Kiedy niezbędne jest wykonanie RTG zębów?

Nasze zęby są jednym z naszych największych atrybutów i co do tego z pewnością nikt z nas nie ma najmniejszych wątpliwości. To właśnie one dodają nam pewności siebie, szczególnie kiedy regularnie o nie dbamy i odwiedzamy również regularnie stomatologa. Warto jednak zauważyć, że niektórzy z nas zbyt mało uwagi poświęcają swoim zębom. Tak naprawdę przywykliśmy jedynie do tego, by szczotkować je wieczorem w sposób dość niedbały i mało wydajny. Nie damy o dobór odpowiedniej szczoteczki do zębów, nie dbamy także o dobór odpowiedniej pasty. W większości także zapominamy o dodatkowym płynie do higieny jamy ustnej i regularnym nitkowaniu zębów. Pojawiają się więc na nich przebarwienia, które zaczynają być dla nas pewnym defektem estetycznym. Niemniej jednak wykorzystamy w tym momencie zabieg laserowego wybielania zębów, czy także zabiegi domowe, które pozwolą nam ten śnieżny i pożądany uśmiech odzyskać.

Niemniej jednak warto w tym momencie wziąć pod uwagę fakt, że choć nasze zęby z pozoru wyglądają na niesamowicie mocne i trwałe, to jednak są o wiele bardziej niż inne elementy nasze jamy ustnej narażone na choroby i deformacje. Tak naprawdę zęby, które widzimy to jedynie ich niewielka część, gdyż znaczna ich większość schowana jest w dziąsłach. To właśnie tam znajdują się korzenie i nerwy zębowe, które bardzo podatne są na różnorodne choroby. W takich sytuacjach takie schorzenia nie będą dawały wyraźnych symptomów. Nie objawiają się one bowiem przebarwieniami, a z czasem może pojawić się jedynie przeszywający ból. W takiej sytuacji tak naprawdę nie warto zwlekać i jak najszybciej zarezerwować sobie wizytę u stomatologa. Z całą pewnością zleci on wykonanie badania RTG zębów. Na czym więc ono polega?

Na czym polega badanie RTG zębów?

Badanie RTG zębów zlecane jest przez specjalistów jedynie w szczególnych wypadkach. Zwykle wykonuje się je by poszerzyć diagnozę lub potwierdzić przypuszczenia stomatologa. Badani RTG zębów tak naprawdę nie jest badaniem inwazyjnym, ani także badaniem bolesnym. Jego wykonanie pozwala dentyście na to, by zyskał o wiele dokładniejszy obraz tego, co dzieje się w dziąśle, czyli by mógł się on przyjrzeć korzeniom i nerwom, które w naszej jamie ustnej nie są widoczne. Badanie RTG zębów przebiega z wykorzystaniem aparatu do RTG. Warto zauważyć, że pacjent ma zakładane specjalne osłony, gdyż promieniowanie RTG nie powinno przenikać na ciało. Następnie pacjent musi się jedynie szeroko uśmiechnąć, a aparat w tym czasie robi zdjęcie Rentgenowskie. Jest to zdjęcie, które wyraźnie przenika przez skórę i dziąsła i fotografuje jedynie korzenie i nerwy zębowe. Dzięki wykonaniu takiego badania lekarz może się tym "schowanym" elementom zębów przyjrzeć o wiele dokładniej, a także oszacować ich stan. Badanie RTG zębów jest także wykonywane regularnie w przypadku pacjentów z paradontozą lub innymi schorzeniami, które bezpośrednio dotykają korzeni zębów. Warto jeszcze dodać, że badanie RTG zębów nie jest w żaden sposób bolesne ani nieprzyjemne. Oczywiście kluczem do jego wykonania jest wybranie możliwie najlepszej kliniki, która wykona tego typu badanie w sposób profesjonalny.

Badanie RTG zębów

Kiedy warto wykonać RTG zębów?

Badanie RTG zębów zawsze zlecane jest przez dentystę, który widzi pewne przesłanki celem jego zlecenia. Niemniej jednak badanie RTG zębów warto wykonać w momencie wyżynania się ósemek, czyli zębów mądrości, by sprawdzić czy nie będą one miały wpływu na inne zęby. Badanie RTG warto także wykonywać regularnie w przypadku paradontozy, a także w przebiegu próchnicy, która również może zaatakować korzenie zębów. Co ciekawe, często warto wspomnieć stomatologowi o chęci wykonania badania RTG w momencie kiedy borykamy się z uporczywym i stale nawracającym bólem zębów.

 Jak przygotować się do badania?

Do badania RTG zębów nie jest wymagane specjalne przygotowanie. Warto jednak zadbać tuż przed nim o odpowiednią higienę jamy ustnej, by zdjęcie było jak najbardziej miarodajne. Warto więc poświęcić czas i energię na odpowiednie wyszczotkowanie zębów. Reszta przygotowań odbywa się już bezpośrednio na sali, na której ma być wykonywane zdjęcie RTG. 

Gdzie warto wykonać RTG zębów w Krakowie?

Badanie RTG zębów w Krakowie warto wykonać przede wszystkim w renomowanej i doświadczonej klinice. Tam specjaliści doskonale wiedzą jak zabezpieczyć pacjenta przed nadmiernym promieniowaniem rentgenowskim, a także doskonale wiedzą jak takie zdjęcie wykonać, by było ono następnie jak najbardziej czytelne dla dentysty.

Autor

Redakcja

4up.pl

Komentarze (0)
Zostaw komentarz