wrzodziejące zapalenie jelita grubego: leczenie

Powyższe objawy nie wskazują bezpośrednio na WZJG. Jeśli jednak w biegunce znajduje się krew i śluz, to zawsze zwiastuje poważniejsze problemy zdrowotne. Lekarz może postawić diagnozę po dokładniejszych badaniach w laboratorium, m.in. krwi i kału.

W zależności od stopnia zaawansowania choroby, lekarz wyznaczy też odpowiednią terapię. Polega jednak ona nie na próbach wyleczenia choroby – bo, jak już wspomniano wyżej, dzisiejsza medycyna nie zna jej powodów – a na próbach uzyskania remisji i jej jak najdłuższego podtrzymania.

Terapię WZJG warto wesprzeć, stosując Lactoral IBD – preparat, który przywraca właściwą mikroflorę jelit. Informacji o preparacie i leczeniu WZJG szukaj na www.lactoral.pl.

Materiał partnera zewnętrznego

Autor

Redakcja

4up.pl

Komentarze (0)
Zostaw komentarz