Z jaką dokładnością można namierzyć samochód wyposażony w lokalizator GPS?

Lokalizator GPS jest jednym z najlepszych sposobów na zabezpieczenie samochodu. Dlaczego? Otóż ten niepozornie wyglądający gadżet pozwala namierzyć pojazd w razie jego kradzieży. Informacje na temat nieautoryzowanego przemieszczania się auta przydadzą się nie tylko właścicielowi, ale również odpowiednim służbom. Współrzędne podawane przez monitoring w znacznym stopniu zwiększą więc szansę na odzyskanie własności z rąk złodziei. Tłumaczymy, z jaką dokładnością można namierzyć samochód wyposażony w nadajnik GPS.

W jaki sposób działa monitoring GPS?

Moduł GPS stosowany w samochodowych lokalizatorach działa w oparciu o kilka systemów satelitarnych – mowa tutaj o amerykańskim GPS-ie, rosyjskim GLONASSie oraz europejskim Galileo. Każdy satelita należący do wymienionych powyżej projektów wysyła nie tylko sygnały rozpoznawcze, ale także swoją aktualną pozycję na orbicie i dokładny czas (za precyzję tego ostatniego pomiaru odpowiada zegar atomowy, którego zakres błędu wynosi zaledwie 1 sekundę na każde 100 milionów lat). Monitoring GPS określa swoją lokalizację właśnie w oparciu o takie komunikaty satelitarne, a dokładniej na podstawie różnicy pomiędzy czasem ich emisji i odbioru.

Aby nadajnik GPS do samochodu był w stanie podać jednak wiarygodny pomiar, to musi pozostawać w zasięgu minimalnie czterech satelitów – oczywiście im większa liczba stacji nadawczych, tym większa dokładność pozycjonowania. Konieczne jest również zsynchronizowanie działania wszystkich satelitów wchodzących w skład takiego układu, za co odpowiadają wspomniane wcześniej zegary atomowe. Kiedy lokalizacja zostanie już określona, to taka informacja jest następnie przesyłana do końcowego użytkownika za pomocą sieci GSM, czyli tego samego systemu, z którego korzystają telefony komórkowe. W zależności od zastosowanej platformy, współrzędne mogą zostać wysłane w formie SMS-a lub naniesione bezpośrednio na mapę, w graficzny sposób pokazując pozycję samochodu oraz pokonywaną przez niego trasę.

Jak dokładny jest lokalizator GPS?

Dokładność większości dostępnych na rynku modułów GPS wynosi od kilkunastu do kilku metrów. W przypadku nieco bardziej zaawansowanych modeli, błąd pomiarowy powinien nie wynosić więcej niż 2 metry. Należy jednak pamiętać, że wartości podawane przez producentów mają zazwyczaj charakter poglądowy, a otrzymany w rzeczywistości wynik może nieco od nich odbiegać – mówi nam specjalista reprezentujący firmę Gannet, dostawcę monitoringu GPS. Skąd biorą się różnice w pomiarze? Głównym powodem jest fakt, iż urządzenia są kontrolowane w optymalnych warunkach. Podczas testów nadajniki nie doświadczają więc żadnych zakłóceń, ani niekorzystnego ukształtowania terenu – dodaje ekspert.

Na działanie modułu GPS w pewnym stopniu mają wpływ warunki atmosferyczne – nie tylko w postaci ekstremalnych zjawisk pogodowych, takich jak np. silne burze, ale również mocniejszych zachmurzeń. Dokładność urządzeń może też zostać obniżona w niektórych obszarach, głównie dużych metropoliach, przestrzeniach podziemnych (np. tunelach czy parkingach), a nawet głębokich lasach. Błąd pomiarowy może wynikać również ze zmniejszenia prędkości sygnału satelitarnego (takie zjawisko obserwujemy na wysokości jono- i troposfery). Dotyczy to jednak głównie lokalizatorów z dolnej półki cenowej – bardziej zaawansowane modele uwzględniają w swoich obliczeniach wspomniany czynnik.

Należy jednak pamiętać, że nawet w przypadku wystąpienia niewielkiego błędu pomiarowego, lokalizator GPS wciąż jest w stanie podać dość dokładną pozycję skradzionego pojazdu. W większości przypadków zawężenie terenu poszukiwań nawet do kilkudziesięciu metrów w zupełności wystarczy, aby odnaleźć pojazd. Wybierając nadajnik można też zdecydować się na model wyposażony w moduł radiowy – dzięki temu urządzenie będzie w stanie określić swoją pozycję nawet wówczas, gdy sygnał satelitarny straci swój zasięg lub zostanie zakłócony, np. przez specjalistyczny sprzęt wykorzystywany przez rabusiów.

Artykuł partnera

Autor

Redakcja

4up.pl

Komentarze (0)
Zostaw komentarz