Soczewki kontaktowe w pytaniach i odpowiedziach

Ponieważ soczewki kontaktowe ciągle zyskują na popularności, to przygotowaliśmy dla was odpowiedzi na najczęściej zadawane w tej sprawie pytania. Może będą przydatne w czasie podejmowania decyzji o tym, czy warto przejść na taką formę korygowania wzroku.

Kto może nosić soczewki kontaktowe?

To wybór, który jest możliwy dla większości osób. Czasem zdarzają się przeciwwskazania, ale są naprawdę rzadkie. O tym, czy możecie nosić soczewki, dowiecie się w czasie wizyty, którą należy złożyć w gabinecie specjalisty – lekarza okulisty albo optometrysty.

Noszę okulary, czy nadal muszę iść po receptę?

Tak. Soczewki kontaktowe nosi się na oku, a okularowe – przed nim. W związku z tym dla tej samej wady wzroku możliwe będą różne wskazania na recepcie i różna moc pomocy optycznych. Dodatkowo osoby z wadami wzroku i tak powinny przechodzić badania kontrolne co około 2 lata.

Czy zakładanie soczewek jest trudne?

Nie, ale wymaga zazwyczaj około kilkunastu prób, by się przyzwyczaić do całego procesu. Manipulowanie przy oku może budzić obawy, jednak zazwyczaj szybko one mijają. Pod tym linkiem znajdziecie kompendium wiedzy o szkłach kontaktowych i odpowiedź na pytanie: jak założyć soczewkę.

Czy przy soczewkach można robić makijaż?

Tak, chociaż nie każdy rodzaj jest zalecany. Należy uważać na kosmetyki mocno pylące, np. na aplikację lakieru do włosów z otwartymi oczami. Powinno się także zrezygnować z malowania wodnej linii oka (wewnętrzna krawędź powiek) z uwagi na możliwe podrażnienia. Sama procedura jest prosta – najpierw soczewki, później makijaż, a szczegółowo opisana na stronie http://soczewkidlaciebie.pl/ciekawostki/bnqr/soczewki-a-makijaz.html.

Jak długo mogę nosić soczewki?

To zależy od ich rodzaju. Jednodniowe nosi się do kilkunastu godzin, od rana do wieczora i zdejmuje się na czas snu. Miesięczne dzienne – również, ale jednej pary używa się do 30 dni. Miesięczne całodobowe nosi się do 30 dni i nocy bez zdejmowania.

Czy soczewki trzeba myć, pielęgnować?

Jednodniowe nie – po zdjęciu są wyrzucane. Miesięczne natomiast myje się w płynie pielęgnacyjnym i w nim zostawia na noc, w specjalnym pudełeczku.

A czy zamiast płynu mogę użyć wody do mycia soczewek?

Można użyć niegazowanej wody butelkowanej lub soli fizjologicznej. Jednak tylko wtedy, gdy zapomnieliśmy płynu i po prostu musimy go czymś awaryjnie zastąpić.

Czy w soczewkach można pływać?

Tak, o ile są to soczewki jednodniowe i po wyjściu z basenu zdejmiemy je i wyrzucimy. Inne rodzaje soczewek nie są polecane.

A czy mogę uprawiać w nich inne sporty?

Tak, jak najbardziej. Soczewki są w tym zakresie dużo wygodniejsze i bezpieczniejsze niż okulary, więc osoby aktywne fizycznie uważają je często za najlepszy wybór dla siebie.

Mam wrażliwe oczy. Czy też mogę nosić soczewki?

Odpowiedzi na to pytanie powinien udzielić optometrysta, po szczegółowym badaniu. Bardzo możliwe, że tak, z zaznaczeniem, że powinny to być soczewki jednodniowe.

Czy soczewki kontaktowe są drogie?

Najbardziej ekonomiczny jest zakup soczewek miesięcznych. W tym przypadku para soczewek kosztować nas będzie około 30-35 złotych za miesiąc dla soczewek sferycznych (czyli dla daleko- i krótkowidzów). Soczewki kontaktowe na astygmatyzm i starczowzroczność są trochę droższe. Dobra cenowo oferta znajduje się na stronie http://www.swiatsoczewek.com/.

Artykuł partnera

Autor

Redakcja

4up.pl

Komentarze (0)
Zostaw komentarz